Piatková izraelská vojenská operácia vyradila z prevádzky poslednú veľkú nemocnicu na severe palestínskeho Pásma Gazy, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Armáda tiež podľa tamojších predstaviteľov zadržala riaditeľa nemocnice.
09:22
Novozvolený americký prezident Donald Trump požiadal v piatok Najvyšší súd USA, aby pozastavil platnosť zákona, ktorý by mohol deň pred jeho inaguráciou do úradu zakázať sociálnu sieť TikTok v prípade, že ju jej čínsky vlastník, a síce spoločnosť ByteDance, dovtedy nepredá.
Mexiko pripravuje mobilnú aplikáciu s núdzovým tlačidlom určenú pre migrantov, ktorým bude hroziť bezprostredné zadržanie v Spojených štátoch. Oznámila to v piatok mexická vláda v nadväznosti na vyhrážanie sa novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa hromadnými deportáciami prisťahovalcov.
08:18
Telá dvoch talianskych horolezcov objavili v piatok v talianskom regióne Abruzzy. Oznámila to v piatok tamojšia horská služba. Nezvestní boli päť dní, pričom pátranie záchranárom komplikovalo mrazivé počasie sprevádzané vetrom a snežením.
Americkí senátori kritizujú reakciu Ústrednej spravodajskej služby (CIA) na tzv. havanský syndróm a s ním spojené zdravotné problémy jej príslušníkov. V piatok zverejnená správa senátneho výboru pre tajné služby tvrdí, že mnohí jednotlivci nedostali adekvátnu zdravotnú starostlivosť.
07:53
Spojené štáty evidujú “viacero prvotných náznakov”, že lietadlo azerbajdžanských aerolínií (AZAL) v Kazachstane, pri ktorého páde prišlo 25. decembra o život 38 ľudí, mohlo byť zostrelené ruským systémom protivzdušnej obrany. Povedal to v piatok hovorca Národnej bezpečnostnej rady USA John Kirby.
07:53
Jemenské hlavné mesto Saná zasiahol v piatok nálet, z ktorého jemenskí povstalci húsíovia podporovaní Iránom obvinili Spojené štáty a Britániu.
07:52
Manželku a dcéru jedného z bratrancov nedávno zosadeného sýrskeho prezidenta Bašára Asada zadržali v piatok na letisku v libanonskom Bejrúte, odkiaľ sa údajne pokúšali odletieť do Egypta s falošnými pasmi.
Odletieť z Bejrútu sa však údajne o deň skôr podarilo strýkovi zvrhnutého prezidenta a bývalému viceprezidentovi, Rifátovi Asadovi, ktorý je obvinený z vojnových zločinov. Tvrdia to nemenovaní predstavitelia libanonských justičných a bezpečnostných zložiek.
07:52
Otázka moldavského odštiepeneckého regiónu Podnestersko musí byť súčasťou mierových rokovaní o Ukrajine, povedal moldavský minister zahraničných vecí Mihai Popsoi pre televízny kanál Moldova 1.
07:46
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok oznámil, že “niekoľko” vážne zranených severokórejských vojakov zomrelo po tom, ako ich zajali ukrajinské sily.
07:25
Za nevhodné označil v piatok chorvátsky minister zahraničných vecí Gordan Grlič Radman konanie maďarského veľvyslanca pri NATO, ktorý svojim náprotivkom dal ako vianočný darček národný atlas Maďarska. Ako Chorvátsko sú na ňom zobrazené iba regióny Lika a Gorski Kotar, napísala agentúra Hina.
07:15
Hovorca americkej Národnej bezpečnostnej rady John Kirby v piatok vyhlásil, že generáli na fronte v ruskej Kurskej oblasti, ktorej časť od leta okupuje ukrajinská armáda, ľahkovážne posielajú na smrť severokórejských vojakov.
Čierna Hora vydá juhokórejského veľkopodnikateľa v oblasti kryptomien Do Kwona do Spojených štátov, oznámilo v piatok čiernohorské ministerstvo spravodlivosti.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyzval na dôkladné vyšetrenie havárie lietadla azerbajdžanských aerolínií (AZAL) v Kazachstane. Podľa neho sú na mieste nešťastia “zreteľné vizuálne dôkazy”, ktoré údajne nasvedčujú tomu, že za haváriu je zodpovedné Rusko.
Ceny ropy vzrástli v piatok o takmer percento, pričom cena Brentu sa priblížila k úrovni 74 USD za barel (159 litrov). Navyše, ceny ropy smerujú k rastu aj za celý týždeň. K rastu prispievajú správy z Číny o ďalších stimuloch na podporu ekonomiky v budúcom roku, ako aj údaje o poklese ropných zásob v USA.
Včera 19:02
Po 1. januári 2025, kedy má dôjsť k zastaveniu tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, zhodnotí slovenská vláda situáciu a možnosti recipročných opatrení proti Ukrajine. Ak to bude nevyhnutné, zastaví dodávky elektrickej energie, ktorú Ukrajina súrne potrebuje, alebo sa dohodne na inom postupe. Uviedol to premiér SR Robert Fico (Smer-SD) v piatok vo videu na sociálnej sieti.
Na Slovensku sa v sobotu začali v poradí piate voľby do Európskeho parlamentu
Bratislava 8. júna 2024 (HSP/Foto:TASR–Daniel Stehlík, Pavol Zachar, Ján Krošlák, Milan Podmaník, Jaroslav Novák, Roman Hanc, Marián Holubčík, Viktória Macková)
Aktualizované 8. júna 2024
▶❚❚↻
.
22:00 – Komisie začínajú sčítavať hlasy, väčšina miestností sa zatvorila
Väčšina volebných miestností na Slovensku sa zatvorila. Komisie v nich začínajú sčítavať hlasy. V troch volebných okrskoch v Palárikove (okres Nové Zámky) sa hlasovanie predlžuje, do nedele (9. 6.) 1.00 h platí stále volebné moratórium. Definitívne výsledky eurovolieb sa zverejnia v nedeľu po 23.00 h.
Dlhšie sa hlasuje v troch volebných okrskoch v Palárikove, ktoré dopoludnia na čas uzatvorili pre nález bieleho prášku. Jednu z nich zavreli na tri hodiny, hlasovanie sa v nej predĺžilo do nedele 1.00 h. Analýza ukázala, že neznámy biely prášok nie je životu nebezpečný, ale išlo o škrob.
.
Definitívne výsledky eurovolieb vrátane informácií o účasti budú zverejnené v nedeľu po 23.00 h po ukončení hlasovania vo všetkých krajinách Európskej únie. Zverejnia ich na stránke www.volbysr.sk. Výsledky zároveň oficiálne potvrdí komisia na tlačovej konferencii. Predbežné výsledky do tohto času nebude Štatistický úrad SR zverejňovať.
19:53 – Polícia riešila podozrenie na alkohol u podpredsedu okrskovej komisie
V Spišskej Teplici v okrese Poprad podpredseda okrskovej volebnej komisie podľa ďalších členov vykazoval známky požitia alkoholu. Do jednej z okrskových volebných miestností preto popoludní privolali policajnú hliadku. Ako TASR informovala Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru, podpredseda komisie dychovú skúšku odmietol.
“Následne na vyzvanie predsedu volebnej komisie volebnú miestnosť opustil. Vec bola zadokumentovaná ako priestupok proti poriadku v správe,” uviedla Hrabovská s tým, že k narušeniu priebehu volieb v tomto prípade nedošlo.
V Prešovskom kraji prebiehajú voľby do Európskeho parlamentu bez narušení či výrazných problémov. Pre TASR to potvrdili jednotlivé okresné volebné komisie (OVK).
.
OVK Poprad okrem podnetu na podozrenie z požitia alkoholických nápojov u člena volebnej komisie v Spišskej Teplici zaznamenala dopyt voličov po informáciách o miestach, kde môžu voliť, uviedol zapisovateľ Maroš Baranec.
“Počas dňa sme boli na 33 kontrolách v okrskoch, zaujímali sme sa aj o priebežnú účasť,” doplnil s tým, že kontroly prebehli aj v okrese Levoča.
Predseda OVK Kežmarok Karol Gurka pre TASR uviedol, že zo 69 volebných okrskov členovia OVK navštívili 50 a niektorí členovia sú stále na kontrolách.
“Sme pripravení riešiť podnety či pomáhať, zatiaľ sme nemuseli. V jednom prípade sa volič pokúšal voliť s odfoteným občianskym preukazom, ale vyriešili to na okrsku rýchlo,” doplnil.
Zapisovateľ OVK Stará Ľubovňa so 61 okrskami Peter Lompart zhodnotil, že riešili len bežnú operatívu. OVK Bardejov eviduje bezproblémový priebeh vo všetkých 116 okrskoch, potvrdila zapisovateľka Galina Lacová Ščerbáková, rovnako aj OVK Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou.
.
“OVK Prešov bola na kontrolách v 30 okrskoch, nezistili sme pochybenia a nezaznamenali sme ani hlásenia či podnety,” uviedla členka OVK Iveta Kožuchová.
19:23 – Voľby sú v Trenčianskom kraji bez incidentov
V Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) nezaznamenali do 19.00 h volebné komisie žiadny výraznejší incident, ktorý by narušil priebeh volieb. Informovali o tom predsedovia a zapisovatelia okresných volebných komisií.
Vo voľbách do Európskeho parlamentu môžu v sobotu v TSK voliči hlasovať v 644 volebných okrskoch. Do Európskeho parlamentu kandiduje 23 politických subjektov. Slováci volia 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie. Definitívne výsledky v poradí piatych eurovolieb na Slovensku budú zverejnené v nedeľu (9. 6.) po 23.00 h po ukončení hlasovania vo všetkých krajinách EÚ.
19:00 – V Novom Svete i Jablonci prichádzajú k urnám hlavne “skalní” voliči
Záujem o voľby je malý a voliť prichádzajú hlavne tí “skalní”, teda voliči, ktorí sa pravidelne zúčastňujú všetkých typov volieb. S rovnakou situačnou skúsenosťou z priebehu sobotňajších volieb do Európskeho parlamentu (EP) sa s TASR podelili členovia okrskových volebných komisií v Jablonci v okrese Pezinok a v Novom Svete v okrese Senec.
V Jablonci bola pri predchádzajúcich eurovoľbách v roku 2019 vôbec najnižšia účasť v okrese Pezinok. Ani v sobotu voľby do europarlamentu ľudí nelákajú.
“Chodia prevažní tí tzv. skalní, ktorí prichádzajú voliť pri každých voľbách,” skonštatovala zapisovateľka okrskovej volebnej komisie Jana Jašurková. Medzi hlasujúcimi sú tak ľudia rôznych vekových kategórií.
“Voľbu prostredníctvom prenosnej urny napríklad využila 95-ročná volička,” priblížila.
Mieni, že pod účasť sa podpisuje aj krásne, slnečné počasie.
.
“Možno si to preto nechali niektorí až na večer, keď skončia prácu v záhradkách a okolo domu,” poznamenala.
Ospanlivo to s účasťou vyzerá aj v najmladšej obci v Bratislavskom kraji, v Novom Svete pri Senci. Priebeh tohtoročných eurovolieb je tak v protiklade s tými pred piatimi rokmi, keď bola účasť v Novom Svete percentuálne najvyššia zo všetkých obcí okresu Senec.
“Tentoraz je záujem nízky,” referovala predsedníčka okrskovej volebnej komisie Zuzana Hanková.
Aj ona predpokladá, že ešte večer prídu tí, ktorí pekný deň využili na exteriérové aktivity.
18:34 – V Jenkovciach znie počas volieb hudba, záujem o voľby je zatiaľ nízky
.
V obci Jenkovce v okrese Sobrance pri hraniciach s Ukrajinou zatiaľ hodnotia volebnú účasť ako nízku. Počas volebného dňa z obecného rozhlasu znie hudba, ktorá má prilákať obyvateľov do volebnej miestnosti. Ako pre TASR uviedol starosta obce Jaroslav André, v obci hovoria, že tu Európska únia začína.
“Robili sme estetizáciu obce, zatepľovanie, opravy budov a kultúrneho domu. Všetko z európskych peňazí,” dodal André.
Voľby sa tradične v Jenkovciach začínajú rannou hudobnou skladbou z obecného rozhlasu.
“Skladba ‘Aká si mi krásna, ty rodná zem moja’ zobudí občanov a upozorní ich na otvorenie volebnej miestnosti. Po celý deň púšťame rôzne skladby, aby sme pripomenuli, že voľby prebiehajú,” vysvetlil starosta s tým, že hudba má upozorňovať, že deň volieb je slávnostný deň.
“Od ľudových pesničiek cez repete až po country, nikdy nechýba kapela Hurikán, ktorá je spätá s našou obcou a tiež nahrávky od rodáka – dirigenta Adriana Kokoša,” dodal.
.
Obec má momentálne 396 obyvateľov, do voličského zoznamu bolo zapísaných 336 oprávnených voličov. Príprava na eurovoľby bola podobná ako pri predchádzajúcich voľbách. Prípravy však podľa starostu nikdy nepodceňujú.
“Voľby sú sviatok demokracie a musia prebiehať dôstojne. Pripravujeme miestnosti, čistíme okolie, zabezpečujeme technické záležitosti, aby voľby mali úroveň,” povedal starosta.
Napriek snahe osloviť voličov je záujem o eurovoľby nízky, čo podľa starostu súvisí s tým, že ľudia stále nechápu význam eurovolieb.
“Záujem o komunálne, parlamentné a prezidentské voľby je oveľa vyšší, ale dnešný záujem je veľmi slabý,” zhodnotil starosta.
Ako pre TASR potvrdili členovia okrskovej volebnej komisie, doposiaľ evidujú vyše 40 voličov. Očakávajú, že večer možno do volebnej miestnosti v kultúrnom dome príde viac ľudí odvoliť.
18:33 – V okrese Veľký Krtíš je priebeh volieb zatiaľ bezproblémový
Okresná volebná komisia vo Veľkom Krtíši v sobotných voľbách do Európskeho parlamentu (EP) nezaznamenala doteraz žiadne problémy. TASR to povedala predsedníčka okresnej volebnej komisie vo Veľkom Krtíši Mária Dohňanská.
.
Pokojný priebeh volieb je aj v obci Hrušov vo Veľkokrtíšskom okrese. Uviedla to zapisovateľka miestnej volebnej komisie Katarína Bendíková s tým, že zapísaných majú 666 voličov. Podotkla, že s hlasovacími preukazmi chodia voliť aj miestni chatári a chalupári. Podľa nej niektoré staršie dámy prišli v sobotu k volebným urnám odeté v kroji. Tradíciou totiž je, že okrem volieb si ich obliekajú aj na iné významné príležitosti.
17:36 – Marianka: Doterajší záujem sľubuje opäť vyššiu účasť
Doterajší záujem o sobotňajšie voľby do Európskeho parlamentu v Marianke pri Bratislave naznačuje, že by volebná účasť mohla byť minimálne rovnaká ako pred piatimi rokmi, keď obec dosiahla najlepší výsledok v rámci okresu Malacky.
“Podľa priebežného záujmu, ktorý od rána neutícha, by sme napokon mohli i prekonať čísla spred piatich rokov,” skonštatovala pre TASR predsedníčka jednej z dvoch okrskových volebných komisií v Marianke Darina Šabíková.
Voľby majú plynulý priebeh, podľa Šabíkovej k tomu prispieva aj fakt, že voliči prichádzajú veľmi dobre informovaní o spôsobe voľby. Spomenula aj milú skúsenosť, ktorá potvrdila, že voľby sú sviatkom demokracie.
“Hoci je pomerne teplo, čomu väčšina voličov prispôsobuje oblečenie, bol tu pán, ktorý práve na počesť významu, ktorý prisudzuje voľbám, prišiel v slávnostnom obleku,” uviedla.
.
Očakáva, že voliči budú prichádzať aj v neskorších časoch.
“Práve preto, lebo je pekné počasie, možno si to mnohí nechali až na podvečer a večer,” dodala.
16:55 – V jednom z okrskov v Detve evidujú približne 15 percent voličov
V okrsku, ktorý je zriadený v turistickej ubytovni na Stavanisku v Detve, zaevidovali popoludní od začiatku eurovolieb približne 15-percentnú účasť. TASR to v sobotu uviedla členka volebnej komisie Eva Lakotová.
Dodala, že voľby v jednom z okrskov pod Poľanou sú pokojné a bez incidentov.
“Od rána, ako sme otvorili, chodia ľudia postupne, nie však vo veľkom počte. Sú to menšie skupiny alebo jednotlivci,” objasnila s tým, že sa zastavili aj záujemcovia s voličskými preukazmi.
.
Poznamenala, že k urne prišli aj turisti, ktorí sú cez víkend v Kalamárke. Tá je súčasťou prírodnej chránenej oblasti a má dlhú horolezeckú tradíciu.
Voľby do Európskeho parlamentu sú v okresoch Detva, Zvolen a Krupina aj naďalej bez akýchkoľvek komplikácií. TASR to v sobotu popoludní potvrdila okresná volebná komisia vo Zvolene. Okresy majú spolu 162 okrskov.
16:10 – V eurovoľbách volili aj v domove sociálnych služieb v Hriňovej
V sobotných voľbách do Európskeho parlamentu (EP) volili aj niektorí klienti domova sociálnych služieb v Hriňovej v Detvianskom okrese. Do zariadenia za nimi prišla okrsková volebná komisia s prenosnou volebnou schránkou.
Ako TASR povedala predsedníčka hriňovskej volebnej komisie číslo dva Zuzana Gondová, v zariadení volilo 25 ľudí. Jedným z nich bol 91-ročný Juraj Fulajtár, ktorý pochádza z Mýtnej v Lučeneckom okrese a v Hriňovej žije tri roky. Objasnil, že doteraz sa vo svojom živote zúčastnil na takmer všetkých voľbách. Zdôraznil, že v sobotu zakrúžkoval dvoch kandidátov na post europoslanca.
“Spravodajstvo pozerám v televízii a rád si hľadám informácie z celého sveta,” priblížil.
.
Do prenosnej urny hlasovala v domove aj 81-ročná Emília Murínová.
“Žijem tu 12 rokov a ako som tu, nevynechala som ani jedny voľby,” spomenula rodáčka z Korytárok v Detvianskom okrese.
Zúčastniť na eurovoľbách sa rozhodla, pretože chce, aby mal ľudí v nemocnici kto ošetriť.
“Aby neodchádzali mladí lekári ani sestričky do zahraničia, aby tu ostávali a mali všetci lepší život,” zhrnula.
Podľa nej je takisto dôležité, aby získané eurofondy pre Slovensko išli na správne miesto.
“Europoslanec by sa nás mal vedieť zastať. Aby ho bolo vidieť, že niečo pre nás urobil a získali sme fondy,” doplnila.
Pre všetkých záujemcov s prechodným pobytom, ktorí poprosili o pomoc pri vydaní hlasovacieho preukazu, požiadalo zariadenie o jeho vydanie. Informovala o tom sociálna pracovníčka Mária Očenášová. Spolu to bolo 12 obcí a miest. Tí, ktorí nepožiadali o hlasovacie preukazy a prenosnú volebnú schránku, volia samostatne alebo so svojimi príbuznými mimo zariadenia.
.
15:46 – Pre pacientov v košickej UNLP otvorili dočasnú miestnosť pre voľby
Možnosť hlasovať vo voľbách do Európskeho parlamentu mali v sobotu aj pacienti a zamestnanci košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP). V areáli nemocnice na Rastislavovej ulici v X. pavilóne otvorili od 14.00 do 15.00 h miestnosť na hlasovanie s prenosnou volebnou schránkou.
“Možnosť odvoliť majú či už zamestnanci, alebo pacienti, ktorí spĺňajú podmienky, čiže buď majú hlasovací preukaz, alebo majú bydlisko v pôsobnosti tohto okrsku,” uviedol pre TASR predseda volebného okrsku číslo 11 v mestskej časti Juh Roman Šup.
Miestnosť na hlasovanie sa nachádzala na prízemí pavilónu. V priebehu hodiny prišli odvoliť s hlasovacím preukazom piati pacienti a jedna lekárka, ktorá mala celodennú službu. Oproti predchádzajúcim prezidentským voľbám to bol omnoho nižší záujem voličov. Po 15.00 h členky komisie išli s prenosnou schránkou na oddelenia za dvomi imobilnými pacientmi, ktorí o to požiadali a mali vybavený hlasovací preukaz.
V areáli UNLP na Triede SNP v mestskej časti Západ bola nahlásená možnosť voliť do prenosnej volebnej schránky pre mobilných pacientov i službukonajúcich zamestnancov od 14.30 do 15.30 h. K imobilným pacientom, ktorí o hlasovanie požiadali príslušnú okrskovú volebnú komisiu a vybavili si hlasovací preukaz, išli členovia komisie priamo na oddelenia.
.
15:44 – Vplyv na politiku kontinentu máme vďaka EÚ, hovoria Bratislavčania
Nikdy vo svojej histórii nemali Slováci možnosť mať vplyv na politiku týkajúcu sa celého kontinentu, takúto možnosť dostali až vstupom do Európskej únie (EÚ). To si treba uvedomiť a vážiť. Rovnako tak uvážlivo, s rozumom a odbornosťou i so zreteľom na budúcnosť túto možnosť využívať. Myslí si to Staromešťan Miroslav Behina.
“Vplyv môžeme veľmi ľahko stratiť. Bezvýznamnosť sme si už zažili stovky rokov,” povedal pre TASR.
Nízka volebná účasť vo voľbách do europarlamentu na Slovensku je podľa neho zrkadlom úrovne vzdelania, poznania, kultúry, sebavedomia a nátury Slovákov.
“Doma repcem, riešenia nemám a keď mám možnosť niečo reálne spraviť, zdupkám,” poznamenal.
Eurovoľby považuje za dôležité aj Račan Pavel Drábik. Podľa neho by nemalo byť nikomu jedno, akí ľudia budú rozhodovať o obsahu nadnárodnej legislatívy. Avšak hoci sa v europarlamente tvoria a prijímajú všetky dôležité “únijné” politiky a stratégie, na samotný chod EÚ má stále výrazne vyšší vplyv kombinácia výsledkov parlamentných volieb v jednotlivých členských štátoch.
“Preto tieto voľby vôbec ‘neprežívam’ tak intenzívne, ako parlamentné a prezidentské,” povedal pre TASR Drábik.
Nízky záujem o eurovoľby na Slovensku si vysvetľuje aj silnou a dlhodobou frustráciou mnohých obyvateľov z toho, že sa nám ako krajine a spoločnosti ani po 20 rokoch členstva nedarí dosahovať štandardy životnej úrovne a príjmov zvyšku EÚ. Ľudia majú podľa neho pocit rezignácie z toho, že nevedia nijakým spôsobom ovplyvniť “ani len to, aké politické rozhodnutia sa prijímajú v Bratislave, takže nejaký Brusel je pre nich už ako niečo úplne abstraktné”. A ak majú dlhodobo pocit, že sa ich osobný blahobyt nejako pozitívne neposúva vpred, len ťažko budeme podľa Drábika od takého človeka cítiť nejakú výraznú potrebu sa do tohto diania akokoľvek zapájať.
15:04 – Pod Martinskými hoľami mali už napoludnie 20-percentnú účasť
Kým väčšina z 52 volebných miestností v Martine je situovaná v školských budovách, volebná komisia pre okrsok s poradovým číslom 40 pravidelne nachádza útočisko v areáli autokempingu Turiec pod Martinskými hoľami. Do tunajšej chaty prišlo počas sobotňajšieho dopoludnia voliť nových europoslancov takmer 150 voličov. TASR o tom informovala členka volebnej komisie Zuzana Pavlíčková.
“V našom volebnom okrsku je vo voličských zoznamoch zapísaných 670 oprávnených voličov, z ktorých v priebehu úvodných piatich hodín volieb prišlo odvoliť 120. K nim treba prirátať 26 ľudí, ktorí prišli voliť s voličskými preukazmi. Na pravé poludnie sme tak mali viac ako dvadsaťpercentnú účasť,” priblížila Pavlíčková.
Sobotňajšie slnečné počasie podľa jej slov ešte zvýšilo účasť cezpoľných voličov.
“Sú to ľudia, ktorí chodia do nášho regiónu za krásami prírody. Chodia na chaty na Martinských holiach a prichádzajú z rôznych oblastí Slovenska. Dnes prišli voliť ľudia z Bratislavy, zo Šale, Zlatých Moraviec, ale napríklad aj z Margecian na východe Slovenska,” uviedla Pavlíčková.
V čase našej návštevy volebnej miestnosti prišiel napríklad voliť aj dôchodcovský pár z Prešova, ktorý je v Martine na návšteve u dcéry. Tesne pred nimi vhodila obálku s hlasovacím lístkom do volebnej urny aj pani Anna. Tá to má z domu k autokempingu pár desiatok metrov.
.
“Nerozlišujem medzi tým, či sú to voľby prezidentské, parlamentné, alebo teraz európske. Každý raz idem voliť, pretože je to moja občianska povinnosť. Pokiaľ žijem, absolvujem každé voľby,” poznamenala pani Anna.
Členovia volebnej komisie sa zhodli, že tohtoročná účasť v ich volebnom okrsku by mohla presiahnuť 30 percent.
“Už o siedmej tu mávame prvých voličov a nenudíme sa ani v priebehu dňa, ľudia prichádzajú v pravidelných intervaloch. A musím povedať po skúsenostiach z predošlých volieb, že prídu aj v posledných minútach tesne pred zatvorením miestnosti, keď schádzajú z Martinských holí, a stihnú si ešte splniť občiansku povinnosť,” uzavrela Pavlíčková.
14:05 – O eurovoľby nemali väzni v Nitre taký záujem, ako o iné voľby
Záujem voliť v eurovoľbách mali aj väzni v ústave na výkon trestu odňatia slobody na Cintorínskej ulici v Nitre. Ako pre TASR uviedli členovia okrskovej volebnej komisie, ich záujem však bol podstatne nižší, ako napríklad v prezidentských voľbách.
Podľa predsedu okrskovej komisie Radoslava Pavelku odovzdalo svoj hlas do prinesenej volebnej urny 18 mužov a jedna žena.
“Nie je to ani polovica z počtu ľudí, ktorí sa zúčastnili na druhom kole prezidentských volieb, kedy sa v nitrianskom ústave na výkon trestu odňatia slobody na Cintorínskej ulici zúčastnilo na voľbách vyše 40 voličov,” uviedol Pavelka.
Medzi odsúdenými boli aj takí, ktorí voliť chceli, ale nemali hlasovací preukaz.
“Pán veliteľ nás požiadal, aby sme popoludní prišli, pretože nejaké ženy sa chceli na voľbách zúčastniť, ale bez preukazu nemohli. Tak im ako zástupcovia volebnej komisie prídeme situáciu vysvetliť,” povedal Pavelka.
“Dopoludnia sú na pracovnej zmene, ale popoludní môžeme za nimi prísť, pretože majú nárok stretnúť sa s volebnou komisiou,” doplnila členka okrskovej komisie Mária Krištofičínová.
14:02 – Banskobystričania v EÚ vítajú najmä otvorený trh či slobodu cestovať
Otvorený trh, slobodné cestovanie, jednotná mena či bezpečnosť. To sú niektoré z najväčších výhod, ktoré Slovensku priniesla Európska únia (EÚ). Zhodli sa na tom viacerí Banskobystričania, ktorí v sobotu odovzdali svoj hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu v najväčšom z volebných okrskov v Banskej Bystrici.
“EÚ je pre mňa hlavná organizácia v Európe. Je to možno ešte dôležitejšie ako naše parlamentné voľby,” uviedol pre TASR 40-ročný Martin.
.
Za najväčšie výhody EÚ považuje otvorený trh či väčšie možnosti pre mladých. Dvadsaťročné členstvo v Únii podľa neho Slovensku prinieslo najmä výrazný rast životnej úrovne.
Slobodný pohyb v rámci EÚ vníma ako jeden z najväčších benefitov 46-ročný Ivan.
“Pravidelne využívam svoje voličské právo a považujem to za viac-menej svoju povinnosť,” povedal pre TASR.
Jednoduchšie cestovanie víta aj 33-ročná Ivica, podľa ktorej je veľkou výhodou členstva Slovenska v EÚ aj spoločná európska mena.
Podľa 57-ročného Juraja, ktorý dlhodobo pracoval aj v zahraničí, je členstvo v EÚ pre Slovensko prínosné vo viacerých aspektoch.
“Ešte pred útokom Ruska na suseda Únie som si myslel, že najväčšou výhodou je mierová spolupráca či vzájomné obohacovanie, intelektuálne aj ekonomické. Dnes už vieme, že najväčšou vymoženosťou EÚ aj NATO je bezpečnosť,” skonštatoval.
Pre 52-ročnú zdravotnú sestru Denisu sú EÚ i europarlament významné inštitúcie aj z pohľadu ich vplyvu na zdravotníctvo, oceňuje aj vyššiu ochranu spotrebiteľov.
“Vďaka EÚ máme aj eurofondy. To je také prirodzené, že to človek aj zabudne povedať. Vďaka nim môžeme napríklad stavať aj banskobystrickú nemocnicu,” uviedla.
Najväčší volebný okrsok v Banskej Bystrici je okrsok s číslom 1, ktorý sa nachádza v priestoroch základnej školy na ulici Trieda SNP. Volebnú miestnosť tu otvorili presne o 7.00 h.
“Už tu aj čakali nejakí voliči, ktorí hneď po otvorení začali voliť. Zapísaných máme vyše 2000 voličov, volebná účasť je zatiaľ lepšia ako v roku 2019,” skonštatovala pre TASR predsedníčka tunajšej okrskovej volebnej komisie.
12:48 – V Humennom volia aj v priestoroch Vihorlatského múzea
V Humennom občania volia aj v priestoroch renesančného kaštieľa, v ktorom sídli Vihorlatské múzeum. Vo volebnom okrsku číslo 11 je zapísaných vyše 2000 voličov. Ako pre TASR uviedla predsedníčka volebnej komisie Anna Kostrejová, ľudia prichádzajú postupne, dopoludnia vydali okolo 250 obálok.
“Zatiaľ mám pocit, že tu boli ľudia, ktorí to tu poznajú. Keď prídu, obzerajú si to, lebo je to predsa len historická budova. Zatiaľ prichádzajú skôr starší voliči, mladších očakávame neskôr,” dodala s tým, že viac ľudí prišlo odvoliť ráno po omši v kostole.
Priebeh volieb zatiaľ hodnotí ako pokojný.
.
“Zaujímavé to máme v kaštieli, má to dobrú polohu, lebo je to v strede mesta,” zhodnotila Valéria Hnátová, ktorá v miestnosti v kaštieli odvolila spolu s manželom a psom Falkom.
To, že v priestoroch Vihorlatského múzea prebiehajú voľby, činnosť ani prevádzku múzea podľa riaditeľky Zuzany Koščovej neovplyvňuje.
“Otvorené máme ako štandardne, od 14. hodiny a k dispozícii sú návštevníkom expozície v kaštieli aj skanzen. Cez víkend je múzeum zvyčajne navštevované,” dodala Koščová.
12:33 – Volebné moratórium sa predĺži minimálne o tri hodiny
Volebné moratórium v sobotňajších voľbách do Európskeho parlamentu na Slovensku sa predĺži minimálne o tri hodiny. Dôvodom je incident v jednej z volebných miestností v Palárikove, kde je hlasovanie v súvislosti s nálezom bieleho prášku stále prerušené. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduarda Burdu a prezidenta Policajného zboru Ľubomíra Soláka.
“Čas volieb v tomto okrsku a v tých ďalších priľahlých sa predĺži v túto chvíľu minimálne o tri hodiny, to znamená, že aj samotné moratórium sa predlžuje o tri hodiny,” poznamenal Burda na sobotňajšej tlačovej konferencii.
Solák spresnil, že vzorku neznámeho bieleho prášku odobrali na analýzu. Nejde podľa neho o nebezpečný materiál, ale treba počkať na výsledky analýzy.
“Nemôžeme robiť nejaké predčasné závery a rozhodnutia vo vzťahu k otvoreniu volebnej komisie,” povedal.
Polícia sa okrem toho zaoberala aj niekoľkými ďalšími incidentmi, no vo väčšine volebných miestností je priebeh pokojný.
“V súčasnej chvíli sa na opatreniach aj v súvislosti so zvýšenou bezpečnostnou situáciou podieľa viac ako 1300 policajtov,” doplnil Solák.
Vo voľbách do Európskeho parlamentu kandiduje 23 politických subjektov. Slováci volia 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie. Zakrúžkovať môžu najviac dvoch kandidátov z jednej kandidátnej listiny. Definitívne výsledky v poradí piatych eurovolieb na Slovensku budú zverejnené v nedeľu (9. 6.) po 23.00 h po ukončení hlasovania vo všetkých krajinách EÚ.
11:56 – Eurovoľby na košickom Luníku IX zatiaľ voličov nelákajú
Veľmi nízky záujem sprevádza dosiaľ voľby do Európskeho parlamentu na najväčšom rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. Dve volebné miestnosti v priestoroch komunitného centra boli od rána okrem členov volebných komisií prevažne prázdne, za prvé štyri hodiny prišlo odvoliť len zopár záujemcov.
V dvoch okrskoch na Luníku IX je zapísaných celkovo takmer 5000 oprávnených voličov.
“Otvorili sme o 7.00 h, všetko prebieha zatiaľ v poriadku, bez problémov, účasť je zatiaľ veľmi nízka. Voliči tu však zvyknú chodiť skôr po 18.00 h,” povedal pre TASR predseda okrskovej komisie číslo 1 Rastislav Šanta.
Záujem o hlasovanie do prenosnej schránky v okrskoch neevidujú. Voliči, ktorí už odvolili, boli podľa Šantu v procese hlasovania zorientovaní a nepotrebovali usmernenie.
“To boli ľudia, ktorí zrejme vedeli presne, čo chcú, odvolili a išli preč,” povedal.
Nízku účasť si Šanta vysvetľuje tým, že europarlament je pre miestnych ľudí príliš vzdialený, na sídlisku nezaregistroval ani intenzívnejšiu predvolebnú kampaň.
Mestská časť Luník IX je s výnimkou komunálnych volieb známa rekordne nízkou volebnou účasťou. Pred piatimi rokmi pri eurovoľbách bola na úrovni 3,10 percenta.
11:34 – Pacienti a zamestnanci UNB, NÚSCH a NOÚ môžu voliť priamo v nemocnici
Zamestnanci aj pacienti Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) a Národného onkologického ústavu (NOÚ) môžu v eurovoľbách voliť priamo v nemocnici. Musia mať buď trvalý pobyt v okrsku, kde sa nachádza zdravotnícke zariadenie, alebo hlasovací preukaz. Vyplýva to z vyjadrení nemocníc pre TASR.
11:20 – Prezidentka opätovne vyzvala občanov SR na účasť v eurovoľbách
Prezidentka SR Zuzana Čaputová opätovne vyzvala voličov na účasť vo voľbách do europarlamentu. Urobila tak po tom, ako v sobotu odvolila v Pezinku. Predpokladá, že volebná účasť bude tento rok vyššia.
“Sú to dôležité voľby, ako všetky voľby, pretože v každých z nich môžeme ovplyvniť budúcnosť Slovenska a v tomto prípade budúcnosť aj Európskej únie, ktorej sme súčasťou. Je to už vyše 20 rokov náš životný priestor, priestor, ktorý nám poskytuje bezpečie, istotu a, samozrejme, ekonomickú prosperitu,” poznamenala.
Hlava štátu poukázala na nízku volebnú účasť v predchádzajúcich eurovoľbách. Verí, že tento rok príde svoj názor vyjadriť viac občanov SR. Odhaduje vyššiu volebnú účasť. Odôvodnila to tým, že v minulosti boli eurovoľby predmetom záujmu iba časti politického spektra, no tento rok mobilizovali svojich voličov všetky strany.
“Myslím si, že táto mobilizácia voličov môže byť rozhodujúci faktor na zvýšenie účasti,” dodala.
11:18 – Polícia: Dve z troch volebných miestností v Palárikove sú opäť otvorené
Dve z troch volebných miestností v Palárikove (okres Nové Zámky), ktoré uzatvorili v súvislosti s nálezom bieleho prášku, krátko po 10.00 h opäť otvorili. Informovala o tom polícia.
.
“Tretia volebná miestnosť zostáva uzatvorená do zistenia predbežného výsledku závažnosti neznámej látky laboratóriom civilnej ochrany,” uviedla Zuzana Hrabovská z komunikačného odboru Prezídia Policajného zboru (PZ).
Neznámy prášok sa mal nachádzať na hlasovacích lístkoch, incident nahlásili približne o 9.00 h. Volebné miestnosti polícia zatvorila a budovu, v ktorej sa nachádzali, evakuovala.
“Na miesto boli vyslané ďalšie hliadky PZ a policajti kriminálnej polície, ktorí aktuálne realizujú potrebné úkony v nevyhnutnom rozsahu,” dodala Hrabovská.
Incident v Palárikove eviduje aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).
“Niekedy sa aj takéto incidenty udejú, ale, našťastie, sa nikomu nič nestalo. Takže ide o vec, ktorú musíme riadne prešetriť, a zabezpečiť to, aby ten priebeh bol plynulý,” povedal s tým, že polícia robí všetko pre to, aby eurovoľby prebiehali v pokoji.
Ďalší incident, ktorý polícia zaznamenala, sa stal v Poprade. Kontaktoval ju občan s tvrdením, že mu neumožnili voliť.
“Pri následnom preverení políciou bolo zistené, že oznamovateľ vo volebnej miestnosti predkladal rôzne kópie písomností vyhotovené pod jeho menom, zároveň však odmietol preukázať svoju totožnosť občianskym preukazom,” uviedla policajná hovorkyňa.
Očakáva sa, že incident v Palárikove výrazne predĺži volebné moratórium.
11:12 – Môžeme prispieť k formovaniu európskej politiky, hovoria Petržalčania
Neúčasť vo voľbách znamená, že nechávate rozhodovať o dôležitých veciach iných, čím strácate možnosť ovplyvniť smerovanie politiky. Neplatí to len v prípadne volieb do slovenského parlamentu, ale aj do Európskeho parlamentu (EP). Ich zloženie je vždy dôležité. Sami môžeme prispieť k formovaniu európskej politiky. Zhodujú sa Petržalčania.
“Tí, ktorí ignorujú eurovoľby, by nemali zabúdať, že aj keď sa nezúčastnia, rozhodnutia Európskeho parlamentu ich stále ovplyvnia,” uviedol pre TASR Petr Hlavčák.
Eurovoľby sú podľa neho dôležité, pretože europarlament má významný vplyv na tvorbu zákonov, ktoré ovplyvňujú každodenný život obyvateľov krajín Európskej únie vrátane Slovenska. Rozhoduje pritom o širokej škále tém. Účasťou vo voľbách tak môžu občania prispieť k formovaniu európskej politiky a zabezpečiť, aby boli ich záujmy zastúpené na európskej úrovni. Pre krajinu ako celok je dôležité mať svoj hlas v týchto rozhodnutiach.
Za nízkou účasťou v eurovoľbách na Slovensku vníma viacero faktorov. Od nedostatku informácií a povedomia o tom, aký vplyv má Európsky parlament na každodenný život ľudí cez pocit odcudzenia, keďže mnohí podľa neho chybne vnímajú EÚ ako vzdialenú a menej relevantnú pre ich problémy. Rovnako sa pod to môže podpisovať určitá únava z politického systému a nedôvera voči politikom, ale tiež mylný pocit ľudí, že ich hlas nemá veľkú váhu v kontexte celej Európy.
Dôležitosť zloženia europarlamentu vníma aj Tomáš Mihály.
“Podľa toho sa potom vyvíja smerovanie a fungovanie celej EÚ,” skonštatoval.
Na otázku, prečo majú Slováci nízky záujem o voľby, poznamenal, že si možno myslia, že “Brusel je ďaleko, čo môžu mať s nami spoločné”
Voliť sa v sobotu aj Petržalčanka Janka, ako hovorí, aj kvôli svojmu dieťaťu.
“Chcem, aby malo planétu, na ktorej sa dá žiť. V environmentálnej oblasti potrebujeme urobiť veľké zmeny a EÚ je v tomto silná inšpirácia, silný partner,” myslí si.
Na margo účasti v eurovoľbách na Slovensku poznamenala, že ľudia sa vždy prirodzene zaujímali o veci, ktoré sa ich bezprostredne týkajú alebo dejú v ich blízkosti. Rovnako tak im je bližšia samosprávna politika ako politika európska. Podľa nej možno aj preto, že jej v konečnom dôsledku ani nerozumejú a nevedia, aký vplyv budú mať európske rozhodnutia na ich životy.
11:11 – Klienti zo zariadenia pre seniorov na Zobore majú o voľby záujem
Klienti zo zariadenia pre seniorov na Zobore v Nitre majú o voľby veľký záujem. Potvrdili to aj členovia okrskovej volebnej komisie, ktorí za nimi prišli s volebnou urnou.
Viac ako desiatka voličov ich už čakala pred improvizovanou volebnou miestnosťou. Takmer zo 160 klientov zariadenia pre seniorov a zariadenia opatrovateľskej služby bolo v zozname voličov zapísaných 55 ľudí.
“Tento počet sa ešte zvýši o tých, ktorí v zariadení nemajú trvalý pobyt, ale majú voličský preukaz. Takže ľudí, ktorí prídu voliť, bude oveľa viac. O voľby tu býva veľký záujem, naposledy sa to ukázalo aj pri prezidentských voľbách,” uviedol pre TASR člen okrskovej volebnej komisie Miloš Slatina.
.
11:08 – V Záskalí hlasovali predpoludním najmä turisti a chatári
V obci Záskalie v Považskobystrickom okrese prišlo počas prvých troch hodín volieb do Európskeho parlamentu k urnám len niekoľko z takmer dvoch stoviek oprávnených voličov. Veľa z nich tvorili turisti a chatári, ktorí volili s hlasovacím preukazom. TASR o tom informovala zapisovateľka okrskovej volebnej komisie Martina Mešková.
“V obci máme 168 oprávnených voličov, volebná účasť je zatiaľ nižšia ako v aprílových prezidentských voľbách. Účasť v nich presiahla 65 percent,” povedala Mešková.
Ako dodala, vysoký počet voličov s hlasovacími preukazmi tvoria najmä turisti, chatári a náhodní okoloidúci.
“Je tu Kostolecká a Manínska tiesňava a príroda poskytujúca veľké možnosti turistiky. Dole v Manínskej tiesňave je otvorený zrenovovaný kemping, kde sa dá ubytovať, miesto a infraštruktúra je tam aj pre karavany,” doplnila Mešková.
Volebná miestnosť v Záskalí je v spoločenskej miestnosti v multifunkčnej budove. V minulosti tam bola knižnica. V rovnakej budove sídli aj obecný úrad a miestnosť, kde sa konajú bohoslužby. Priestory tu má aj stará hasičská zbrojnica, novú priestrannú dokončili nedávno.
10:55 – Turisti dávali pred voľbami prednosť Jánošíkovým dieram
Volebnú účasť v rodisku legendárneho Juraja Jánošíka zvyknú vylepšovať turisti prichádzajúci do malebných zákutí Malej Fatry. S hlasovacími preukazmi môžu využiť dovedna päť volebných miestností, pričom jedna z nich sa nachádza v hoteli priamo pri vstupe do známych Jánošíkových dier. O sobotňajšie eurovoľby je však medzi turistami zatiaľ minimálny záujem. Predsedníčka tamojšej volebnej komisie Iveta Kubalová pre TASR potvrdila, že v priebehu prvých troch hodín sobotňajších eurovolieb využil hlasovacie preukazy len jeden manželský pár zo Slovenského Grobu.
Vo voličských zoznamoch obce Terchová je zapísaných viac ako 3200 miestnych obyvateľov s volebným právom. V turisticky atraktívnej obci je zriadených päť volebných miestností, z ktorých po dve sú lokalizované na obecnom úrade a v miestnej základnej škole.
“Volebný okrsok Biely potok je zriaďovaný v areáli hoteli pravidelne už niekoľko rokov. Niekedy sa volilo v besiedke, voľby už boli aj v hotelovej jedálni a dnes nám na voľby vyčlenili salónik,” uviedla Kubalová.
Pred piatimi rokmi sa volebná účasť v Terchovej pohybovala tesne nad 18 percentami, v piatich okrskoch spočítali hlasy od 649 voličov. Volebná účasť v Bielom Potoku sa za tri hodiny ledva prehupla cez štyri percentá.
“Z 587 oprávnených voličov zapísaných vo voličských zoznamoch prišlo využiť svoje volebné právo zatiaľ 27. S hlasovacím preukazom odvolili dvaja ľudia,” konkretizovala Kubalová.
Väčšina oslovených turistov nevedela o existencii volebnej miestnosti v tesnej blízkosti vstupu na známy turistický chodník. Duo dospelých zo štvorčlennej rodiny z Dubnice nad Váhom sa údajne voliť chystá.
“Výlet sme mali naplánovaný už mesiac a ak by sme vedeli, že volebná miestnosť je tak blízko, asi by sme si vybavili hlasovacie preukazy. Takto sa budeme musieť poponáhľať domov,” priznala pani Alena.
