20:25 – Americké úrady začali do Izraela posielať značnú časť bezpečnostnej pomoci. V Káhire to oznámil americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.
Poznamenal, že Spojené štáty sú odhodlané „jasne podporiť Izrael“ a „zabrániť eskalácii konfliktu“, zabezpečiť „prepustenie rukojemníkov vrátane občanov USA a reagovať na humanitárnu krízu v Gaze“.
20:00 – Izrael prvýkrát použil protiraketový obranný systém Iron Beam na zachytenie rakiet z Gazy. Izraelské verejné stránky o tom píšu a zverejňujú videá.
Izraelský systém Iron Beam bol testovaný v roku 2022. Podľa prepočtov izraelských médií bude jedno zachytenie laserového protiraketového obranného systému stáť 3-4 doláre v porovnaní s jedným zachytením protiraketového obranného systému Iron Dome za 50-tisíc dolárov.
19:45 – Počet rukojemníkov zajatých Hamasom je 155, uviedol hovorca izraelskej armády Daniel Hagari. Ich príbuzní už boli na to upozornení.
Predtým bolo oznámené, že 120 Izraelčanov je zadržiavaných ako rukojemníkov.
19:15 – Európska únia vydala vyhlásenie k situácii v Izraeli. Dohodlo sa na ňom všetkých 27 krajín EÚ:
– odsúdili činy Hamasu a vyzval na prepustenie rukojemníkov,
– opätovne potvrdili právo Izraela na obranu, ale zdôraznili potrebu chrániť všetkých civilistov v súlade so zákonom,
– vyzvali všetky strany konfliktu v Izraeli, aby obnovili mierový proces na Blízkom východe založenom na princípe dvoch štátov, a tiež ich vyzvala, aby spolupracovali s „legitímnymi orgánmi Palestínskej samosprávy“ s cieľom zabrániť ďalšej eskalácii,
– vyhlásili, že sú pripravení naďalej poskytovať pomoc obyvateľom pásma Gazy.
17:54 – Počet Palestínčanov zabitých pri izraelských útokoch na pásmo Gazy stúpol na 2 450.
Podľa rezortu zdravotníctva bolo zranených 9 200 ľudí.
Izraelská vláda medzitým informovala, že od začiatku útoku Hamasu zahynulo 1 400 civilistov.
17:40 – Počas dňa sa objavovali správy o intenzívnom ostreľovaní severného Izraela zo strany Hizballáhu.
“Najmenej 9 rakiet bolo vypálených z Libanonu, 5 z nich zachytila protivzdušná obrana,” uviedla izraelská armáda. Uvádza sa tiež, že IDF v reakcii na to uskutočňuje bombardovania.
Hizballáh potvrdil útok a uviedol, že „uskutočňuje operáciu“ proti hliadkam izraelskej armády neďaleko izraelskej osady Al-Manara.
Vo vyhlásení, ktoré priniesla televízia Al Jadeed, sa uvádza, že šiitskí bojovníci vystrelili protitankovú strelu na obrnené vozidlo. Predtým bolo napadnuté izraelské veliteľské a pozorovacie stanovište v Yaftahu.
Predstavitelia Hizballáhu zároveň tvrdia, že tieto údery ešte neznamenajú, že hnutie vstupuje do vojny na strane Hamasu, ale ide o „varovanie“.
Izraelský minister obrany Yoav Galant uviedol, že krajina nemá záujem viesť vojnu na dvoch frontoch, a preto nemá v úmysle zhoršiť situáciu na libanonsko-izraelskej hranici, pokiaľ tak neurobí samotný Hizballáh.
16:45 – Hamas zvažuje prepustenie civilných rukojemníkov, uvádza Financial Times.
