Pred týždňom sa konalo v Bratislave 13. medzinárodné sympózium Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov (ABSD) s názvom „Spravodajské služby a hybridné hrozby“. Písali sme o tom TU. Hneď na úvod povedzme, že podujatie bolo avizované v informačnom servise TASR ako verejná akcia prístupná novinárom. Ako moderátor sympózium korektne viedol predseda ABSD Jaroslav Gofjár.
Na tomto podujatí sa zúčastnil aj kameraman Hlavných správ. A práve v súvislosti s jeho prítomnosťou sa tam odohrala scéna, ktorá pekne ilustruje, ako si predstavitelia bratislavskej kaviarne predstavujú demokraciu a pluralitu názorov.
Potom, ako sa moderátor spýtal prednášajúcich, či všetci súhlasia, že ich príspevky budú zaznamenané na kameru a zverejnené, alebo s tým má niekto problém, sa ozval Daniel Milo, analytik z mimovládnej organizácie Globsec, že on s tým veru problém má: „Ja mám zásadný problém s tým, že jeden z aktérov konferencie, o ktorej tu dnes je reč, Hlavné správy, nie sú neutrálne médium. Hlavné správy šíria klamstvá, lži a dezinformácie o mnohých ľuďoch v tejto miestnosti, vrátane mňa, vrátane pána štátneho tajomníka, vrátane generála Macka a mnohých iných. Pre mňa je nepochopiteľné, prečo ste sem pozvali práve takéto médium. Toto nie je tlačová konferencia, toto je, pokiaľ viem, odborné podujatie na danú tému. A mať tu u nás niekoho, kto preberá ruské naratívy a dezinformuje slovenskú verejnosť, mi príde úplne absurdné. To akože, keby bola konferencia o extrémizme, mal by tam sedieť Kotleba za panelom, aby nám vysvetľoval? Toto je pre mňa naozaj nepochopiteľné.“
Na to veľmi korektne zareagoval organizátor, predseda Gofjár: „My sme nikoho špeciálne nepozývali, až na niekoľkých VIP hostí. Toto je verejné podujatie, na ktoré sa mohol zaregistrovať ktokoľvek.“
Milo však nemienil pochopiť, čo znamená výraz „verejné podujatie“ a čudoval sa ďalej: „Baviť sa na konferencii o ovplyvňovaní verejnosti a manipuláciách a mať tu aktéra, ktorý toto vykonáva?“
Potom, ako kameraman Hlavných správ ponúkol, že ak si to účastníci želajú, môže odísť, aby teda nenarušoval verejný charakter podujatia svojou prítomnosťou, Milo mu vysvetlil, ako to je: „Nemám problém, ak chodíte na naše tlačové podujatia, tlačové konferencie. Toto, pokiaľ viem, nie je tlačová konferencia. Tak ako nedávam rozhovory Sputniku, ani RT, ani vám nedám rozhovor.“ Kameraman mu odvetil, že jeho ani o rozhovor nežiada, a tým sa scénka skončila, na rad prišlo vystúpenie ďalšieho rečníka.
Videozáznam tejto časti konferencie si môžete pozrieť tu:
Tak si to teda zhrňme: Hlavné správy podľa pána Mila nie sú neutrálne. Zato organizácia Globsec, kde pán Milo zastáva významnú pozíciu, tá zrejme neutrálna je, keďže nepreberá „ruské naratívy“. Ona síce preberá „americké naratívy“, ona je dokonca fabrikou na ich produkciu, ale to je v poriadku, lebo tie sú americké a nie ruské.
Nezávislí novinári, ktorí nešíria iba povolené názory, ale aj iné, zatiaľ môžu chodiť na tlačové konferencie, ale nie na verejné odborné podujatia, lebo to je podľa pána Mila absurdné. Podobne absurdné by podľa pána Mila bolo, keby sa na verejnej konferencii o extrémizme zúčastnil človek, ktorého pán Milo vyhlásil za extrémistu.
Pravda, to platí len v prípade, ak by to bol človek, ktorého takto označil pán Milo. Keby napríklad Aranka z Orechovej Potône alebo Ferko zo Žabokriek za extrémistu označili práve pána Mila, to ešte neznamená, že on by sa na takej konferencii nemal zúčastniť. To sú práve tie zákutia demokracie, ktorým rozumejú iba školení demokrati ako pán Milo, a nie hlúpy plebs. Možno by sa toto uvažovanie pána Mila dalo ešte vylepšiť a títo extrémisti by mohli byť nejako označení, napríklad peknou žltou hviezdičkou, aby bolo vopred jasné koho kam púšťať a koho nie.
Je tu však aj dobrá správa: potom ako približne pred rokom organizácia Globsec dvakrát nepustila novinára z Hlavných správ na svoju tlačovku (pod zámienkou, že sa bolo treba vopred akreditovať, pričom išlo o obyčajné, verejne avizované tlačovky), podľa vyjadrenia pána Mila odteraz Globsec s účasťou nezávislých novinárov na svojich tlačových konferenciách už nebude mať problém.
Kto vie o nejakom klamstve alebo dezinformácii, ktorú Hlavné správy šíria o pánovi Milovi a Globsecu, prosíme ho, aby nám napísal buď do diskusie alebo do redakcie. Prosíme, nepíšte o hodnotiacich úsudkoch – reč je o klamstvách, čiže o uvádzaní nepravdivých faktov. Ak ste zachytili nejaký nepravdivý fakt, ktorý Hlavné správy uverejnili o organizácii Globsec, dajte nám vedieť a my veľmi radi uverejníme opravu a zmeníme názor.
My sme si totiž doteraz mysleli, že Globsec je organizácia, ktorá z veľkej časti aj za slovenské peniaze presadzuje na Slovensku cudzie záujmy a konkrétne napríklad pán Milo je čímsi ako predĺženou rukou washingtonských militaristických štváčov. A že ak pod hybridnými hrozbami sa myslí okrem iného aj šírenie cudzej propagandy, vrátane tej vojenskej, a iných „mäkkých“ foriem uplatňovania cudzej moci, potom by sme asi ťažko hľadali exemplárnejší príklad hybridnej hrozby než je organizácia Globsec a pán Milo. Ale radi sa necháme skutočnými argumentmi presvedčiť, že sa mýlime, že je to úplne inak.
Citát z Ústavy Slovenskej republiky, prvá hlava, prvý oddiel, článok 1, odsek 1: „Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.“
Ivan Lehotský