Na internet sa dostal videozáznam, na ktorom hovoria o situácii po bombardovaní. Video si môžete pozrieť tu:
A tu je jeho textový prepis:
Hovorí človek v žltočiernom tričku: “V nedeľu 8. apríla bola bombardovaná jedna z budov. Horné poschodie bolo úplne zničené. Ranených z horných poschodí brali sanitky do nemocnice. Na prvom poschodí začalo horieť, takže prízemie a to poschodie boli v dyme. Ľudí brali na pohotovosť a my sme im začali pomáhať. Filmovali nás a potom prišiel človek, ktorý začal kričať a všetkým hovoriť, že to je chemické ohrozenie. Nepoznali sme ho. Chodil okolo a hovoril, že ide o útok chemickými zbraňami, takže ľudia boli vystrašení a začali sa navzájom polievať vodou a používať inhalátory. Lekári v nemocnici nám však povedali, že tam nebolo žiadne chemické ohrozenie.”
Hovorí človek v modrom tričku: “Volám sa Halil Aziz. Som študent medicíny. Pracujem v centrálnej nemocnici v Dume, na oddelení prvej pomoci. Jedna z budov v meste bola 8. apríla bombardovaná. Horné poschodia boli úplne zničené a oheň sa rozšíril aj do tých nižších. Všetkých zranených previezli k nám. Všetci z horných poschodí vykazovali príznaky vdychovania dymu z požiaru. Dávali sme im pomoc zodpovedajúcu týmto príznakom. Počas toho, ako sme im pomáhali, prišiel nejaký cudzinec, neviem kto to bol, a povedal, že to bol chemický útok. Všetci boli vydesení, spustila sa mela, príbuzní zranených začali na seba navzájom striekať vodu. Iní, ktorí nemali základy medicínskej prípravy, začali dávať deťom inhalátory proti astme. Nevideli sme však žiadneho pacienta s príznakmi chemickej otravy.”
Halil ukazuje na laptope video z predmetnej situácie, ktoré obletelo svet: “Toto som ja. Aj tuto som ja.” Mladík v žltočiernom: “Toto dievča malo astmu už predtým. Nadýchala sa jedovatých plynov, v dôsledku čoho sa u nej potom prejavila tracheálna astma. A tuto som ja,” ukazuje. Mladí muži ďalej prezerajú video z ošetrovania zranených. “Vidíte, že tam bola panika. Ľudia sa naľakali a vypukla panika.”
Podľa výpovede priamych účastníkov záchranných prác teda na mieste neboli žiadne príznaky, tobôž dôkazy prítomnosti otravných bojových látok, len bežné dôsledky ľudí postihnutých požiarom. O tom, že chemický útok by vyzeral úplne inak, o tom sa môžete dočítať napríklad TU.
Americký minister obrany James N. Mattis povedal, že nemá žiadne dôkazy o údajnom chemickom útoku v Sýrii z minulého týždňa, ale že verí, že k tomu útoku došlo. Veriť niečomu bez akýchkoľvek dôkazov je postoj typický pre konšpirátorov. V tejto súvislosti je zaujímavé si všímať, ktorí naši politici sú priaznivcami konšpirácie o Asadových chemických útokoch. Zapamätajme si ich a spomeňme si na nich pri voľbách – a je jedno, či v prípade daného politika ide o naivnú vieru v podozrivú a nezmyselnú konšpiráciu alebo o lokajstvo voči zahraničnému pánovi.
Ivan Lehotský