Podľa publikácie Katar a Spojené štáty aktívne pracujú na dohode o prepustení rukojemníkov zajatých Hamasom počas útoku na Izrael. Dohoda bude vyžadovať, aby Izrael pozastavil bombardovanie pásma Gazy, aby Hamas mohol bezpečne prepustiť rukojemníkov a zabezpečiť bezpečné dodávky humanitárnej pomoci do pásma Gazy.
„Včera sa uskutočnili pozitívne stretnutia a zdá sa, že Hamas je pripravený prepustiť civilných rukojemníkov, no Hamas tvrdí, že to nemôže urobiť, kým bude bombardovanie pokračovať. Potrebujú, aby Izraelčania na krátky čas prestali bombardovať Gazu, aby mohli bezpečne prepustiť zajatcov,“ povedal zdroj pre Financial Times.
16:35 – Izrael obnovil dodávky vody do južného pásma Gazy, aby povzbudil obyvateľov na severe k evakuácii na juh. Informovala o tom Sky News Arabia.
O tom, že Izrael pred hodinou informoval Spojené štáty o obnovení dodávok vody, informovali aj Washington.
16:25 – Objavil sa nový signál zo Spojených štátov ohľadom možnosti zapojenia sa do konfliktu.
Washington nevylučuje, že americké jednotky by mohli byť nasadené v Gaze na oslobodenie Američanov, uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia Kirby.
16:15 – Zapájanie najväčších regionálnych a svetových hráčov do konfliktu v Izraeli pokračuje. Zatiaľ však vo verbálnej rovine.
Čína zaujíma čoraz jasnejšiu propalestínsku pozíciu. Čína podporuje “spravodlivú vec palestínskeho ľudu presadzovať svoje národné práva”, povedal minister zahraničných vecí Wang Yi.
“Hlavným dôvodom situácie medzi Izraelom a Palestínčanmi je, že právo palestínskeho ľudu na štátnosť bolo dlho odsúvané do úzadia,” povedal Wang Yi v telefonickom rozhovore s iránskym ministrom zahraničných vecí Hosseinom Amir-Abdollahianom.
Túto „historickú nespravodlivosť“ treba čo najskôr ukončiť, povedal šéf čínskeho ministerstva zahraničných vecí.
16:00 – Ku diskusiám o otázke možnej iránskej intervencie do vojny v Izraeli Biely dom uviedol, že Spojené štáty sú si vedomé možnosti iránskeho zásahu do konfliktu.
15:30 – Irán pohrozil Izraelu zásahom v prípade pozemnej operácie, informuje portál Axios s odvolaním sa na zdroje.
Posolstvo podľa publikácie odovzdal iránsky minister zahraničných vecí Hossein Amir-Abdollahian osobitnému koordinátorovi OSN pre mierový proces na Blízkom východe Thorovi Wenneslandovi počas stretnutia v Bejrúte.
Zástupca OSN požiadal iránskeho ministra zahraničných vecí, aby pomohol zabrániť rozšíreniu konfliktu na Blízkom východe. Na to Abdollahian odpovedal, že Irán by nechcel, aby konflikt prerástol do regionálnej vojny. Varoval však, že ak Izrael splní svoj sľub o pozemnej ofenzíve v Gaze, “Irán bude musieť reagovať.”
A na televíznom kanáli Al-Džazíra Abdallahyan povedal, že libanonský Hizballáh identifikoval všetky „štádiá červených čiar“ a prijme „primerané opatrenia v každej fáze“.
Iránsky prezident Raisi predtým v rozhovore s francúzskym prezidentom Macronom povedal, že situácia v regióne sa zhorší, ak Izrael nezastaví „eskaláciu konfliktu“ v pásme Gazy.
15:00 – Izraelská armáda dokončuje prípravy na veľkú pozemnú operáciu v pásme Gazy, uvádzajú noviny The Times of Israel.
Armáda sa pripravuje na spustenie rozsiahlej ofenzívy, ktorá bude zahŕňať koordinované útoky zo vzduchu, z mora a zo súše.
