Bratislava 31. júla 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotia, Facebook PS)
Šéf polície Štefan Hamran nedávno spustil celospoločenskú diskusiu, keď jednak hovoril o znížení limitu na prácu v polícii z 21 na 18 rokov, no prišiel tiež s návrhom, že mnohé policajné úkony by mohli robiť civilní zamestnanci, ktorí by nemali nárok na výsluhové dôchodky. Polícia teraz plánuje zamestnať stovky takýchto pracovníkov
Zámer zamestnávať veľký počet civilov v Policajnom zbore SR vyvolal komentáre viacerých politikov. Exminister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) naznačil, že je jasným zástancom takejto zmeny. V tejto súvislosti dokonca na Facebooku zverejnil kritiku do radov bývalého vedenia Ministerstva vnútra, ktoré bolo pod patronátom OĽaNO – Naďovej bývalej strany. Naď nasmeroval útok hlavne na adresu poradcu bývalého ministra Romana Mikulca pre oblasť reformy polície – Jaroslava Spišiaka. Ten sa stal medzičasom politikom Progresívneho Slovenska (PS).
Hamran a poslanec Naď sa odvolávajú na analýzu Úradu hodnoty za peniaze, ktorý sa tejto téme venoval. “Vo všeobecnosti sa tvrdí, že vojaci majú platy vyššie ako policajti. Realita je ale taká, že na mzdové náležitosti jedného policajta ide viac peňazí v priemere ako na vojaka. Problémom platov policajtov je, že tam policajná štruktúra neprešla zásadnou reformou ako na obrane (už začiatkom milénia) a v policajnej uniforme sú aj také pozície, ktoré môže vykonávať bez problémov civilný úradník alebo zamestnanec, ktorý je oveľa lacnejší ako policajti,” naznačuje pointu nového zámeru bývalý minister Naď.
Podľa jeho poznatkov je na MV SR zamestnaných mnoho úradníkov v plukovníckych a podplukovníckych hodnostiach, ktorí berú veľké platy za písanie spisov a pečiatkovanie dokladov, čo by podľa Naďa mohli robiť oveľa lacnejší civili. “A tie policajné tabuľky by mohli byť (a aj mali) aj s peniazmi prevedené do regiónov na policajný výkon. Pýtam sa, prečo musia byť napríklad opravári áut uniformovaní policajti? Nezmysly, ktoré vnútorne vyčerpávajú peniaze potrebné inde a potom je málo pre reálnych policajtov v teréne.”
“Navyše, štruktúra v uniformovaných zložkách má byť pyramídová, to znamená veľa ľudí v nízkych hodnostiach (výkon) a málo vysokých hodností v riadiacich pozíciách (velenie). A toto v PZ SR naozaj nefunguje. Vo vysokých hodnostiach sú nezmyselne veľké počty ľudí. Alebo rovnakú prácu robia ľudia so zásadne rozdielnymi hodnosťami veľakrát aj v tej iste kancelárii… Vyžaduje si to komplexnú reformu, ktorá automaticky zvýši voľné zdroje na zvýšenie platov policajtov v poddôstojníckych a nižších dôstojníckych hodnostiach.”
Poslanec Naď následne na sociálnej sieti skritizoval bývalú vládu, ktorej bol členom: “Pýtam sa, čo v tejto veci urobil pán Jaroslav Spišiak ako hlavný poradca ministra vnútra Romana Mikulca pre policajnú reformu počas tohto volebného obdobia? Nuž nič. Nula. Veľa debát a skutek utek. Výsledok nie je.”
Debata okolo polície sa podľa názoru Naďa spolitizovala ako nikdy predtým. “Ale ja sa pýtam, prečo sa nepristúpilo k žiadnej obsahovej reforme PZ? Tá by reálne pomohla tak potrebnému kvalitnému výkonu policajnej práce v teréne. Vrátane adekvátnych platov. Nie, policajti nepotrebujú obrovsky platených odborárov na vysokých policajných hodnostiach, ktorých na konci dňa zaujímajú iba oni samotní. Nikomu nepomôžu ani večné klamstvá o tom, že vojaci majú vyššie platy ako policajti. Opakujem, celkový balík na platy majú na hlavu vyšší policajti a chybné nezvýšenie platov vojakov v septembri tohto roka tento rozdiel v prospech policajtov ešte zvýši. Dôležitý je manažment prerozdelenia týchto zdrojov.”
“Vojaci majú platy adekvátne aj v nižších hodnostiach. Policajti by ich mali tiež, ale to by potrebovali reálny záujem o ich prácu a odvahu urobiť zásadné rozhodnutia u zodpovedných. Dobre platení policajní odborári, ale ani ľudia ako Spišiak takéto reformy nechcú a neurobia. