Pezinok 3. septembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/SITA/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Špecializovaný trestný súd (ŠTS) dnes vyniesol rozsudok v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej z roku 2018. Najmedializovanejší proces v histórii Slovenska sledovali v Pezinku desiatky novinárov vrátane zahraničných štábov
13:21 Oslobodenie Mariana K. v tejto trestnej veci nemá vplyv na jeho pobyt vo väzbe, keďže bol do nej vzatý v rámci vyšetrovania kauzy zmeniek. V prípade Aleny Zs. vydal súd v súvislosti s oslobodzujúcim rozsudkom pokyn na jej prepustenie z väzby. Ten následne odfaxovali do väzenského ústavu v Leopoldove, kde sa obžalovaná momentálne nachádza. Môže však byť do nej opätovne vzatá pre iné prípady, v ktorých čelí trestnému stíhaniu, a to napríklad v kauze vraždy exprimátora Hurbanova Lászloa Basternáka.
Sabová uviedla, že oslobodenie Mariana K. a Aleny Zs. spod obžaloby nie je rozhodnutím o ich nevine. Poznamenala, že na oslobodenie Mariana K. a Aleny Zs. stačilo, že nebolo preukázané, že čin spáchali. Súd podľa Sabovej nemohol podľahnúť tlaku, poukázala pritom na medializované informácie.
12:45 ŠTS zdôvodnil oslobodenie Mariana K. a Aleny Zs. spod obžaloby tak, že po vyčerpaní dôkazov nemohol spoľahlivo a bez rozumných a dôvodných pochybností dospieť k záveru, že čin usmrtenia Kuciaka a Kušnírovej spáchali.
“Existencia samotného motívu spojená s existenčnou hrozbou nestačí. Obviniť a odsúdiť možno len na základe protiprávneho konania. Takéto protiprávne konanie súd v prípade Mariana K. a Aleny Zs. preukázané nemá,” uviedla predsedníčka senátu Ružena Sabová.
Z výpovede svedka Petra Tótha podľa súdu vyplýva, že Marian K. bol pred vraždou frustrovaný z novinárov. Tóthovi mal predniesť myšlienku, že by stačilo zlikvidovať jedného a ostatní by sa zľakli. Súd však konštatoval, že myšlienka trestná nie je a nebola podložená konaním.
Podľa rozsudku napríklad neexistuje dôkaz, že by Alena Zs. odovzdala Zoltánovi Andruskóovi a ten ďalej vykonávateľom vraždy fotografie, ktoré vznikli sledovaním Kuciaka tímom Petra Tótha. Súd sa tak stotožnil s tvrdením obhajoby, že vykonávatelia mohli pri identifikácii Kuciaka využiť iné fotografie ako tie, ktoré boli zhotovené pre Mariana K..
Súd tiež podľa verdiktu nemôže vyvodzovať zodpovednosť na základe komunikácie z aplikácie Threema, ktorá bola vedená vo frázach a šifrách.„Nemožno vykladať komunikáciu, ktorá nemá exaktný význam,” uviedla predsedníčka senátu vzhľadom na komunikácie o „snehu alebo vypadávaní zubov”, ktorým prokuratúra pripisovala skrytý význam.
Takisto podľa rozsudku existujú pochybnosti vo veci vyplatenia odmeny za vraždu Kuciaka zo strany Mariana K., keďže páchatelia nedodržali pôvodnú dohodu uniesť Kuciaka tak, aby sa jeho telo nenašlo.
Rozsudok tiež konštatuje pochybnosti o svedkovi Zoltánovi Andruskóovi, ktorý svoju výpoveď „zobchodoval za osobné výhody”. Výpovede „svedkov kajúcnikov” totiž podľa súdu môžu byť z princípu predmetom manipulácie. Výpoveď Andruskóa je pritom jedinou, ktorá usvedčuje Alenu Zs. z účasti na skutku.
11:11 Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vo štvrtok oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej obžalovaných Mariana K. a Alenu Zs. Obžalovaného Tomáša Sz. súd uznal vinným a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody. Rozsudok nie je právoplatný. Rodičia zavraždených opustili po prečítaní rozsudku pojednávaciu miestnosť.
Sudkyňa v rozsudku odôvodnila, že nebolo dokázané, že skutok, za ktorý boli obžalovaní, spáchali. Súd odsúdil Mariana K. len za nedovolené ozbrojovanie, a to na peňažný trest 5000 eur alebo na náhradný trest väzenia päť mesiacov. Tomáša Sz. zároveň súd uznal za vinného z vraždy podnikateľa Petra Molnára.
Podľa rozsudku musí Tomáš Sz. nahradiť rodine Kuciakovcov majetkovú škodu 1490 eur a nemajetkovú škodu 140.000 eur. Molnárovej rodine má zaplatiť nemajetkovú škodu vo výške 40.000 eur. Keďže nebolo dokázané, že Marian K. a Alena Zs. skutok, za ktorí boli obžalovaní, spáchali, ŠTS odkázal rodiny Kuciakovcov a Kušnírovcov s ich návrhom na náhradu škody voči Marianovi K. a Alene Zs. na civilný proces.
Pojednávanie s Marianom K. a spol. sa začalo v januári tohto roka. Senát zložený z predsedníčky sudkyne Ruženy Sabovej a sudcov Ivana Matela a Rastislava Stieranku doposiaľ odpojednával 22 dní.