Päťdesiatnik Ivan bol v Jánošíkových dierach už niekoľkokrát a podľa vlastných slov sa tam vždy rád vracia.
“Hlasovací preukaz mám so sebou a aj keď sa hovorí, že ráno je múdrejšie večera, pôjdem si najprv vyvetrať hlavu a až potom zájdem do volebnej miestnosti,” dodal turista z obce pri Prievidzi.
10:43 – Peter Pellegrini: EÚ musí prijať rozhodnutia o svojom budúcom fungovaní
Európska únia (EÚ) dnes stojí na rázcestí a musí prijať závažné rozhodnutia o svojom budúcom fungovaní. V sobotu to skonštatoval zvolený prezident Peter Pellegrini, ktorý svoj hlas v eurovoľbách odovzdal vo volebnej miestnosti v obci Králiky pri Banskej Bystrici. Slovákov vyzval, aby prišli k volebným urnám a verí, že účasť bude tentoraz vyššia ako v roku 2019.
“Európske voľby nie sú len voľby o Európskom parlamente, ale sú to aj voľby, ktoré sa bytostne dotýkajú Slovenskej republiky,” uviedol Pellegrini. Dodal, že EÚ bude musieť prehodnotiť viacero svojich politík.
“Budeme musieť hovoriť o tom, ako EÚ zastaví prepad svojho priemyslu, hospodárstva a konkurencieschopnosti, aby sa naspäť vrátila medzi top ekonomické oblasti sveta, kde, žiaľ, svoje postavenie stráca,” skonštatoval zvolený prezident.
Pellegrini vyzval Slovákov, aby sa v sobotu zúčastnili na voľbách do europarlamentu.
“Pretože rozhodnutia, ktoré tam aj poslanci zvolení za Slovenskú republiku budú prijímať, majú často zásadný dosah na nás všetkých,” uviedol.
Najnižšiu volebnú účasť Slovenska v rámci Únie označil za “nepekné prvenstvo” a verí, že tentoraz príde ľudí viac.
.
Tohtoročnú kampaň vo voľbách do Európskeho parlamentu na Slovensku zhodnotil zvolený prezident ako viditeľnejšiu, členstvo Slovenska v EÚ označil za úspešný príbeh.
“Slovensko sa posunulo v kvalite života výrazne dopredu, čo by sme bez členstva v EÚ a výrazných zdrojov, ktoré k nám plynú, nemohli dokázať,” dodal Pellegrini.
10:38 – Okresné volebné komisie v Prešovskom kraji začali s kontrolami
V Prešovskom kraji prebiehajú voľby do Európskeho parlamentu bez narušení a zatiaľ neriešia ani podnety. Pre TASR to potvrdili jednotlivé okresné volebné komisie (OVK). Viaceré z nich sa už vybrali na kontroly do volebných miestností.
OVK v Humennom má 165 okrskov vrátane okresov Snina a Medzilaborce. Zapisovateľ Ján Sental uviedol, že sa na komisiu zatiaľ nikto neobrátil a časť OVK je už na kontrolách volebných miestností.
Prebiehajúce kontroly OVK Poprad, kde je 92 volebných okrskov, potvrdil zapisovateľ Maroš Baranec s tým, že popoludní sa plánujú zamerať na okres Levoča so 47 okrskami.
“Počas dňa by sme chceli vykonať čo najviac kontrol,” uviedla členka OVK Stropkov Mária Džupinová, s tým, že majú v obvode 52 okrskov.
OVK Bardejov eviduje bezproblémový priebeh v 116 okrskoch, potvrdila zapisovateľka Galina Lacová Ščerbáková. Rovnako voľby prebiehajú aj podľa OVK Vranov nad Topľou a Kežmarok.
“Máme naplánovaných počas dňa viacero kontrol, aktuálne si ich komisia rozdeľuje,” uviedla predsedníčka OVK v Prešove Kamila Stašková, s tým, že v 231 okrskoch zatiaľ evidujú bezproblémový priebeh.
Zapisovateľ OVK Stará Ľubovňa so 61 volebnými okrskami Peter Lompart zhodnotil, že doposiaľ nezaznamenali ťažkosti ani problémy.
Vedúci odboru všeobecnej vnútornej správy Okresného úradu Svidník Martin Miščík pre TASR uviedol, že zatiaľ OVK nekontaktovali ani voliči, ani nikto zo 78 volebných okrskov so žiadosťou o radu, ani s problémami či podnetmi.
10:31 – V Bratislavskom kraji sú voľby plynulé, bez podnetov na ich narušenie
Sobotňajšie voľby do Európskeho parlamentu (EP) majú v Bratislavskom kraji plynulý a zatiaľ bezproblémový priebeh. Unisono o tom TASR informovali z okresných volebných komisií v kraji.
“Z nášho pohľadu je to zatiaľ bezproblémové, všetko ide podľa plánov, doposiaľ sme riešili naozaj iba pár drobností,” zhodnotili prvé tri hodiny volieb v hlavnom meste zástupcovia bratislavskej okresnej volebnej komisie.
“Všetko je absolútne v poriadku, nikto nám nehlásil ani oneskorenie otvorenia volebných miestností, nedostali sme žiadny podnet a rovnako sme nezistili problém vlastnou kontrolnou činnosťou,” oznámili z okresnej volebnej komisie v Pezinku.
Plynulý priebeh bez mimoriadnych situácií charakterizovali prvé hodiny eurovolieb aj v mestách a obciach v okresoch Malacky a Senec, potvrdili z okresných volebných komisií.
10:18 – Záujem o voľby prejavili ľudia v nemocnici, väznici aj ZSS
Všetky volebné miestnosti v Nitre zriadené pre sobotňajšie voľby do Európskeho parlamentu boli otvorené načas. Na území krajského mesta a v jeho mestských častiach je zriadených 72 volebných miestností. Právo voliť má v meste 63.500 občanov, informoval hovorca mesta Tomáš Holúbek.
Záujem o voľby prejavili aj ľudia z rôznych zariadení, od nemocnice cez väznicu až po zariadenia sociálnych služieb (ZSS). O hlasovacie preukazy požiadalo 1200 voličov, ktorí chcú voliť mimo bydliska.
Občania môžu na kandidačnej listine krúžkovať najviac dvoch kandidátov. Vyberajú si zástupcov z 23 politických subjektov. Zo Slovenska bude zvolených 15 europoslancov na funkčné obdobie piatich rokov.
09:56 – Hlasovanie v troch volebných okrskoch v Palárikove je prerušené
Hlasovanie v troch volebných okrskoch v Palárikove v okrese Nové Zámky je prerušené. Dôvodom je biely prášok, ktorý sa našiel na hlasovacích lístkoch, potvrdili členovia okresnej volebnej komisie v Nových Zámkoch. Na mieste zasahujú policajti aj hasiči.
.
Očakáva sa predĺženie volebného moratória. Predstavitelia Policajného zboru a Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa k téme oficiálne vyjadria na tlačovej konferencii.
09:29 – O hlasovacie preukazy požiadalo takmer 2000 Žilinčanov
Všetky volebné miestnosti v krajskom meste Žilina zriadené pre sobotňajšie voľby do Európskeho parlamentu boli otvorené načas. Samospráva eviduje viac ako 66.000 oprávnených voličov. TASR o tom informovala Katarína Gazdíková z komunikačného odboru Mestského úradu v Žiline.
Žilinčania majú možnosť voliť podľa miesta svojho bydliska v 79 volebných okrskoch.
“Prvýkrát môže v európskych voľbách voliť 269 mladých Žilinčanov. O hlasovacie preukazy požiadalo 1985 občanov,” uviedla Gazdíková.
Doplnila, že volebné miestnosti budú otvorené do 22.00 h. Občania môžu na kandidačnej listine krúžkovať najviac dvoch kandidátov. Zo Slovenska bude zvolených 15 europoslancov na funkčné obdobie piatich rokov.
08:40 – V obvodoch Zvolen a Žiar nad Hronom sa začali eurovoľby bez problémov
Vo volebných obvodoch Zvolen a Žiar nad Hronom otvorili v sobotu ráno všetky volebné miestnosti bez akýchkoľvek komplikácií. Pre TASR to potvrdili jednotlivé okresné volebné komisie (OVK).
Podpredsedníčka zvolenskej OVK Zuzana Žibritovská zhrnula, že okresy Zvolen, Detva a Krupina majú spolu 162 okrskov.
Volebný obvod Žiar nad Hronom zastrešuje okresy Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica a spolu majú 113 okrskov. Zapisovateľka OVK v Žiari nad Hronom Helena Najšlová povedala, že všetky volebné miestnosti otvorili v sobotu včas. Žiar nad Hronom má 54 okrskov, Žarnovica 35 a Banská Štiavnica 24.
Špeciálny spôsob hlasovania určený pre osoby s ochorením podľa nej komisii nehlásili. Na starosti to má mestská volebná komisia, ktorá zvykne chodiť do domovov dôchodcov či do nemocnice. Túto požiadavku si mohli vybavovať aj vopred. S urnou určenou na tento spôsob hlasovania pôjdu za nimi členovia volebných tímov, ktoré sú na to určené.
08:28 – Hlasovanie sa začalo v Košiciach a okolí včas, problémy nehlásia
Bezproblémový začiatok prezidentských volieb evidujú okresné volebné komisie pre Košice a Košice-okolie. Žiadny časový posun pri otvorení volebných miestností nezaznamenali.
