Rastúca popularita AfD už vyprovokovala bombový útok na kanceláriu strany v Doebelne pred týždňom. Po voľbách v roku 2017 získala 12,6 % hlasov a vstúpila do Bundestagu, odvtedy jej preferencie stúpajú, čo sa nepáči militantne naladeným slniečkárom s tým jediným a správnym názorom.
Späť k útoku. Magnitz, vychádzajúci z miestneho múzea, bol na parkovisku napadnutý so zrejmým cieľom zabiť obeť. Útok mieril na hlavu, muž utrpel fraktúru lebky a bol v kritickom stave prevezený na miestnu traumatológiu. Našťastie prežil. Podľa svedkov, ktorí vyrušili násilníkov, útočníci vykrikovali na Magnitza že je fašista a že v Nemecku niet pre takých miesto. Pritom jeho manželka sa narodila v Turecku a jeho rodičia sú pôvodom Židia z Ukrajiny.
Médiá špekulujú, či za útokom stojí Antifa, ktorá bojuje proti „fašizmu“ fašistickými metódami.
Všetky politické strany v krajine síce navonok odsúdili agresiu voči politikovi, no v skutočnosti je situácia okolo udalosti značne neprehľadná a zamotaná.
Nemci sa boja po represiách proti demonštrantom v Chemnitzi verejne protestovať, sedia v strachu doma a krajinu postupne ovládajú neomarxisti a migranti. Boja sa straty zamestnania, šikanovania, nálepkovania za nacistov a podobne. Pritom ich vlastné deti sú v školách navádzané na udávanie rodičov, podozrivých z nedostatku multikulturalizmu.
Bezvýchodisková situácia má za následok stupňovanie napätia, rast nacionalistických nálad a nostalgiu za Treťou ríšou. Volanie po pevnej ruke zatiaľ Nemci riešia potichu, no (zrejme cielené) neriešenie problémov môže spustiť občiansku vojnu a totálny rozvrat Západnej Európy.
Jaro Frank