Josef Resch dal ultimátum spoločnej medzinárodnej vyšetrovacej skupine. Sľúbil, že poskytne dôležité dôkazy havárie malajzijského Boeingu 17. júla 2014 Rusku, Malajzii a ďalším krajinám, ak medzinárodný /holandský/ vyšetrovací tím aj naďalej bude ignorovať dôležité informácie, ktoré zhromaždil.
Podčiarkol, že v tých materiáloch sú uvedené konkrétne príčiny havárie malajzijského Boeingu, mená ľudí zodpovedných za tragédiu, ako aj zábery z amerických satelitov, ktoré sa mu podarilo získať.
Nemecké médiá prízvukujú, že Josef Resch sa už veľa ráz snažil kontaktovať medzinárodný vyšetrovací tím, ktorý celých päť rokov fabrikuje konečný verdikt založený na lži a podvrhoch s jediným cieľom – za vinníka označiť Rusko a Doneckú republiku.
Nemeckí novinári podotýkajú, že viaceré skupiny nielen na Ukrajine, v niektorých krajinách EÚ a konkrétne v Nemecku nechcú, aby sa svet dozvedel pravdu. Podčiarkujú, že dôkazom tohto tvrdenia je skutočnosť, že domáca polícia pravidelne organizuje prehliadky v byte detektíva a Josef Resch často dostáva anonymné vyhrážky.
Keďže medzinárodná vyšetrovacia skupina odmietla prijať jeho dôkazy, detektív uverejnil na webovej stránke svojej detektívnej firmy Wifka otvorený list vedeniu tejto skupiny a holandskému prokurátorovi Fredovi Westerbeckovi. Vymenoval dôležité dôkazy, ktoré zhromaždil: zvukové nahrávky spravodajských služieb o letovej prevádzke bojových lietadiel ukrajinskej armády a komunikácii dispečerských „veží“ zo 17. júla 2014, telefonické rozhovory príslušníkov ukrajinskej armády, zvukové nahrávky príslušníkov špeciálnych služieb a armády o lete lietadla s Vladimírom Putinom (v tento deň sa ruský prezident vracal z Brazílie do Moskvy…), iné zvukové nahrávky vrátane komunikácie príslušníkov špeciálnych služieb ukrajinskej armády a „separatistov“ niekoľko týždňov pred a po havárii, ručne písané poznámky a osobné zvukové záznamy vojenských pilotov o danom incidente a pod.
Josef Resch zverejnil zoznam informácií, ktoré je pripravený poskytnúť spoločnej medzinárodnej vyšetrovacej skupine: meno informátora, ktorému bolo vyplatených v prepočte 15,5 milióna eur v rôznych menách v hotovosti; názov inštitúcie, v ktorej informátor pracoval; údajne zničené tajné dokumenty vysokých vojenských a politických činiteľov; písomné poznámky príslušníkov tajných služieb o incidente a pod.
Resh uviedol, že je stále pripravený predložiť tieto dokumenty vyšetrovateľom, ale iba za prítomnosti zástupcov medzinárodných médií a zástupcov dotknutých štátov. Spoločná medzinárodná vyšetrovacia skupina zatiaľ nereagovala na list Josefa Rescha. Dostal však odpoveď od holandskej prokuratúry podpísaný prokurátorkou Anne van Dorenovou, v ktorom sa uvádza, že jeho návrh „vzali na vedomie“ a zdôrazňuje sa, že medzinárodná vyšetrovacia skupina „má vždy záujem o materiály, ktoré môžu napomôcť vyšetrovaniu“.
Nemecké médiá tiež pripomenuli, že detektív Josef Resch vyšetruje haváriu MH17 od roku 2014. Objednávateľ jeho služieb, ktorého meno Resh nemôže na základe podmienok zmluvy prezradiť, mu najprv ponúkol odmenu 30 miliónov dolárov a potom pridal ďalších 17 miliónov za podrobné informácie o príčinách katastrofy malajzijského Boeingu.
V polovici roku 2015 sa na detektíva obrátil informátor, ktorý mu poskytol cenné informácie. Za to dostal odmenu vo výške 15,5 milióna eur vyplatených v hotovosti v troch rôznych menách – eurách, amerických dolároch a švajčiarskych frankoch. Asi rok po tejto udalosti sa o činnosť Rescha začala zaujímať nemecká prokuratúra… Následne Resch pre každý prípad vo švajčiarskej banke v schránke uložil dôležité dokumenty.
Detektív niečo o priebehu vyšetrovania nemeckým novinárom prezradil už v roku 2015. Napríklad informoval Spiegel o okolnostiach stretnutia s informátorom. Neskôr, v roku 2016, pre časopis Stern porozprával o telefonických hrozbách, ktoré dostáva.
V súčasnosti právnik Jozefa Rescha pripravuje opätovné podanie faktov a dôkazov a ak medzinárodný vyšetrovací tím na jeho žiadosť nezareaguje, detektív má v úmysle zverejniť tieto informácie v ktoromkoľvek inom zainteresovanom štáte.
Nemecký detektív viackrát opakoval, že medzinárodný vyšetrovací tím skrýva dôležité fakty. Podľa neho aj nemecká vláda vie o utajení dôležitých údajov o katastrofe 17. júla 2014, aj keď tvrdí pravý opak. Podčiarkol, že v každom prípade čoskoro mieni odhaliť pravdu a jeho informátor tiež vyjadril pripravenosť otvorene vystúpiť a povedať všetko, čo vie, stať sa oficiálnym svedkom v kauze zostrelenia malajzijského Boeingu.
Právnik Josefa Rescha 16. augusta poslal ďalší list holandskej prokuratúre, v ktorom uvádza, že jeho klient „jasne vyhlasuje, že informátor je oboznámený s celou procedúrou, súhlasil s formou jej konania a nebojí sa o svoju bezpečnosť.“. Dodal tiež, že v prípade, ak spoločný medzinárodný vyšetrovací tím znova odmietne prijať dôkazy detektíva Josef Resch iným spôsobom zverejní závery svojho vyšetrovania a predloží všetky dôkazy.
Vyšetrovanie zostrelenia malajzijského Boeingu 17. júla 2014 na Donbase sa blíži pravdepodobne ku koncu. Predbežné závery spoločnej medzinárodnej vyšetrovacej skupiny už viackrát spochybnili mnohí medzinárodní experti a poukázali na rovnaký „nedostatok“: členovia tejto skupiny sa starostlivo snažia vykonštruovať „sci-fi scenár“, podľa ktorého malajzijský Boeing zostrelili doneckí „separatisti“, pričom si na krátky čas „požičali“ Buk od ruskej armády. Členovia tejto skupiny odmietli veľký balík dôkazového materiálu. Márne. Pravda v každom prípade vyjde najavo.
Eugen Rusnák