Bratislava 31. augusta 2024 (HSP/The European Conservative / Foto:Facebook NDR.de)
Nemecký verejnoprávny vysielateľ NDR a jeho hlavný spravodajský program Tagesschau celé mesiace odmieta stiahnuť nepravdivé správy o neslávne známom stretnutí v Postupime aj napriek tomu, že to nariadil súd. Informuje The European Conservative
Prípad poukazuje na to, ako sú verejnoprávne médiá – ktoré by mali byť nestranné, keďže sú financované nemeckými daňovými poplatníkmi – ochotné podávať falošné správy, aby šírili svoju liberálnu agendu a útočili na protištátne a protiimigračné strany, s ktorými nesúhlasia.
Stretnutie v Postupime
Súčasný prípad sa točí okolo takzvaného “stretnutia v Postupime“. Ide o stretnutie na najvyššej úrovni, ktoré sa konalo minulý rok v nemeckom meste Postupim medzi členmi antiglobalistickej opozičnej strany AfD, pravicového Identitárneho hnutia a stredopravej strany CDU.
Ľavicový investigatívny spravodajský portál Correctiv, ktorý je vo veľkej miere financovaný nemeckým štátom, tvrdil, že o tomto stretnutí priniesol “šokujúce odhalenia”. V januári tohto roka portál uviedol, že v Postupime bol vypracovaný majstrovský plán: údajná stratégia na deportáciu miliónov migrantov vrátane tých, ktorí majú nemecké občianstvo.
Neskôr sa ukázalo, že publikácia o udalosti informovala nesprávne a že stretnutie sa v skutočnosti zameralo na prísnejšiu migračnú politiku, ktorá zahŕňa prísnejšie hraničné kontroly a deportácie len odmietnutých žiadateľov o azyl a nelegálnych prisťahovalcov.
Samotný Correctiv ustúpil a uviedol, že v skutočnosti “nehovorili o deportáciách“ a ostatné médiá “nesprávne interpretovali“ podstatné prvky svojho spravodajstva o tomto stretnutí.
Jeden z účastníkov stretnutia v Postupime, odborník na ústavné právo a právny zástupca strany AfD Ulrich Vosgerau, podnikol právne kroky nielen proti portálu Correctiv za nepravdivé obvinenia voči nemu, ale aj proti viacerým ďalším publikáciám, ktoré falošné správy opakovali.
Nedávne rozhodnutie súdu v Hamburgu zakázalo verejnoprávnym staniciam ARD a NDR opakovať tvrdenie, že “v Postupime sa diskutovalo o vyhostení nemeckých občanov cudzieho pôvodu, pretože toto tvrdenie nie je pravdivé“.
Podľa právnikov zastupujúcich Ulricha Vosgeraua bola NDR už v polovici marca – keď sa začalo súdne konanie proti vysielateľovi – informovaná, že šírila nepravdivé tvrdenia týkajúce sa príbehu z Postupimu.
Lži
„NDR nikdy, ani mimo súdu, ani na súde, ani raz netvrdila, že jej spravodajstvo bolo pravdivé,“ povedal Vosgerauov advokát Carsten Brennecke.
Napriek tomu, že súd si vypočul dôveryhodné dôkazy o tom, že obvinenia vznesené voči účastníkom stretnutia v Postupime neboli pravdivé, NDR nevyužila možnosť vyšetriť a zistiť pravdu, ale odmietla opraviť svoje články, čím pokračovala v šírení dezinformácií.
Právnici podali v pondelok 26. augusta sťažnosť na NDR Rundfunkrat, Radu pre vysielanie zodpovednú za ochranu nezávislosti vysielateľa. Právny zástupca Carsten Brennecke sa domnieva, že vysielateľ nedodržal nielen novinársku etiku a normy, ale ani zásady a usmernenia verejnoprávneho vysielateľa.
Podľa mediálnych správ by NDR mohla hroziť pokuta až do výšky 250 000 eur alebo trest odňatia slobody pre zodpovedné osoby v prípade, že nesplní súdny príkaz.
Prečítajte si tiež :