Maďarské úrady potvrdili africký mor ošípaných u uhynutého zvieraťa, ktoré bolo nájdené v pondelok 14. januára v tesnej blízkosti slovensko-maďarských hraníc v okrese Rimavská Sobota pri obci Drňa.
“Bol nájdený uhynutý diviak vo veku 8 mesiacov, u ktorého sa potvrdila prítomnosť vírusu afrického moru ošípaných, čo je pre Slovensko veľmi závažná záležitosť, pretože je to pri hraniciach,” povedal pre spravodajstvo RTVS Jozef Bíreš, riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
Podľa RTVS ide o veľmi vážnu situáciu a veterinári, ako aj poľovníci očakávajú, že v najbližších dňoch sa nákaza môže dostať na Slovensko.
Miestni poľovníci dodali, že situáciu monitorujú a zatiaľ v ich revíri nenašli žiadneho podozrivého uhynutého diviaka.
V piatok sa bude v Rimavskej Sobote konať stretnutie veterinárov a poľovníkov o ďalšom postupe. Podľa poľovníkov na základe vývoja v susedných krajinách hrozí aj vydanie zákazu výkonu poľovníctva či celkový zákaz vstupu do lesa.
Pred posunom nákazy do severnejších oblastí Európy pred časom informovala aj Európska komisia.
Ide o vírusové vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré postihuje diviakov a ošípané, ktoré po nakazení umierajú takmer stopercentne.
Vstupenka pre amerických producentov?
Poľský portál Farmer upozorňuje, že posledné mesiace spôsobili otrasy trhu s ošípanými, ktoré sme nevideli od roku 2015. Situácia chovateľov je dramatická a v horizonte najbližšej doby nie sú žiadne známky možného zlepšenia.
Situácia je týmto týždňom ešte dramatickejšia, keďže v Maďarsku, menej ako 500 metrov od slovenských hraníc, bolo nájdené telo diviaka s nebezpečným vírusom.
Odborník Aleksander Dargiewicz v reakcii na klesajúce zásoby bravčového mäsa v EÚ uviedol, že situácia môže kulminovať v druhej polovici roka, kedy stúpa dopyt po tomto druhu mäsa.
Dopyt po mäse nielen v EÚ ale aj v ázijských krajinách môže preto pokryť USA. Aktuálne stojí v Spojených štátoch kilogram bravčového mäsa približne jeden dolár. Niektorí sa utešujú, že cena bravčového mäsa môže na začiatku štvrťroka narásť na 1,60 – 1,70 USD. Ale ak sa do krajín západnej Európy rozšíri mor ošípaných, ceny v Európe klesnú natoľko, že budú pre chovateľov likvidačné.
Na začiatku januára sa vírus podľa dostupných informácií nachádzal niekoľko kilometrov od francúzskej hranice a asi 60 km od nemeckej hranice. Ak sa stane, že vírus ASF sa vyskytne v jednej z týchto krajín, možno očakávať obrovskú krízu na trhu.
Príkladom je Belgicko. Táto krajina nepatrí medzi vedúcich predstaviteľov EÚ vo výrobe bravčového mäsa, ale blokáda vývozu bravčového mäsa na vonkajšie trhy spôsobila prudký pokles cien v krajinách EÚ – príjemcovia totiž hľadia na EÚ ako celok a nie na situáciu v jednotlivých štátoch.
Podľa odhadov v prípade výskytu afrického moru ošípaných v Nemecku môžu ceny (ktoré sú v súčasnosti na veľmi nízkej úrovni) klesať o ďalších 30 percent.
Situácia bude neúnosná, a potom nás čaká hromadná skaza stád ošípaných, varuje Dargiewicz.
Africký mor ošípaných aj v Číne
Africký mor ošípaných zároveň zasiahol aj Čínu. Dňa 2. januára 2019 oznámila Čína výskyt afrického moru ošípaných na 73 000 farmách v provincii Heilongjiang, informuje portál Farmer.
Doteraz Čína zaznamenala viac ako 90 prepuknutí nevyliečiteľnej choroby od jej prvého zistenia v auguste minulého roka.