Bratislava 16. septembra 2024 (HSP/ Bild/ Manager Magazin /Foto:TASR/AP-Michael Probst)
Tretia najväčšia ekonomika sveta je v zúfalej situácii a jej rast sa drží blízko nuly. Nemecko už nepatrí medzi 20 krajín s najvyšším podielom pridanej hodnoty na obyvateľa – aspoň podľa rebríčka Manager Magazin, píše Bild
Paralyzované svetové hospodárstvo
Svet je v dôsledku viacerých kríz v napätí. Vojna na Ukrajine, vojna v Gaze, konflikt medzi Čínou a Taiwanom a prepady v Suezskom prieplave vyvolávajú stav neistoty. Okrem toho inflácia a vysoké úrokové sadzby v niektorých prípadoch naďalej paralyzujú svetové hospodárstvo.
Vysoké náklady na energie, inflácia, presun utečencov, obilná, dopravná a zásobovacia kríza až po vysoké úrokové sadzby – krajiny zápasia s mnohými problémami.
Napriek všetkým týmto krízam sa však jednotlivým krajinám darí zvyšovať blahobyt svojich obyvateľov, ako ukazujú nové údaje zo Svetového hospodárskeho výhľadu (WEO) Medzinárodného menového fondu (MMF).
Kúpna sila obyvateľstva
Ekonomický časopis Manager Magazin porovnal pridanú hodnotu na obyvateľa v mnohých krajinách , ktorá je vyjadrená hrubým domácim produktom a upravil ju podľa kúpnej sily.
Ukazovateľ “upravený o kúpnu silu“ znamená, že rebríček zohľadňuje odlišnú kúpnu silu v jednotlivých krajinách. Inými slovami, porovnanie zohľadňuje skutočnosť, že rovnaké množstvo peňazí nevyjadruje všade rovnaké bohatstvo, pretože ceny a životné náklady sa v jednotlivých regiónoch líšia. Za rovnaký objem peňazí si ľudia v rôznych krajinách nemôžu kúpiť rovnaké množstvo tovarov alebo služieb.
„V krajine s veľmi vysokým HDP môže byť životná úroveň mnohých ľudí stále nízka,“ hovorí profesor ekonómie z Mannheimu Tom Krebs.
Aby sme sa priblížili skutočnej kúpnej sile, Manager Magazin konkrétne použil menu vypočítanú štatistikmi, ktorá sa nazýva “medzinárodný dolár“. Ten je podobný americkému doláru (aj keď reálne neexistuje), ale zabezpečuje väčšiu mieru porovnateľnosti.
Najbohatšie krajiny sveta a rozdelenie príjmov
Nemecko aj naďalej patrí medzi najsilnejšie ekonomiky na svete. Prvým ukazovateľom bohatstva krajiny je zvyčajne hrubý domáci produkt- HDP, t. j. súčet všetkých príjmov vytvorených v krajine. Najbohatšími krajinami sú aktuálne USA a Čína, za ktorými nasledujú Nemecko a Japonsko.
Priemerný HDP však nevypovedá nič o rozdelení príjmov. Napríklad v minulom roku mali USA výrazne vyšší HDP na obyvateľa (upravený o kúpnu silu) 66 762 USD ako Nemecko s 53 638 USD – ale rozdiely v príjmoch (viac miliardárov, ale aj viac chudobných ľudí) sú v USA väčšie.
S HDP na obyvateľa vo výške 53 638 (tzv.“medzinárodných“) dolárov v roku 2023 sa Nemecko posunulo z 19. na 21. miesto.
Nemecko v tomto rebríčku však stále predbieha niekoľko veľkých európskych krajín, ako napríklad Francúzsko (47 964 dolárov), Taliansko (45 100 dolárov) a Spojené kráľovstvo (47 020 dolárov).
Blahobyt
Ak je HDP na obyvateľa upravený podľa kúpnej sily vysoký, predpokladá sa, že je vyšší aj blahobyt celej populácie. Aj keď nie je možné úplne odstrániť konečné neistoty z hľadiska zmysluplnosti, ekonómovia sa zhodujú, že tento typ výpočtu umožňuje porovnať ekonomický blahobyt alebo absolútnu chudobu v medzinárodnom meradle.
A čo je dôležité, na rozdiel od rebríčka, ktorý zohľadňuje len HDP danej krajiny, rebríček 20 najbohatších krajín sveta podľa HDP na obyvateľa upraveného o kúpnu silu zahŕňa na popredných miestach aj menšie krajiny s menším počtom obyvateľov.
Tieto krajiny za svoje popredné pozície často vďačia finančným spoločnostiam alebo špeciálnemu prírodnému bohatstvu. V druhom prípade je bohatstvo zvyčajne založené na ťažbe najmä ropných ložísk, diamantov alebo vzácnych surovín a v týchto krajinách sa často vyskytujú autoritárske štruktúry.
Pozrite si rebríček najbohatších krajín sveta na základe HDP upraveného podľa kúpnej sily v medzinárodných dolároch v roku 2023.
Medzi najbohatšie krajiny sveta podľa Manager Magazine patria :
1. miesto: Luxembursko (115 626 dolárov)
2. miesto: Írsko (107 068 dolárov)
3. miesto: Singapur (104 969 dolárov)
4. miesto: Macao (95 562 dolárov)
5. miesto: Katar (88 793 dolárov)
6. miesto: Spojené arabské emiráty (75 302 dolárov)
7. miesto: Švajčiarsko (72 987 dolárov)
8. miesto: San Maríno (68 786 dolárov)
9. miesto: USA (66 762 dolárov)
10. miesto: Nórsko (65 545 dolárov)
11. miesto: Dánsko (60 984 dolárov)
12. miesto: Brunej (60 475 dolárov)
13. miesto: Taiwan (59 548 dolárov)
14. miesto: Holandsko (59 214 dolárov)
15. miesto: Island (58 859 dolárov)
16. miesto: Hongkong (58 729 dolárov)
17. miesto: Švédsko (55 613 dolárov)
18. miesto: Rakúsko (55 399 dolárov)
19. miesto: Andorra (55 317 dolárov)
20. miesto: Belgicko (53 995 dolárov)
Na 21. mieste nasleduje Nemecko s 53 638 dolármi.
Prečítajte si tiež :
- Spamätala sa nemecká vláda v poslednej chvíli? Alebo budeme svedkami bolestivého rozpadu EÚ?
- Existenčná výzva pre EÚ