Už v roku 2001 sa nemocnica dostala pod vlnu kritiky, kedy vyšlo najavo, že skladovala orgány bábätiek a predávala častí tiel detí francúzskej farmaceutickej spoločnosti „Aventis Pasteur“. Na oplátku nemocnica dostávala finančné dotácie.
Nemocnica priznala, že počas rokoch 1991 a 1993 boli pri srdcových operáciách odstránené detské žľazy a následne poslané spoločnosti pre vedecké účely.
Vtedajší štátny tajomník pre zdravie, Alan Milburn, povedal: „Toto je ďalší kúsok hlboko zdrvujúcich správ pre rodičov a deti, ktoré boli v nemocnici Alder Hey liečené. V 90.-tych rokoch sa toto bežne praktizovalo aj v iných nemocniciach. Národná zdravotná služba vie, že branie orgánov pacientov bez povolenia je pre túto vládu absolútne neprijateľné. Urobíme kompletnú správu a posunieme ju parlamentu. Musia byť vykonané zmeny, aby sme sa uistili, že pacient je na prvom mieste.“
„Nemocnica očividne ľutuje, že táto informácia spôsobuje zármutok u strany rodičov,“ povedala hovorkyňa nemocnice.
Dnes, po niekoľkých rokoch môžeme vidieť, že praktiky nemocnice Alder Hey sa nezmenili. I napriek týmto škandálom sa nájdu takí, ktorí nemocnicu vehementne bránia.
Britská premiérka Theresa Mayová bránila nemocnicu a to i napriek úmyselnému zabitiu Alfieho Evansa, kedy mu prestala poskytovať zdravotnú pomoc. Mayová povedala, že sú to medicínski experti, ktorí by mali rozhodovať o prípadoch pacienta a nie rodičia alebo rodina.
Branislav Zaujec