Bratislava 24. februára 2024 (HSP / The European Conservative/ Foto: Pixabay)
Dohoda o doplnení obranného fondu EÚ a začatí spoločných nákupov zbraní pre Ukrajinu je v Rade pozastavená, informuje o tom The European Conservative
Nemecko žiada na základe svojich predchádzajúcich bilaterálnych príspevkov úľavu, zatiaľ čo Francúzsko trvá na doložke “Buy European” v rámci spoločných nákupov zbraní.
Dohoda o doplnení obranného fondu EÚ a začatí spoločných nákupov zbraní pre Ukrajinu je v Rade pozastavená, pretože Nemecko aj Francúzsko presadzujú osobitnú výhradu. Tá by mohla oddialiť rozhodnutie až do ďalšieho samitu Európskej rady koncom budúceho mesiaca.
Obranný peňažný fond EÚ s názvom Európsky mierový fond (EPF) je nástrojom pomoci Ukrajine dvoma priamymi spôsobmi. Umožňuje členským štátom žiadať o preplatenie ich vojenskej techniky darovanej Kyjevu. EPF tiež dovoľuje financovať projekty spoločného obstarávania zbraní, ktoré sú určené na strednodobé až dlhodobé vybavenie Ukrajiny. Stratégia má aj tretiu časť: dotácie pre obranné priemyselné závody v celej EÚ, ktoré majú posilniť budúce spôsobilosti bloku.
Doteraz bolo Ukrajine z peňažného fondu poskytnutých sedem dávok vojenskej pomoci. Krajiny EÚ už niekoľko mesiacov čakajú na ôsmy balík v hodnote 500 miliónov eur. Problémom je, že je viazaný na návrh zvýšiť horný strop EPF z 12 na 17 miliárd eur, čo znamená ďalšie príspevky členských štátov.
Francúzi chcú európskych výrobcov, Nemecko úľavu
Francúzsko, ktoré sa môže pochváliť jedným z najväčších európskych obranných priemyselných odvetví, presadzuje zahrnutie klauzuly, že všetky spoločné zákazky v rámci EPF musia pochádzať od európskych výrobcov. Ponechanie peňazí v bloku namiesto toho, aby sa väčšina z nich poskytla vojensko-priemyselnému komplexu USA, má zmysel. Mnohé členské štáty však tvrdia, že využívanie menej rozvinutého európskeho priemyslu by znamenalo štrukturálne oneskorenia dodávok, ktoré si Ukrajina nemôže dovoliť.
Na druhej strane má Nemecko obavy aj o financie a chce trochu vyrovnanejšie podmienky. Keďže príspevky do EPF sú úmerné HDP každej krajiny, len Nemecko platí približne štvrtinu celého obranného fondu. Je tiež najväčším bilaterálnym darcom vojenskej pomoci Ukrajine v EÚ. Doteraz Nemecko darovalo viac ako 17,7 miliardy eur – čo je druhý najväčší dar po Spojených štátoch.
Vzhľadom na sumu, ktorú už na Ukrajinu vynaložilo – najmä v porovnaní s vojenskou pomocou niektorých iných veľkých členských štátov, ako je napríklad skromných 635 miliónov eur Francúzska – by Nemecko radšej nemalo preberať účet za doplnenie EPF bez možnosti požiadať o zľavu na základe predchádzajúcich bilaterálnych príspevkov. Keďže však štvrtina prostriedkov EPF závisí od Nemecka, ostatné členské štáty sa obávajú, že poskytnutie úľavy Berlínu by vyprázdnilo pokladnicu EÚ.
Krajiny zneužili systém EPF
Nepomáha ani to, že niektoré krajiny boli odhalené pri zneužívaní systému refundácie EPF. Posielali svoje staré zbrane na Ukrajinu a namiesto nich žiadali cenu moderného ekvivalentu. Napríklad Estónsko tak vymenilo svoju flotilu 60-ročných sovietskych húfnic za moderné juhokórejské ekvivalenty a nechalo si od EÚ zaplatiť rozdiel.
Teraz je zatiaľ jediným výsledkom to, že nový balík prostriedkov je pozastavený. Pravdepodobne sa na Ukrajinu nedostane ešte minimálne mesiac alebo dva. „Je to presne tá istá debata, akú sme viedli minulý rok pri pláne poskytnúť muníciu Ukrajine,” povedal jeden z diplomatov . „Nakoniec Ukrajina nedostala milión nábojov, ktoré sme jej sľúbili, a teraz sme na najlepšej ceste urobiť tú istú chybu znova.“
Viac ako polovica z milióna delostreleckých granátov stále chýba. Do termínu, ktorý si EÚ sama stanovila, zostávajú menej ako dva týždne.
Zástupcovia 27 členských štátov EÚ sa vo štvrtok opäť stretli v Bruseli, aby sa pokúsili uzavrieť dohodu o doplnení EPF. Nedospeli však k zásadnému výsledku.
Táto téma sa pravdepodobne dostane na rokovací stôl lídrov EÚ počas ďalšieho samitu Rady koncom marca.