Berlín/Belehrad 17. augusta 2023 (HSP/b92/Foto:Pixabay)
Tri nemecké médiá takmer súčasne písali o západnom Balkáne, údajnej neúspešnej stratégii USA a EÚ a “srbskej nadvláde”. Informuje srbský spravodajský portál B92
Túto nadvládu, ako uviedli a ako pripomína BLIC, “treba zlomiť”. Podľa diplomatov a zdrojov, na ktoré sa noviny odvolávajú, všetko nasvedčuje tomu, že určité mocenské centrá na Západe sa pokúšajú zmeniť svoj prístup k regiónu balkkánu a prijať tvrdšiu politiku.
Jedným z opatrení by mohlo byť “zatvorenie finančných kohútikov”, ktoré podľa analytikov máloktorý štát na západnom Balkáne vydrží dlhšie ako niekoľko týždňov.
“Frankfurter Allgemeine Zeitung” tvrdí, že “Rusko sa v Európe môže spoľahnúť na troch spojencov”. V členskom štáte EÚ Maďarsku, v Srbsku, kandidátskej krajine, a v polovici Bosny a Hercegoviny pod kontrolou bosnianskych Srbov sú vládcovia pevne lojálni Putinovi, aj keď v rôznej miere, píše v článku autor Michael Martens.
“Srbský prezident Aleksandar Vučić nie je tak otvorene proruský ako Dodik. Srbsko dokonca podporilo rezolúciu Valného zhromaždenia OSN proti ruskej invázii na Ukrajinu. Na druhej strane sa Belehrad nepridal k európskym sankciám voči Rusku a podporuje ho, kde sa len dá,” napísal Martens.
Berlínsky “Tages Zeitung” v článku autora Ericha Rathfeldera píše, že “EÚ a USA chcú získať srbských nacionalistov politikou porozumenia, čo je nebezpečný kurz”.
Napokon “Berliner Zeitung” uverejňuje text hosťujúceho autora Muamera Bećirovića s názvom “Srbskú nadvládu treba prelomiť”. Bećirović sa domnieva, že to môže urobiť len Nemecko, a odvoláva sa na to, že zohralo úlohu Rakúsko-Uhorska na západnom Balkáne pred prvou svetovou vojnou.
“Jedinou krajinou, ktorá by mohla nastoliť poriadok na Balkáne a zabezpečiť vlastné strategické záujmy v regióne, je Nemecko. Je to zďaleka najdôležitejší obchodný partner pre Chorvátsko, Bosnu a Srbsko a geograficky je vzdialené len niekoľko sto kilometrov,” hodnotí Bećirović.
Srbský prezident Aleksandar Vučić sa v reakcii na tieto mediálne správy poďakoval CNN a “Frankfurter Allgemeine Zeitung” za to, že ho “takmer každý deň propagujú”. Uviedol, že oveľa dôležitejšia je preňho “obnova cesty v obci Ćetanje, obec Priboj”.
Diplomat Srećko Đukić pre Blic zdôrazňuje, že je príznačné, že niektoré nemecké a americké médiá sa čoraz viac venujú situácii na západnom Balkáne.
“O balkánskom regióne hovorili aj nemecké médiá, CNN, The Washington Post a The New York Post, takže sme mali listy poslancov Európskeho parlamentu, ktorí vyzývali na posilnenie úlohy Západu na západnom Balkáne. Je zrejmé, že existuje nespokojnosť s politikou voči celému regiónu, ako aj voči Srbsku,” hodnotí Đukić.
Đukić hovorí, že mäkká politika USA a EÚ voči Belehradu a západnému Balkánu zjavne nepriniesla ovocie a že kvôli tomu existuje nespokojnosť.
Đukić vysvetľuje, že medzinárodné spoločenstvo sa teraz snaží obnoviť vzťahy medzi Belehradom a Prištinou a vrátiť sa k stavu po Ochridskej dohode.
“Všetko nasvedčuje tomu, že Západ zaujme tvrdšiu politiku voči Belehradu a už sa nebude spoliehať na sľuby. Myslím si, že v septembri EÚ a USA slávnostne otvoria novú agendu pre západný Balkán. Okrem Berlína a Londýna, ktoré sú v tomto regióne tradične prítomné, bude vedúcu úlohu zohrávať aj Washington, bez ktorého sa nič nemôže podariť,” očakáva Đukić.
Prečítajte si tiež:
- “Toto už nie je Srbsko, ale Sýria!” Miestni Srbi hliadkujú v lesoch, aby odohnali migrantov pri maďarských hraniciach
- Vučić: Škandál škandálov – Kurti propagoval Veľké Albánsko!