Berlín 27. novembra 2024 (HSP/Euronews/ Foto:Pixabay)
Nemecké ministerstvo vnútra pripravuje zoznam verejných a súkromných budov, ktoré by sa v prípade potreby mohli premeniť na protibombové bunkre
Redakcia Euronews informuje o najnovšej politike Nemecka, v rámci ktorej krajina pripravuje zoznam verejných a súkromných budov, ktoré by sa v prípade potreby mohli premeniť na protibombové bunkre. Minulý týždeň o tom informovalo tamojšie ministerstvo vnútra.
Zoznam budov zahŕňa aj parkoviská, podzemné vlakové stanice, štátne budovy ale aj súkromné nehnuteľnosti.
Nemecko tiež plánuje vytvorenie mobilnej aplikácie s digitálnym zoznamom bunkrov a núdzových úkrytov podľa lokality. Ministerstvo vnútra krajiny uviedlo, že mobilná aplikácia občanom umožní nájsť najbližší bunker. Uviedol to hovorca ministerstva a dodal, že občania budú tiež vyzvaní, aby svoje vlastné pivnice a garáže premenili na úkryty.
Nemecký spravodajský denník BILD o tomto pláne informoval ako prvý a uviedol, že ide o reakciu na zhoršujúcu sa medzinárodnú hrozbu, najmä zo strany Ruska.
Hovorca ministerstva sa o zhoršenej bezpečnostnej situácii nezmienil, ale uviedol, že plán je rozsiahlym projektom, ktorý si vyžiada určitý čas a na ktorom sa bude podieľať viacero orgánov.
Organizácie civilnej ochrany v Nemecku vyzvali na navýšenie počtu protibombových krytov v krajine, na jej území sa v súčasnosti nachádza 579 bunkrov – väčšina z nich však pochádza z obdobia druhej svetovej vojny.
Plán bol údajne odsúhlasený v júni a zaoberá sa ním špeciálne vytvorená jednotka.
Vnútorná obrana Nemecka
Nemecko sa od začatia vojny na Ukrajine vo februári 2022 vo zvýšenej miere zameriava na domácu obranu.
Nemecký kancelár Olaf Scholz po invázii prisľúbil posilnenie armády krajiny, a to prostredníctvom rozsiahlych investícií a projektov v oblasti vyzbrojovania. Odvtedy sa však armáda stretla s obmedzeným rozpočtom.
Roderich Kiesewetter, odborník na obranu a poslanec opozičnej Kresťanskodemokratickej únie(CDU), nedávno pre denník Frankfurter Allgemeine povedal, že rozpočet armády by sa musel strojnásobiť, aby mohol primerane reagovať na súčasné potreby a hrozby.
Tento mesiac miestne médiá informovali o “Operačnom pláne Nemecko” (Operation Plan Germany) . Ide o utajovaný dokument, v ktorom sa podrobne uvádza, ako by Nemecko mohlo poskytnúť svoje zdroje pri nasadení tisícok vojakov NATO na Ukrajine v prípade eskalácie jadrových hrozieb zo strany Ruska.
V októbri skupina predstaviteľov nemeckých spravodajských služieb varovala parlament, že “Rusko bude mať do konca desaťročia schopnosť uskutočniť útok proti NATO“.
Prečítajte si tiež: