Po vražde Jána Kuciaka sa začalo hovoriť o prerastaní mafiánskych kontaktov do vysokej politiky. Po Slovensku tak vychádzajú na svetlo sveta fakty o prítomnosti talianskeho podsvetia aj v iných krajinách, konkrétne v susednom Česku. “‘Ndrangheta sa o Česko intenzívne zaujíma,” povedal médiám jeden z najrešpektovanejších svetových expertov na taliansku mafiu a zároveň univerzitný profesor žijúci v Kanade Antonio Nicaso. “Česká republika je krajinou, kam už ‘Ndrangheta vkročila. Má tú logistickú podporu, zavedenú, fungujúcu a dôveryhodnú sieť,” vysvetlil Nicaso.
Odvoláva sa najmä na to, že v minulosti Česká republika slúžila ako úkryt pre mnohých členov najrôznejších talianskych mafiánskych organizácií. “Taliansky utečenec, člen ‘Ndranghety, bol nedávno zatknutý v Prahe. Ak sa tu ukryl, znamenalo by to, že má v Česku dôveryhodnú sieť schopnú pomôcť,” hovorí expert o prípade Francesca Bonavita, ktorého zatkli v júli 2016 v pražských Dejviciach.
Dodal, že podľa neho tu nešlo len o skrývanie sa pred talianskymi vyšetrovacími orgánmi. “Prečo by si Bonavita vybral Prahu? Pretože si ju vyhľadal na Google Maps a prišla mu ako pekné miesto k životu? To asi ťažko. Išiel do krajiny, kde má základňu a kde má ľudí. Ten výber nie je náhodný,” argumentoval Nicaso. Jeho tvrdenie dokumentuje aj nedávno zverejnený zoznam talianskych mafiánov ukrývajúcich sa v Európe, na ktorom figuruje napríklad Ugo De Lucia skrývajúci sa v Poprade, alebo Pietro Licciardi v Prahe. Vyplýva to z článku, ktorý zverejnil taliansky novinár Roberto Saviano. “Po páde berlínskeho múru presunul Pietro Licciardi svoje legálne a ilegálne investície do Prahy a do Brna. Česká republika sa ocitla úplne v područí klanu Secondigliano, ktorí aj tu nastúpili z periférie, a to síce k ovládnutiu trhov v Nemecku,” opisuje v knihe Saviano.
Podľa experta a spisovateľa Nicasa je Česká republika, rovnako tak ako Slovensko a aj iné krajiny bývalého východného bloku, pre taliansku mafiu veľmi atraktívne. Zvláštny záujem voči Česku prejavuje podľa jeho informácií predovšetkým ‘Ndrangheta. “Vždy využívajú rovnaký systém: investujú peniaze, extremizujú miestnych politikov a využijú verejné financovanie. Česko je krajinou, ktorá podporuje zahraničné investície. Cieľom je dostať sa k európskym fondom pre poľnohospodárstvo a obnoviteľné zdroje, ktoré sú k dispozícii pre rozvoj vidieckych oblastí,” priblížil stratégiu ‘Ndranghety Nicaso. Organizácia vraj takto potrebuje prať špinavé peniaze z predaja kokaínu, na ktorého distribúciu a obchod s ním má v Európe takmer monopol.
“Mám informácie o mnohých klanoch ‘Ndranghety, ktoré majú záujem o investície v Česku. Ten záujem trvá už minimálne päť rokov,” upozornil Nicaso. Potvrdzuje to aj informácia, že Antonino Vadala, ktorý je podľa Kuciakovho článku napojený na ‘Ndranghetu, od novembra 2017 podniká aj v Česku.