Ako povedala spravodajkyňa v Berlíne Nathalie Versieuxová, v roku 2015 nemecké spravodajské služby zaznamenali snahu islamistov ovplyvňovať utečencov, ktorým ponúkajú pomoc vrátane finančnej podpory. Po roku výskumu, vyšetrovatelia zistili trasy základní pre misijné združenia v Kuvajte, Katare a Saudskej Arábii.
Pridelené sumy sa podľa odhadov pohybujú od 10 do 100 miliónov eur a Berlín je odhodlaný lepšie kontrolovať tieto finančné toky. Podľa novín Süddeutsche Zeitung, monarchie v Perzskom zálive majú od jari 2018 povinnosť nahlasovať zaslané finančné prostriedky pre nemecké mešity Ministerstvu zahraničných vecí Nemecka.
V Nemecku plánujú zaviesť “zákon o islame”, ktorý by umožnil väčšiu transparentnosť v záležitostiach moslimskej komunity tým, že vytvorí oficiálny register mešít a povzbudí imámov, aby kázali v nemčine.
Podľa novín Die Zeit, námestník nemeckého ministra financií Jens Spahn, ktorý je členom kresťanskej demokratickej strany (CDU) kancelárky Angely Merkelovej, vyzval na dôležité zmeny v praktizovaní islamu v Nemecku.
Jens Spahn by chcel zaviesť nový “zákon o islame”, ktorého cieľom by bolo zabezpečiť úplnú transparentnosť v praxi moslimských komunít v Nemecku. Mnohí imámovia, ktorí kážu v krajine, prichádzajú zo zahraničia a mešity sú vo veľkej miere financované moslimskými krajinami.
Námestník nemeckého ministra financií požaduje zriadenie oficiálneho registra mešít, pretože v súčasnej dobe úrady “nevedia, koľko ich je v krajine, kde sa nachádzajú a kto ich financuje “.
“Dávam prednosť financovaniu mešít v Nemecku z nemeckých zdrojov, namiesto ich financovania zo Saudskej Arábie alebo Turecka,” povedal a dodal, že “daň z mešít” by mohla pripadnúť nemeckej moslimskej komunite na financovanie miest bohoslužieb, pričom by to bolo transparentné a kontrolované štátom.
Okrem toho, jeden z dôležitých bodov tohto zákona sa týka používaného jazyka. Jens Spahn by chcel, aby sa imámovia podrobili jazykovým testom na kontrolu úrovne ich znalosti nemeckého jazyka. Taktiež by chcel, aby kázali v jazyku Goetheho. Podľa neho by kázania v nemčine prispeli k integrácii moslimských komunít do nemeckej spoločnosti a znížili predsudky o islame.
Návrh Jensa Spahna vyvolal kritiku niektorých politikov. Napríklad Volker Beck zo strany Zelených nemá pocit, že Nemecko potrebuje zákon o konkrétnom náboženstve, “či je to moslimské, kresťanské alebo budhistické. Náboženské spoločenstvá majú právo si riadiť svoju vlastnú organizáciu a správu,” povedal v katolíckom rozhlase Domradio. Kázanie v nemčine, ktorú navrhuje námestník ministra financií môže byť “dobrou vecou”, ale táto iniciatíva by v žiadnom prípade nemala byť povinná.
Podľa Berlína žije v Nemecku asi 4,7 milióna moslimov, čo predstavuje približne 5,7 % obyvateľov. Iba 1,9 milióna z nich sú nemeckí občania.
Zároveň vo Francúzsku francúzska rada moslimskej viery (CFCM) práve prijala chartu imáma, aby pomohla mešitám lepšie bojovať proti radikálnym prejavom vedúcim k náboru “republikánskych” kazateľov.
Katarína Hlásniková