Medzitým Netanjahu na prvom stretnutí nového núdzového kabinetu povedal, že „Izrael zničí Hamas“.
New York Times už skôr napísali, že Izrael chcel tento víkend začať pozemnú operáciu, ale potom jej začiatok odložil pre zlé poveternostné podmienky.
14:02 – Hamas súhlasí s prepustením zajatých civilistov pod podmienkou, že Izrael zastaví útoky na pásmo Gazy, píše FT.
Táto požiadavka je obsiahnutá v dohode, ktorú pripravuje Katar a USA. Noviny sa odvolávajú na zdroj oboznámený s rokovaniami.
Druhou podmienkou je podľa novín zabezpečenie dodávok humanitárnej pomoci do palestínskej enklávy.
13:54 – Izraelské obranné sily uzavreli pohraničnú oblasť s Libanonom do vzdialenosti 4 km po ostreľovaní vojenského stanovišťa IDF.
Izraelská armáda okrem toho uviedla, že po incidente pokračuje v úderoch v oblasti.
13:51 – Bojovníci Hizballáhu tvrdia, že zasiahli izraelský tank Merkava na základni Al-Rahab na hranici s Libanonom.
Okrem toho sa skupina údajne zmocnila samotnej základne: na sociálnych sieťach organizácie bola zverejnená fotografia s údajnou vlajkou Hizballáhu.
13:50 – Izraelský minister obrany predložil americkým senátorom zábery, na ktorých Hamas bráni evakuácii civilistov, uviedol tlačový úrad.
13:40 – Aká by mohla byť pozemná operácia Izraela v pásme Gazy? Ako budú IDF používať vojenskú techniku a čo bude môcť Hamas proti nim podniknúť? Ako sú jednotky IDF pripravené na boj v mestskom prostredí?
Použitie mechanizovaných síl bude ovplyvnené viacerými globálnymi faktormi, ktoré ovplyvňujú IDF ako celok. Predovšetkým v dôsledku mobilizácie je množstvo jednotiek IDF obsadených záložníkmi, ktorí neprešli výcvikom MOUT (Military Operation on Urban Terrain), a jednotky nasadené v dôsledku mobilizácie pravdepodobne neprešli kolektívnym výcvikom a bojovým zladením. Dá sa predpokladať, že takéto jednotky teraz naliehavo absolvujú dodatočný výcvik, ale hovoríme o dňoch a hodinách, nie o týždňoch alebo mesiacoch, ako by to malo byť podľa štatútu.
Vybavenie: Dlhoročné skúsenosti z bojových operácií vo svete, a predovšetkým v Spojených štátoch, nám umožňujú vyvodiť jednoznačný záver: ťažká technika neposkytuje v mestskom boji okamžitú a nespornú výhodu. Jej použitie si vyžaduje splnenie viacerých podmienok a prítomnosť podporných prvkov. Napríklad tanky bez podpory spojeneckej pechoty budú rýchlo zničené alebo znehybnené. Takisto použitie techniky v meste si vyžaduje seriózny ženijný prieskum a podporu – odmínovanie, odstraňovanie sutín, kladenie koľají atď. Nedodržanie tohto postupu môže mať za následok zbytočné straty a nedokončenie misie.
Okrem toho môžu ťažkosti s podporou ovplyvniť úspešnosť úloh v obytných oblastiach pásma Gazy. Palivo, munícia, potraviny, voda, náhradné diely, to všetko sa bude musieť dovážať mimo palestínskej enklávy. Vzhľadom na to, že v takýchto podmienkach môže tank spotrebovať svoje b/y za niekoľko hodín boja, môže to byť veľký problém. V dôsledku toho bude potrebné rozmiestniť sieť poľných zásobovacích bodov a zásobovacie konvoje budú musieť chodiť sem a tam.
Druhou stránkou problému je evakuácia obrnených vozidiel poškodených v mestskom prostredí. Ide o zložitý proces, ktorý je ťažké realizovať aj bez zohľadnenia nepriateľského odporu.