“Zatiaľ je všetko v poriadku,” povedal pre TASR predseda okresnej volebnej komisie Košice Rastislav Lorinc. Komisia tak podľa neho nemusela riešiť žiadny problém. V rámci mesta je 189 volebných okrskov. Členovia komisie si chystajú rozpis výjazdov na kontroly na vybrané miesta.
Voľby sa od 7.00 h konajú aj v 151 volebných okrskoch v okrese Košice-okolie. Aj tamojšia okresná volebná komisia potvrdila štandardný úvod volieb bez potreby niečo riešiť.
08:20 – Francúz na Slovensku: Slováci by mali ukázať túžbu byť súčasťou Európy
Voľby do Európskeho parlamentu sú pre Slovákov príležitosťou vyslať silný odkaz a ukázať svoju túžbu byť súčasťou Európy. Pre TASR to skonštatoval 42-ročný Francúz Guillaume, ktorý už roky žije v Banskej Bystrici. Za nízkou účasťou Slovákov v európskych voľbách vidí najmä nedostatok dôvery v inštitúcie. Voľby do Európskeho parlamentu však podľa jeho slov patria k najmenej populárnym aj vo Francúzsku.
“Vo Francúzsku sa hovorí, že voliť je právo, ale aj povinnosť. S týmto heslom vyrastáme. Vždy si berieme za príklad krajiny, kde je diktatúra, krajiny, kde ľudia nemôžu voliť, takže vo všeobecnosti, keď si za demokraciu, voliť ideš,” vysvetlil Guillaume z Bretónska.
Na Slovensku žil v rokoch 2005 až 2009, opäť sa sem vrátil v roku 2017. Od tej doby pôsobí v Banskej Bystrici, kde v súčasnosti prevádzkuje jazzový klub.
Voľby do Európskeho parlamentu sú podľa neho dôležité preto, že sa týkajú nadnárodných či globálnych problémov. Ide napríklad o geopolitiku či environmentálne problémy, čo sú podľa jeho slov témy, ktoré by mali byť stredobodom záujmu najmä pre mladých ľudí. Účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu je u nás spravidla nízka, v roku 2019 nedosiahla ani 23 percent, čo bolo najmenej v celej Európskej únii.
Za nízkym záujmom o eurovoľby na Slovensku vidí najmä nedostatok dôvery voči inštitúciám.
“Ak máte problém dôverovať svojim národným inštitúciám, je ešte ťažšie dôverovať vzdialeným inštitúciám, akým je europarlament,” myslí si Guillaume.
.
Aj mnohí Francúzi podľa neho vnímajú Európsku úniu ako vzdialenú inštitúciu. Účasť vo voľbách do europarlamentu je tak aj tu v porovnaní s prezidentskými či parlamentnými voľbami nižšia.
“Európske voľby u nás už tradične voličov nezaujímajú. Možno by ich viac zaujímali, keby sa viac angažovali volení predstavitelia. Existuje však akýsi začarovaný kruh, v ktorom politici vnímajú, že dopyt je nízky. Majú iné miestne alebo národné priority a na oplátku sa voliči odvracajú,” skonštatoval Guillaume.
V roku 2014 však napriek tomu k volebným urnám vo Francúzsku prišlo približne 42 percent voličov, v ostatných európskych voľbách v roku 2019 to bolo vyše 50 percent.
08:03 – V okrese Banská Bystrica sa volí v 130 okrskoch, na Horehroní v 65
V okresoch Banská Bystrica a Brezno boli v sobotu ráno otvorené všetky volebné miestnosti včas a bez problémov. V okrese Banská Bystrica bolo pre voľby do Európskeho parlamentu vytvorených 130 volebných okrskov, v okrese Brezno je ich 65. Pre TASR to uviedli jednotlivé okresné volebné komisie.
V krajskom meste Banská Bystrica môže voliť približne 61.170 oprávnených voličov. V meste je 78 volebných miestností približne so 700 členmi okrskových volebných komisií.
“Matričný úrad a ohlasovňa pobytu vydali k voľbám do Európskeho parlamentu 2816 hlasovacích preukazov. V roku 2019 ich bolo vydaných 1350,” uviedla pre TASR hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.
Bez komplikácií sa o 7.00 h ráno začali eurovoľby aj v okrese Brezno. Na Horehroní občania volia v 65 volebných miestnostiach, v okresnom meste Brezno ich bolo vytvorených rovných 20.
“Všetkých 65 okrskov, ktoré máme v okrese, je otvorených, začiatok volieb je v poriadku,” potvrdil pre TASR zapisovateľ okresnej volebnej komisie v Brezne.
08:00 – V okrese Topoľčany sa všetky volebné miestnosti otvorili včas
V okrese Topoľčany sa voľby do Európskeho parlamentu (EP) začali bez problémov. Pre TASR to potvrdila Zuzana Chudá z okresnej volebnej komisie.
Ako doplnila, volebné miestnosti sa vo všetkých 88 okrskoch otvorili včas.
“Začiatok volieb je bez ťažkostí. Zo žiadneho volebného okrsku sme nemali hlásené problémy ani incidenty,” dodala Chudá.
07:54 – Začiatok eurovolieb je v Levickom i Šalianskom okrese pokojný
Voľby do Európskeho parlamentu (EP) sa v okresoch Levice a Šaľa začali bez problémov. Ako informovali okresné volebné komisie, všetky volebné miestnosti na juhu Nitrianskeho kraja sa otvorili včas.
Podľa zapisovateľky okresnej volebnej komisie v Leviciach Kristíny Nagyovej neboli zo žiadneho zo 160 volebných okrskov hlásené komplikácie. Pokojný začiatok volieb do EP je aj v Šalianskom okrese, kde sa volí v 42 volebných okrskoch.
“Volebné miestnosti boli otvorené včas, všetko je v poriadku,” uviedla zapisovateľka okresnej volebnej komisie v Šali Mária Tóthová.
07:52 – V okrese Veľký Krtíš otvorili v sobotu volebné miestnosti včas
Voľby do Európskeho parlamentu (EP) sa v sobotu začali o 7.00 h vo všetkých obvodoch spadajúcich pod okres Veľký Krtíš. Pre TASR to v sobotu ráno povedala predsedníčka okresnej volebnej komisie vo Veľkom Krtíši Mária Dohňanská.
Dodala, že pri otváraní volebných miestností nezaznamenali žiadne problémy. Podľa komisie má Veľkokrtíšsky okres 83 okrskov. Špeciálny spôsob hlasovania podľa komisie hlásili pre domov dôchodcov vo Veľkom Krtíši. S urnou určenou na tento spôsob hlasovania pôjdu za nimi členovia volebných tímov, ktoré sú na to určené.
07:40 – Voľby v Žilinskom kraji sa začali bez väčších problémov
.
Okresné volebné komisie v Žilinskom kraji nezaznamenali problémy pri otvorení volebných miestností pre voľby do Európskeho parlamentu (EP). TASR to v sobotu ráno potvrdili zo všetkých siedmich okresných volebných komisií. Menší problém s volebnou obálkou aktuálne riešia len v obci Beňadovo v Námestovskom okrese.
Žilinský kraj má dovedna 715 volebných okrskov. Vo volebnom obvode Čadca je zriadených 77 volebných okrskov a vo volebnom obvode Dolný Kubín 43 volebných okrskov. Vo volebnom obvode Ružomberok si môžu voliči vybrať poslancov do EP v 59 okrskoch a vo volebnom obvode Liptovský Mikuláš v 95 okrskoch. Volebný obvod Námestovo zastrešuje 32 okrskov v okrese Tvrdošín a 52 okrskov v Námestovskom okrese. V martinskom volebnom obvode môžu voliči využiť 32 okrskov v okrese Turčianske Teplice a 106 okrskov v okrese Martin. Žilinský volebný obvod zastrešuje okresy Kysucké Nové Mesto s 28 okrskami, Bytča s 33 okrskami a Žilina so 158 volebnými okrskami.
07:32 – V Trenčianskom kraji môžu voliči hlasovať v 644 volebných okrskoch
Vo voľbách do Európskeho parlamentu môžu v sobotu v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) voliči hlasovať v 644 volebných okrskoch. Vyplýva to z informácií Štatistického úradu SR.
V okrese Bánovce nad Bebravou je 62 okrskov, v obvode Nové Mesto nad Váhom 99 okrskov (v okrese Nové Mesto nad Váhom 67, v Myjavskom okrese 32). V považskobystrickom obvode je pripravených 124 volebných okrskov (v okrese Považská Bystrica 71, v Púchovskom okrese 53).
Vo volebnom obvode Prievidza môžu voliči hlasovať v 183 okrskoch (v okrese Prievidza 133, v okrese Partizánske 50) v obvode Trenčín je možné hlasovať v 176 volebných okrskov, 116 ich je v Trenčianskom a 60 v Ilavskom okrese.
Pred piatimi rokmi dosiahla vo voľbách do Európskeho parlamentu volebná účasť v TSK 22,98 percenta. Najvyššia bola v okrese Trenčín (24,71 percenta), najnižšia v Považskobystrickom okrese (21,60 percenta).
