Bratislava 27. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
Politici súčasnej vládnej zostavy dostali vo voľbách moc do veľkej miery vďaka kolosálnym pochybeniam a očividnej vzájomnej nenávisti a neschopnosti spolupracovať niekdajších šéfov koaličných strán. Ľudí unavovali neustále konflikty medzi lídrami koalície, ktoré zahltili mediálny priestor a obsah politických diskusií na úkor napĺňania politického programu. A nielen to (pandémia, tlačovky, vedenie štátu, arogantní ministri…). Ubehol približne rok, odkedy to voliči jasne spočítali Matovičovi, Sulíkovi či Kollárovi a rovnakú situáciu tu začíname mať znovu
Každý, kto aspoň okrajovo sleduje slovenskú politiku, musel v posledných dňoch zaznamenať eskalujúci konflikt v koalícii medzi Andrejom Dankom (SNS) a viacerými politikmi strany Hlas-SD. Andrej Danko sa pomerne nevyberavo vyjadroval na adresu vtedajšieho šéfa Hlasu Petra Pellegriniho ešte pred prezidentskými voľbami, ktoré nakoniec Pellegrini vyhral a stal sa hlavou štátu. V Dankovi to z nejakého dôvodu vyvolalo túžbu znovu sa stať predsedom Národnej rady, keďže predseda Pellegrini sa presunul do prezidentského paláca. V Hlase trvali a trvajú na tom, že post patrí im a táto nevyriešená otázka je zrejme dôvodom kulminujúceho napätia.
Napätie sa dostalo do bodu, kedy mnohí zažívajú “deja vu” a vybavujú si spomienky na nezmyselné, zákerné a hlúpe hádky medzi Matovičom a Sulíkom. Obe strany konfliktu – Andrej Danko i Matúš Šutaj Eštok – v mediálnych výstupoch šermujú radikálnymi krokmi. Šutaj Eštok na tlačovom brífingu uviedol, že pokiaľ budú pokračovať útoky a klamstvá zo strany Danka, účasť Hlasu v koalícii nedáva zmysel. Na druhej strane, Danko vyjednáva o skresaní konsolidačného balíčka až tak, že podľa jeho slov je pripravený povaliť vládu, ak nebudú prijaté jeho pozmeňujúce návrhy okolo úľav pre hotelierov a cestovný ruch.
Obe strany sporu pri tom zároveň tvrdia, že sú stabilnými článkami koaličnej trojice… Takisto spoločne volajú po tom, aby premiér Robert Fico rozbroje urýchlene riešil zvolaním koaličnej rady, kde sa majú prediskutovať všetky nepríjemné témy. Žiadajú tiež, aby sa konečne – najneskôr do konca aktuálneho roka – vyriešil uvoľnený post predsedu NR SR.
“Ja za našich ľudí budem bojovať. Som ochotný kohokoľvek v tejto vláde zablokovať a urobiť čokoľvek. Ja som to týmto ľuďom sľúbil a 5 % bude!“ Vyhlásil rázne Danko na štvrtkovej tlačovej konferencii na pôde Ministerstva cestovného ruchu a športu SR na margo požiadavky znížiť DPH na ubytovacie služby s tým, že je pripravený “blokovať celý štátny rozpočet”. “My sme kritizovali tie rezorty a z toho je vojna s Pellegrinim a Hlasom… Príďte do parlamentu, ja im naložím aj dnes, pretože Dolínková nepredložila žiaden plán.” Pokračoval Danko v útoku na koaličných kolegov z Hlasu.
Andrej Danko okrem toho, že priznal, že je ako neriadená strela a môže povaliť vládu, pokračuje v útokoch na koaličných partnerov. Momentálne hlavne na ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú. Danko volá po výmene na tomto vládnom poste tvrdiac, že v zdravotníctve miznú miliardy eur. Samozrejme, že Andrej Danko môže mať legitímne výhrady ohľadom práce jednotlivých ministrov, no ak chce koalícia naplniť svoj sľub o upokojení situácie na Slovensku, mal by voliť diplomatickejšie cesty a robiť všetko preto, aby naplnila štvorročné volebné obdobie. Už len z úcty k svojim voličom.
Vnútorný konflikt koalícii neprináša nič pozitívne. Jednak stále silnejúce ultraliberálne Progresívne Slovensko a jeho spriaznené médiá sa začínajú nádejať, že by parlamentné voľby mohli byť skôr a na druhej strane voliči, ktorí dali pred rokom hlas politikom súčasnej vlády, musia naraz spracovávať zvýšenie daní a hádky medzi vládnymi politikmi. Mnohí to nemusia ustáť a môže to v nich vyvolať apatiu alebo odklon k iným politickým subjektom. Lídri koalície si zrejme neuvedomujú závažnosť hazardovania s dôverou voličov a to, aké to môže mať konzekvencie.
Zaujímavé bude tiež sledovať vývoj preferencií politických strán, keďže v rámci súčasného sporu proti sebe stoja najmenej stabilné strany koalície. SNS sa do parlamentu dostala tesne len vďaka spojeniu viacerých pronárodných aktivistov a influencerov, ktorí nie sú členmi strany. Hlas-SD sa zase musí vysporiadať so stratou Petra Pellegriniho, ktorý bol tvárou strany od jej založenia.