Aké ďalšie ťažkosti môžu nastať?
Husté mestské prostredie obmedzuje výhľad a palebné sektory pre všetkých vrátane posádky ťažkej techniky. Okrem toho je často nemožné využiť rýchlosť a manévrovať v bombami zničenom Gaze. Kľúčom k prežitiu techniky v meste je neustála spolupráca a výmena údajov medzi posádkami a podpornými prvkami – pešiakmi, ostreľovačmi, ženistami, operátormi bezpilotných lietadiel. Do určitej miery budú musieť postupovať podobne ako americká námorná pechota počas útoku na Fallúdžu, keď skupiny mariňákov viedli svoje tanky cez mesto do palebných pozícií a tam tanky využili svoju palebnú prevahu na zničenie pevností militantov.
Aký záver z toho možno vyvodiť?
V tejto chvíli je ťažké posúdiť skutočnú úroveň pripravenosti IDF na pôsobenie v mestskom prostredí. S najväčšou pravdepodobnosťou sa velenie IDF v počiatočných fázach operácie pokúsi použiť čo najlepšie pripravené jednotky, ktoré budú konfrontované s bojovníkmi Hamasu, ktorí sa na tento scenár pripravovali roky, hromadili zbrane a študovali skúsenosti z modernej vojny.
Súdiac podľa útokov bezpilotných lietadiel na izraelské vozidlá a niekoľkých úspešných porážok tankov Merkava Mk. 4 vybavených systémom Trophy KAZ, Hamas sa poučil zo zahraničných vojen a pravdepodobne bude schopný nepríjemne prekvapiť IDF novými taktickými postupmi. Okrem toho bude mať Hamas na svojej strane znalosť terénu, podporu obyvateľstva a dobre rozvinutú sieť podzemných komunikácií, z ktorých veľkú časť velenie IDF nepozná.
12:30 – Izrael uviedol, že umožní otvorenie humanitárneho koridoru v južnej časti pásma Gazy medzi 10:00 a 13:00 miestneho času.
Južná časť pásma hraničí s Egyptom cez hraničný priechod Rafah, ktorý izraelská armáda opakovane ostreľovala.
Cez tento priechod sa viaceré krajiny snažia zachrániť z Gazy svojich občanov, ktorí sa v čase vojny nachádzali v enkláve. Medzi nimi je aj viac ako dvesto Ukrajincov.
Hlavnou otázkou však dnes je, či Egypt začne vpúšťať palestínskych utečencov, ktorých domy ničia izraelské lietadlá.
10:30 – Do východnej časti Stredozemného mora vyplávala druhá americká lietadlová loď s údernou skupinou – k USS Gerald Ford sa pripojí USS Eisenhower.
9:45 – NYT tvrdí, že izraelská armáda odložila začiatok pozemnej operácie kvôli počasiu. O odtajnené podrobnosti plánu sa s novinami podelili nemenovaní, ale vysokopostavení predstavitelia Izraelských obranných síl.
Invázia bola pôvodne plánovaná na tento víkend, uviedli noviny a odklad pripísali oblačnosti, ktorá “by izraelským pilotom a operátorom bezpilotných lietadiel sťažila zabezpečenie vzdušného krytia pozemných síl”.
Napriek tomu sa izraelská armáda stále pripravuje na vstup do pásma Gazy “v najbližších dňoch”, okrem pechoty sa do nej zapoja tanky, delostrelectvo, letectvo, ženisti a špeciálne jednotky. Cieľom je “obsadiť mesto Gaza a zničiť súčasné vedenie enklávy”.
Napriek tomu nie je jasné, čo Izrael urobí s Gazou, ak sa mu ju podarí obsadiť. Samotná operácia by podľa NYT mohla Izrael uvrhnúť do “mesiacov krvavých mestských bojov” – nad zemou aj pod ňou.
8:50 – Medzinárodné letisko v Aleppe je vyradené z prevádzky po izraelskom útoku, tvrdí sýrske ministerstvo obrany.
8:05 – Príkaz izraelských orgánov presťahovať viac ako milión obyvateľov Gazy na juh enklávy naďalej vyvoláva kritiku na celom svete.
Pridala sa k nej aj Svetová zdravotnícka organizácia. “WHO dôrazne odsudzuje opakované príkazy Izraela na evakuáciu 22 nemocníc s viac ako 2 000 hospitalizovanými pacientmi na severe pásma Gazy,” uviedla organizácia vo vyhlásení. Dodala, že pre mnohých pacientov to môže znamenať rozsudok smrti.
“Nútená evakuácia pacientov a zdravotníckych pracovníkov by ešte viac zhoršila súčasnú humanitárnu katastrofu v oblasti verejného zdravia,” uviedla WHO.
Na situáciu v palestínskej enkláve reagovala aj Čína. Podľa Pekingu kroky Izraela v pásme Gazy “prekročili rámec sebaobrany” a Tel Aviv by mal “prestať kolektívne trestať obyvateľov pásma Gazy”. Takýto postoj vyjadril čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi.
Izrael na druhej strane tvrdí, že vojenské operácie v pásme Gazy začne až po evakuácii civilistov. “Významné vojenské operácie začneme až potom, keď uvidíme, že civilisti opustili oblasť,” povedal hovorca IDF podplukovník Jonathan Conricus pre CNN.
Podľa neho by obyvatelia severnej časti Gazy mali dbať na varovanie a evakuovať sa do južnej časti pásma. “Je veľmi dôležité, aby ľudia v Gaze vedeli, že sme boli veľmi, veľmi veľkorysí. Varovali sme v dostatočnom predstihu, viac ako 25 hodín vopred,” dodal Conricus.
7:20 – Mimoriadny samit hláv štátov a predsedov vlád EÚ sa uskutoční 17. októbra. Budú diskutovať o nových bezpečnostných hrozbách pre Európu, perspektívach poskytovania humanitárnej pomoci Palestíne a riziku novej migračnej krízy v súvislosti s konfliktom v Izraeli.
Samit oznámil predseda Európskej rady Charles Michel. Uskutoční sa vo forme videokonferencie.
7:10 – Iránsky minister zahraničných vecí Hosein Amir Abdollahian sa počas pracovnej návštevy Dauhy stretol s Ismailom Haniyehom, šéfom politbyra radikálneho palestínskeho hnutia Hamas. Informovala o tom iránska štátna tlačová agentúra IRNA.
7:00 – Ukrajincov nebolo možné evakuovať z pásma Gazy – Izrael stiahol povolenie na evakuáciu dve hodiny pred jej začiatkom. Informoval o tom ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec.
“V piatok bolo vydané povolenie na evakuáciu ukrajinských občanov. Dnes (v sobot), dve hodiny pred touto evakuáciou z neznámych dôvodov izraelské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že nezaručuje bezpečnosť a toto povolenie odvoláva. Už bolo vydané aj oficiálne vyhlásenie nášho ministerstva zahraničných vecí, náš veľvyslanec poslal oficiálnu protestnú nótu,” povedal Lubinec.
Predtým uviedol, že v pásme Gazy je zablokovaných 243 Ukrajincov.
6:40 – Joe Biden telefonicky diskutoval s Benjaminom Netanjahuom o koordinácii krokov USA s Egyptom, Jordánskom, Izraelom, ako aj s OSN s cieľom zabezpečiť prístup civilistov v regióne k potravinám a lekárskej starostlivosti po útoku militantov z Hamasu. Po rozhovoroch o tom informoval Biely dom.
6:30 – Izraelské vojenské lietadlá zasiahli medzinárodné letisko Aleppo v Sýrii, informoval denník Jerusalem Post.