To je pritom číslo, ktoré je zaregistrované inštitúciou AZR (Ústredná registrácia cudzincov). Tieto osoby nemajú žiadne právo na pobyt v Nemecku. V krajine sa zdržiavajú ilegálne a nikto – žiadny úrad ani žiadna inštitúcia – nevie, kde sa zdržiavajú, čo robia a z čoho žijú. To sú osoby, ktoré boli zaregistrované a mali byť odsunuté, ale prv ako sa tak stalo, tak jednoducho šikovne „zmizli z dohľadu“ a niekde sa „stratili“.
Okrem toho sú v Nemecku aj „utečenci“, ktorí sa nikdy nedali registrovať a žijú v krajine takpovediac na vlastnú päsť. Ako to je, to si možno len domyslieť. Alebo pracujú načierno, tých je málo, a to je ten lepší prípad, alebo, a tých je veľa, sa živia kriminalitou. Koľko je týchto, na to existujú len odhady – podľa niektorých sa ich počet sa odhaduje na 200 až 300 tisíc.
Na záver smutné konštantovanie:
Vláda kancelárky nemá absolútne žiadny prehľad o tom, kto všetko v Nemecku žije a ako žije. Mnohých politikov – AfD kompletne, veľkú časť CSU a FDP – to hnevá. Ale situáciu už nikto nedokáže zmeniť.
V tejto súvislosti si niektorí nemeckí politici pripomínajú – a určite najmä Petr Bystron – slová prezidenta Miloša Zemana: „Ak žijete v takej krajine, kde sa trestá chytanie rýb bez rybárskeho lístka, ale za ilegálne prekročenie hraníc sa vám nič nestane, tak plným právom môžete povedať, že v takej krajine je vláda idiotov.“
Roman Bednár