10:47 Tomáš Sz. je vinný v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Špecializovaný trestný súd v Pezinku ho vo štvrtok odsúdil na 25 rokov. Súd zároveň odsúdil Mariana K. na peňažný trest 5000 eur, alebo na náhradný trest väzenia päť mesiacov za nedovolené ozbrojovanie. Uviedla to v rozsudku predsedníčka senátu Ružena Sabová. V čítaní rozsudku pokračuje.
10:31 Tomáš Sz. je vinný z vraždy podnikateľa Petra Molnára. Marian K. je vinný z nedovoleného ozbrojovania. Vyplýva to z rozsudku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Predsedníčka senátu Ružena Sabová pokračuje v čítaní rozsudku.
10:29 Právny zástupca poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic očakáva, že prípad vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pôjde na Najvyšší súd SR. Ako dnes uviedol pred príchodom na pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), očakáva, že ak padne rozsudok, aj tak sa jedna alebo druhá strana odvolá. Dodal, že ešte nikdy nezažil, aby od záverečných rečí po vynesenie rozsudku uplynul viac ako mesiac.
„Akýkoľvek rozsudok, ak padne dnes, tak tento rozsudok bude napadnutý procesnými stranami. Dnes môže byť veľmi dôležité rozhodnutie, ale nebude finálne. Finálne rozhodnutie v tejto veci a spravodlivosť v tejto veci nakoniec vyriekne Najvyšší súd SR. O tom som presvedčený,“ povedal Lipšic. Reťaz nepriamych dôkazov je podľa neho taká silná, že vylučuje akúkoľvek inú verziu priebehu skutku vrátane objednávky. Podotkol, že pri objednávkach vraždy vždy rozhodujú nepriame dôkazy.
10:03 Zlatica Kušnírová, ktorá je matkou zavraždenej Martiny Kušnírovej, si nedokáže predstaviť oslobodzujúci rozsudok pre obžalovaných z vraždy jej dcéry a Jána Kuciaka. Ako dnes povedala pred príchodom na pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), je za to, aby sa dokazovanie „natiahlo”, než by mali obžalovaní dostať nižší trest. V takom prípade by sa voči rozsudku odvolala.
„Mám také zlé tušenie, že to nedopadne dobre, cítim vnútorný nepokoj. Ked má padnúť nízky rozsudok pre obžalovaných, tak nech sa radšej to dokazovanie natiahne. Naše deti si to zaslúžia,” uviedla Kušnírová.
10:01 V kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka je dnes spomedzi obžalovaných na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku prítomný len Marian K. Alena Zs. a Tomáš Sz. totiž koncom júla po záverečných rečiach požiadali o ďalšie konanie v ich neprítomnosti.
9:49 Špecializovaný trestný súd (ŠTS) by sa ešte mal rozhodnúť, že vykoná nejaké dôkazy. Pred hlavným pojednávaním na súde v Pezinku vo veci vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej to povedal právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica. Ako dodal, považuje za dôvodné, aby súd vykonal ďalšie dôkazy.
Roman Kvasnica nepozná obsah nového dôkazu, ktorý mala prokuratúra podľa medializovaných informácií predložiť pár dní pred vyhlásením rozsudku. „Treba si uvedomiť, že v tomto štádiu bolo dokazovanie ukončené. Tento postup pána prokurátora považovať za akýsi podnet pre senát, aby vykonal ešte ďalšie dôkazy,“ uviedol.
Právny zástupca si myslí, že nie je možné, aby obžalovaní Marian K. a Alena Zs.boli niekedy oslobodení podľa dôkazov, ktoré boli zabezpečené. Problémom podľa neho je, že polícia zrušila vyšetrovací tím, ktorý vraždu vyšetroval. „Podpora, ktorá mala existovať v priebehu konania pred súdom pre pána prokuratora neexistovala. Pokiaľ som sa ja informoval, tak policajti niekedy vo voľnom čase, pokiaľ bolo potrebné zabezpečiť nejaké dôkazy, tak ich zabezpečovali pre pána prokuratúra. To je trestuhodné,“ uzavrel Kvasnica.
9:30 Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) komentoval súdny proces prostredníctvom sociálnej sieti s tým, že dnes je podľa neho v celej kaze “deň D”.
“DEŇ D. Deň, kedy sa Kočner vysmeje spravodlivosti alebo spravodlivosť na neho doľahne,” uviedol vo štvrtok ráno Matovič.
Pôvodne mal byť rozsudok vo veci vraždy Jána Kuciaka vyhlásený začiatkom augusta. Senát však odložil plánované rozhodnutie na 3. septembra. V súvislosti s odložením vyhlásenia rozsudku však existuje ustanovenie Trestného poriadku, ktoré hovorí, že sa má rozsudok vyhlásiť spravidla ihneď po skončení pojednávania a odročovať sa má najviac o tri pracovné dni. „Nie je to problém, táto lehota je len poriadková,“ vysvetlil nedávno pre TASR profesor trestného práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského a advokát Tomáš Strémy.
„Tieto dôvody môžu byť rôzne, či už potreba podrobnejšieho vyhodnocovania a hodnotenia jednotlivých dôkazov alebo stále prebiehajúca diskusia v rámci senátu. Akékoľvek závery v tomto momente by boli ničím nepodloženou špekuláciou,“ dodal Strémy.
Predsedníčka senátu ŠTS Ružena Sabová zrušila stredajší termín pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka z dôvodu nutnosti pokračovania porady senátu o pripravovanom rozsudku. Novým termínom hlavného pojednávania je 3. september.
Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Tomáš Sz., Alena Zs. a Marian K. Marian K. si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za jeho články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.