Bratislava 28. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR – Jakub Kotian)
Každý človek sa môže rozhodnúť, či podstúpi riziko nákazy koronavírusom. V takom prípade by si podľa zdravotníckeho analytika Martina Vlachynského z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) mali neočkovaní ľudia platiť vlastnú liečbu
Vlachynský priznáva, že opatrenia týkajúce sa boja s koronavírusom rozdelili spoločnosť. Cesta späť podľa neho už nie je.
“Očkovanie už nie je len o posudzovaní zdravotných faktorov pre a proti, ale stalo sa súčasťou signalizácie príslušnosti jednotlivca k rôznym politickým a názorovým skupinám, a to na oboch stranách,” cituje Vlachynského denník Pravda.
V otázke očkovania sa pozastavil nad nedostatočnou vakcináciou, najmä čo sa týka očkovania rizikových skupín vrátane seniorov vo vekovej kategórii nad 80 rokov. Podporuje preto cielenú kampaň, ktorá by okrem reklám v televízii zahŕňala aj prácu v teréne medzi cielenou skupinou. Jednou z motivácií by podľa neho mala byť finančná účasť na liečbe koronavírusu u tých, ktorí sa odmietajú nechať očkovať.
“Istou motiváciou, najmä pre rizikové skupiny, by mohlo byť povinné podieľanie sa na nákladoch liečby covidu-19 pre neočkované, čo by z ekonomického hľadiska pomohlo riešiť problém, čiernych pasažierov ‘. Legislatíva na to už dávno existuje,” upozorňuje Vlachynský.
Umožňovať by to mal zákon č. 363, podľa ktorého môže zdravotná poisťovňa voči poistencovi nárokovať uhradenie nákladov za liečbu, pokiaľ mu bola poskytnutá dôsledkom porušenia liečebného režimu.
Prieskum ohľadom vakcinácie
Verejná mienka na Slovensku sa ale stavia proti povinnej vakcinácii a zvýhodňovaniu očkovania. Podľa prieskumu Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) všeobecné povinné očkovanie podporuje necelá tretina obyvateľov – 31,2% respondentov. Proti nemu vystupuje 61,9%. Za povinné očkovanie pre vybranú skupinu obyvateľstva sa vyslovuje 42,3% a proti je 50,5%.
Necelých 40% opýtaných sa vyslovilo za miernejšie opatrenia voči zaočkovaným. Proti tomu sa stavia 46,6% respondentov, čo predstavuje znateľný nárast z májových 35,4%. Rastie aj počet odmietačov vakcíny. Kým v máji sa proti covidu-19 odmietalo nechať očkovať 30,9% Slovákov, v júli je to už 36%.
Minulý týždeň parlament odhlasoval novelu, podľa ktorej Úrad verejného zdravotníctva SR bude môcť pri vytváraní protipandemických opatrení zohľadniť digitálny covid preukaz. Podľa neho sa očkovaní ľudia budú môcť vyhnúť rôznym nariadeniam a využívať niektoré služby, zatiaľ čo neočkovaní sa budú musieť preukazovať testami. Novelu v utorok podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.
Podľa opozície ide o protiústavný zákon a chystá sa obrátiť na ústavný súd. Rokovania o tejto novele sprevádzali protesty pred Národnou radou.