Bratislava 20. novembra 2024 (HSP/The European Conservative/ Foto: TASR-Kay Nietfeld/dpa via AP)
Nedávne policajné razie, ktoré boli vykonané v Nemecku kvôli satirickým meme obrázkom na sociálnych sieťach, upozorňujú na čoraz silnejší úpadok slobody prejavu v krajine. Nemecký vicekancelár Robert Habeck chce dokonca presadiť cenzúru sociálnych sietí po tom, čo sa mu na internete vysmievali. „Neschopnosť nemeckých politikov vyrovnať sa s kritikou – a zároveň neschopnosť nemeckých orgánov rozlíšiť skutočný zločin od satiry – je čoraz zjavnejšia,“ píše Zoltán Kottász pre The European Conservative
Robert Habeck, nemecký vicekancelár a minister hospodárstva, si nemyslí, že sa musí ospravedlniť po tom, čo polícia vykonala raziu v dome 64-ročného dôchodcu v dôsledku trestného oznámenia, ktoré na seniora podal minister. Namiesto ospravedlnenia chce Habeck skôr regulovať – t. j. cenzurovať – sociálne médiá, aby on a jeho strana(Zelení) nemuseli čeliť negatívnym komentárom.
Kritika
„Neschopnosť nemeckých politikov vyrovnať sa s kritikou – a zároveň neschopnosť nemeckých orgánov rozlíšiť skutočný zločin od satiry – je čoraz zjavnejšia,“ píše Zoltán Kottász pre The European Conservative
Minulý týždeň došlo k prehliadke domu bavorského dôchodcu Stefana Niehoffa, pri ktorom polícia zabavila mobilný telefón a počítač, na základe trestného oznámenia, ktoré podal politik strany Zelených Robert Habeck. Niehoffov “zločin“ spočíval v tom, že na svojom účte na sociálnej siete X zverejnil meme(vtipný obrázok), ktorý zosmiešňoval ministra Habecka ako “imbecila“. ( Schwachkopf – v prkelade ako slaboduchý, blbec, hlupák, imbecil…)
V rozhovore pre verejnoprávnu televíziu ARD sa Habeck za policajný zásah v dome seniora neospravedlnil, ale vyjadril svoj hnev na muža, ktorý podľa neho na sociálnych sieťach zverejňoval antisemitský a rasistický obsah, a že vtip o “imbecilovi“ bol len “spúšťačom“, ktorý Habecka podnietil k podaniu žaloby.
Podľa Apollo News je však Habeckovo tvrdenie nepravdivé, pretože prokuratúra, ktorá nariadila domovú prehliadku, v tlačovej správe uviedla, že zásah sa uskutočnil výlučne kvôli príspevku “imbecil“ (Schwachkopf). Podľa prokuratúry bolo jeho cieľom “všeobecne očierniť Roberta Habecka a skomplikovať mu prácu vo funkcii člena spolkovej vlády“.
Prokuratúra však dodáva, že 64-ročný muž by mohol byť podozrivý z “podnecovania k nenávisti“ kvôli obrázku, ktorý zverejnil na internete začiatkom tohto roka a na ktorom je vidieť muža v nacistickej uniforme s nasledujúcim nápisom: “Nemci, nekupujte (nič) od Židov.“
Podľa Apollo News bol meme skôr satirickou reakciou na skutočnú výzvu ľavicovej organizácie, ktorá vyzývala na bojkot nemeckých obchodov, ktoré mali väzby na pravicovú opozičnú stranu AfD. Habeck ani prokuratúra tento vtip očividne nepochopili.
Podľa zákona, ktorý zaviedla predchádzajúca nemecká vláda pod vedením kancelárky Angely Merkelovej, majú politici právo podať trestné oznámenie, ak sa domnievajú, že sa stali terčom hanlivých komentárov v súvislosti so svojimi služobnými povinnosťami. Ten, koho uznajú vinným z takéhoto trestného činu, môže byť potrestaný pokutou alebo väzením až na tri roky.
Zelení politici túto legislatívu využívajú: Habeck a jeho kolegyňa zo strany Zelených, ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, podali viac ako 1 300 trestných oznámení, väčšinou kvôli údajným urážkam na internete. Vicekancelár pre ARD povedal, že na začiatku funkčného obdobia súčasnej vlády sa rozhodol, že všetky urážky a vyhrážky bude nahlasovať. Zdá sa, že svoje slová aj splnil – od apríla 2024 podal vyše 700 takýchto sťažností za “nenávistné prejavy“ na internete.
Ďalšia razia
Pozornosť však v posledných dňoch nevzbudil len prípad bavorského dôchodcu. Nemecké médiá teraz odhalili, že ďalšiemu občanovi Bavorska – tentoraz žene – minulý rok prehľadali dom a zabavili jej mobilný telefón a notebook jej syna. Polícia vykonala raziu v dome ženy preto, lebo na sociálnych sieťach zdieľala meme, ktorý zosmiešňoval popredných vládnych politikov.
Na zdieľanom obrázku sú Habeck, ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, kancelár Olaf Scholz a (už bývalý)minister financií Christian Lindner, pričom každý z nich má na obrázku nejaký svoj výrok. Každý výrok bol satirickou interpretáciou skutočných výrokov týchto štyroch politikov, ale úrady meme interpretovali ako trestný čin. Žena prijala pokutu vo výške 900 EUR, aby sa prípad nedostal pred súd.
Oba tieto prípady vytvárajú desivý obraz toho, ako sa potláča sloboda slova a sloboda prejavu v krajine, kde vládnu ľavicoví politici, ktorých konanie pripomína konanie autoritatívneho štátu, a nie demokracie, poznamenal autor textu.
Robert Habeck chce ísť ešte ďalej a požaduje prísnejšie predpisy týkajúce sa sociálnych médií. Na nedávnej konferencii strany Zelených Habeck povedal, že “sloboda prejavu je vzácna hodnota, je jadrom, srdcom demokracie“, ale musí sa riadiť “pravidlami slušnosti a demokracie“.
Habeck dodal, že riešením “nápravy“ situácie by bol Zákon EÚ o digitálnych službách (Digital Services Act – DSA), ktorý bol sám o sebe kritizovaný ako nástroj cenzúry sociálnych médií.
Habeckove slová sú opakom slov Annaleny Baerbockovej, ktorá nedávno vyzvala Európsku komisiu, aby prijala nové pravidlá na riešenie šírenia “dezinformácií“ na sociálnych sieťach.
Prečítajte si tiež: