Bratislava 30. júna 2023 (HSP/Foto: TASR-Ján Krošlák)
Nový typ písma evidenčných čísiel vozidla (EČV) robí problémy. Motoristi podpisujú petíciu za návrat k starým značkám, ministerstvo však už teraz avizuje, že na nový systém EČV nebude siahať
Ono to pri pohľade zvonku vyzerá tak, že do vzniku nových EČV vstupovali odborníci bez vzájomnej komunikácie. Najväčšie problémy v súčasnosti totiž vznikajú tam, kde systémy na automatické čítanie značiek nie sú zatiaľ schopné nové písmo prečítať. Paradoxne, malo by to byť naopak, dizajn značiek bol navrhnutý práve s ohľadom na strojové čítanie.
Slovensko bolo ešte nedávno nazývané strojárskou veľmocou, a tak sa možno aj viac ako polovica populácie stretla s takzvaným technickým písmom, ktoré sa štandardne používa na výkresoch strojárov i stavbárov. Technické písmo je takmer totožné s písmom Helvetica, ktoré je možno najrozšírenejším na svete. Je to dané jeho skvelou čitateľnosťou a estetikou. Písmo použité na starých EČV bolo s Helveticou takmer zhodné, ideálne na prečítanie človekom. Avšak čoraz častejšie sa v nákupných strediskách či parkovacích domoch stretávame s automatickým čítaním EČV.
Počítačové systémy sa už dávno naučili toto písmo čítať, čo spočiatku vôbec nebolo ľahké. Kto už zacvičoval OCR na vlastnom počítači, vie, aké je ťažké naučiť ho rozoznávať písmeno O od číslice 0, alebo veľké I od jednotky. Nové EČV majú písmo navrhnuté študentkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Písmo by malo strojové čítanie uľahčiť rozdielmi v dizajne číslic a písmen, systémy ho však dosiaľ nevedia čítať. “Bude trvať nejaký čas, aby vlastne dodávatelia týchto technológií urobili také zmeny, aby toto nebol problém. Tie softvéry, ktoré dnes spracúvajú, oni sú nastavené a majú aj vlastnosť sami sa učiť a sú nastavané na rôzne typy,” povedal k veci generálny riaditeľ Výskumného ústavu dopravného v Žiline Ľubomír Palčák. Technicky by to nemal byť problém, otázka je len pružnosť dodávateľov systémov. Pre strojové učenie by práve nový typ písma mal byť ľahším orieškom než ten starý.
Inou otázkou je, ako nový dizajn prijímajú ľudia. Vidieť nulu s bodkou uprostred môže naozaj pôsobiť rušivo, ale skôr by sme sa mohli opýtať, kde bol dôvod na podstatné zmenšenie veľkosti štátneho znaku. Na nových značkách pôsobí nevýrazne a doslova sa stráca.