07:27 – V bratislavskom Starom Meste na prvých voličov nečakali
Sobotňajšie voľby do Európskeho parlamentu (EP) sa v okrsku č. 17 v bratislavskom Starom Meste začali načas a bez problémov. Pred volebnou miestnosťou okrsku, ktorý pred piatimi rokmi zaznamenal vyše 50-percentnú účasť voličov, čakali prví záujemcovia o hlasovanie už pred 7.00 h.
“Niektorí tu boli už o pol siedmej,” spresnila pre TASR predsedníčka okrskovej volebnej komisie Adriana Petrová.
Začiatok i prvé minúty volieb boli plynulé.
“Začali sme na sekundu presne, všetko prebieha tak, ako má, voliči prichádzajú,” zhodnotila prvé minúty.
Očakáva, že podľa záujmu hneď na začiatku volieb bude aj tentoraz slušná volebná účasť.
Jedna z prvých hlasujúcich, pani Zuzana, odôvodnila svoju účasť záujmom, aby Slovensko nevybočilo z cesty, na ktorú svojím vstupom do Európskej únie nastúpilo.
“Hoci som vo veku, v ktorom by sa mohlo povedať, že mi to môže byť jedno, nie je mi jedno, akú budúcnosť budú mať moje deti a vnúčatá,” zdôraznila.
Pán Jaroslav upozornil, že ako obyvatelia členskej krajiny Únie majú Slováci nielen práva, ale aj zodpovednosť zaujímať sa o to, ako vyzerá a ako sa vyvíja európske spoločenstvo.
“Preto je podľa môjho názoru aj našou povinnosťou prísť voliť a spolurozhodovať o tejto budúcnosti,” dodal.
07:18 – Otvorené by mali byť všetky volebné miestnosti, incidenty neevidujú
Všetky volebné miestnosti by už mali byť otvorené. Polícia zatiaľ nezaznamenala žiadne incidenty. Informovali o tom riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra (MV) SR Eva Chmelová a riaditeľ odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Stanislav Hromádka.
“V tomto okamihu by malo byť všetkých 5930 volebných miestností otvorených. Ani v jednej z volebných miestností nebolo rozhodnutie, že by sa v nej začalo hlasovať skôr,” poznamenala Chmelová na sobotňajšej tlačovej konferencii.
Polícia dosiaľ neeviduje žiadne incidenty.
“Policajný zbor takisto aj pri týchto voľbách ako pri predchádzajúcich zabezpečuje verejný poriadok. Nasadili sme dostatočný počet policajtov všetkých služieb,” dodal Hromádka.
.
Vo voľbách do Európskeho parlamentu volia Slováci 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie. Zakrúžkovať môžu najviac dvoch kandidátov z jednej kandidátnej listiny. Volebné miestnosti sú otvorené do 22.00 h.
07:00 – Otvorili sa volebné miestnosti, Slováci si volia europoslancov
Slováci si v sobotu volia poslancov do Európskeho parlamentu (EP). Volebné miestnosti v 5930 okrskoch sú otvorené od 7.00 h do 22.00 h. Občania môžu krúžkovať najviac dvoch kandidátov z jednej kandidátnej listiny. Zo Slovenska bude zvolených 15 europoslancov na funkčné obdobie piatich rokov.
Voliči si vyberajú z 23 politických subjektov. Na vybratom hlasovacom lístku môže volič zakrúžkovať poradové číslo kandidáta, a tým odovzdať prednostný hlas. Krúžkovať môže jedného alebo dvoch kandidátov. Hlasovací lístok je potrebné vhodiť do volebnej urny v obálke. Vhodením hlasovacieho lístka bez obálky nie je hlas platný.
Hlasovacie právo majú slovenskí občania, ale aj občania iného členského štátu EÚ s trvalým pobytom na Slovensku. Vo volebnej miestnosti sa preukazujú občianskym preukazom alebo pobytovým preukazom občana Európskej únie. Volič bez trvalého pobytu na Slovensku či na území iného členského štátu Únie musí po príchode do volebnej miestnosti predložiť komisii slovenský cestovný doklad a čestné vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine. Vzor vyhlásenia má byť na webe ministerstva vnútra. Ak má volič hlasovací preukaz, predloží aj ten.
Volič, ktorému zdravie bráni prísť do volebnej miestnosti, môže požiadať komisiu o prenosnú hlasovaciu schránku. Za voliča, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, lebo nemôže čítať alebo písať, môže hlasovací lístok vyplniť iná osoba, ktorá musí postupovať podľa pokynov voliča. Nesmie to byť však člen okrskovej volebnej komisie.
Počas volebného dňa plynie moratórium. Až do skončenia hlasovania je zakázané viesť kampaň aj informovať o kandidátoch v ich prospech či neprospech. Pre občanov funguje aj infolinka k eurovoľbám. Volať môžu ľudia na telefónne čísla 02/4859 2317 a 02/4859 2312 počas celého dňa až do uzavretia volebných miestností.
Voliť môže približne 4,37 milióna voličov. Prvýkrát môže v európskych voľbách hlasovať takmer 260.000 mladých ľudí. Definitívne výsledky v poradí piatych eurovolieb na Slovensku budú zverejnené v nedeľu (9. 6.) po 23.00 h po ukončení hlasovania vo všetkých krajinách EÚ. Zverejnia ich na stránke www.volbysr.sk. Priebežné výsledky nebudú k dispozícii.
Piatková izraelská vojenská operácia vyradila z prevádzky poslednú veľkú nemocnicu na severe palestínskeho Pásma Gazy, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Armáda tiež podľa tamojších predstaviteľov zadržala riaditeľa nemocnice.
09:22
Novozvolený americký prezident Donald Trump požiadal v piatok Najvyšší súd USA, aby pozastavil platnosť zákona, ktorý by mohol deň pred jeho inaguráciou do úradu zakázať sociálnu sieť TikTok v prípade, že ju jej čínsky vlastník, a síce spoločnosť ByteDance, dovtedy nepredá.
Mexiko pripravuje mobilnú aplikáciu s núdzovým tlačidlom určenú pre migrantov, ktorým bude hroziť bezprostredné zadržanie v Spojených štátoch. Oznámila to v piatok mexická vláda v nadväznosti na vyhrážanie sa novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa hromadnými deportáciami prisťahovalcov.
08:18
Telá dvoch talianskych horolezcov objavili v piatok v talianskom regióne Abruzzy. Oznámila to v piatok tamojšia horská služba. Nezvestní boli päť dní, pričom pátranie záchranárom komplikovalo mrazivé počasie sprevádzané vetrom a snežením.
Americkí senátori kritizujú reakciu Ústrednej spravodajskej služby (CIA) na tzv. havanský syndróm a s ním spojené zdravotné problémy jej príslušníkov. V piatok zverejnená správa senátneho výboru pre tajné služby tvrdí, že mnohí jednotlivci nedostali adekvátnu zdravotnú starostlivosť.
07:53
Spojené štáty evidujú “viacero prvotných náznakov”, že lietadlo azerbajdžanských aerolínií (AZAL) v Kazachstane, pri ktorého páde prišlo 25. decembra o život 38 ľudí, mohlo byť zostrelené ruským systémom protivzdušnej obrany. Povedal to v piatok hovorca Národnej bezpečnostnej rady USA John Kirby.
Ďalší pesimistický článok v západných médiách o situácii v Kurskej oblasti. „Vyčerpaní ukrajinskí vojaci riskujú, že stratia ešte viac ťažko vybojovanej…
28. 12. 2024 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
28. 12. 2024 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
Predseda vlády SR Robert Fico ponúka Slovensko ako vhodnú krajinu na zorganizovanie akéhokoľvek mierového rokovania vo veci ukrajinsko-ruského konfliktu. Informoval…
Bidenova administratíva, ktorú vytvorila Obamova administratíva, je jasným a aktuálnym nebezpečenstvom pre Spojené štáty americké. Demokrati opakovane ukázali, že urobia…
28. 12. 2024 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
28. 12. 2024 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
Zvláštne uspokojujúce fotografie, ktoré potešia vaše oko úhľadnosťou: Dokonale zarovnaný tovar v regáli v supermarkete, hladké a dokonalé cukríky, alebo…
Slovensko, 28. decembra 2024 - V moderných konfliktoch hrá technológia kľúčovú úlohu. Bezpilotné prostriedky a moderné systémy protivzdušnej obrany (PVO)…
Piatková izraelská vojenská operácia vyradila z prevádzky poslednú veľkú nemocnicu na severe palestínskeho Pásma Gazy, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Armáda tiež podľa tamojších predstaviteľov zadržala riaditeľa nemocnice.
09:22
Novozvolený americký prezident Donald Trump požiadal v piatok Najvyšší súd USA, aby pozastavil platnosť zákona, ktorý by mohol deň pred jeho inaguráciou do úradu zakázať sociálnu sieť TikTok v prípade, že ju jej čínsky vlastník, a síce spoločnosť ByteDance, dovtedy nepredá.
Mexiko pripravuje mobilnú aplikáciu s núdzovým tlačidlom určenú pre migrantov, ktorým bude hroziť bezprostredné zadržanie v Spojených štátoch. Oznámila to v piatok mexická vláda v nadväznosti na vyhrážanie sa novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa hromadnými deportáciami prisťahovalcov.