Bratislava 29. júla 2023 (HSP/Rmx/Foto:TASR/AP/United Nations)
Ministri poľnohospodárstva týchto krajín varovali členské štáty EÚ, ktoré boli predtým postihnuté dumpingom lacného ukrajinského obilia, aby nekonali jednostranne a nezavádzali vlastné predĺžené zákazy, informuje portál REMIX News
Dve najväčšie ekonomiky Európskej únie sú proti predĺženiu zákazu dovozu ukrajinského obilia do bloku, pričom embargo sa má skončiť 15. septembra.
Európska komisia povolila piatim členským štátom strednej a východnej Európy dočasne zakázať dovoz ukrajinského obilia na ich vnútorné trhy, pokiaľ bude povolený tranzit do štátov EÚ, ktoré chcú nakupovať ukrajinskú produkciu.
Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko teraz naliehajú, aby sa zákaz predĺžil do konca tohto roka.
Nemecko a Francúzsko sú však proti akémukoľvek predĺženiu embarga, pričom nemecký minister poľnohospodárstva Cem Oezdemir trvá na tom, že porušovanie zmlúv EÚ nemôže trvať večne. Dodal, že síce chápe obavy Poľska a že EÚ je pripravená poskytnúť Poľsku kompenzáciu, “Ukrajina by však nemala žiť volebnými problémami Poľska”, čím narážal na skutočnosť, že v októbri sa v Poľsku uskutočnia parlamentné voľby a hlavné politické strany využili otázku obilia ako nástroj predvolebnej kampane.
Francúzsky minister poľnohospodárstva Marc Fesnau uviedol, že nesmie dôjsť k jednostranným opatreniam zo strany žiadneho štátu a že rozhodnutie musí prijať celá EÚ. Jeho vyjadrenia boli reakciou na hrozbu poľského premiéra Mateusza Morawieckého, že ak Európska komisia embargo nepredĺži, Poľsko sa jej vzoprie a ukrajinské obilie aj tak zastaví. Túto hrozbu v utorok zopakovala aj maďarská vláda.
Morawiecki je odhodlaný brániť záujmy poľských poľnohospodárov. Podľa Poľskej tlačovej agentúry (PAP) sa tento týždeň v Bruseli uskutočnilo stretnutie s piatimi susednými štátmi, Ukrajinou a Európskou komisiou, na ktorom poľský zástupca vyhlásil, že reexport ukrajinskej produkcie do iných krajín EÚ poľskí predstavitelia neblokujú.
Odvolával sa na zvýšenie tranzitu do tretích krajín, čo znamená, že Ukrajina predáva svoje obilie do iných štátov EÚ. V júni tohto roka prešlo cez Poľsko 260 000 ton, čo predstavuje viac ako dvojnásobný nárast oproti marcovým údajom.
Poľský veľvyslanec pri EÚ Andrzej Sadoś na stretnutí v Bruseli upozornil na rozdiely medzi ukrajinským a poľským poľnohospodárstvom. Poľsko má menej ako polovicu pôdy, ktorú má Ukrajina určenú na poľnohospodársku výrobu, a oveľa menšie poľnohospodárske podniky. Väčšinu poľských poľnohospodárskych podnikov tvoria rodinné farmy, zatiaľ čo na Ukrajine individuálni poľnohospodári obhospodarujú len niečo vyše štvrtiny poľnohospodárskej pôdy, zatiaľ čo veľké poľnohospodárske podniky vo vlastníctve spoločností kontrolujú takmer tri štvrtiny obhospodarovaných území. To spôsobuje, že spravodlivá hospodárska súťaž medzi ukrajinskými a európskymi poľnohospodármi je problematická.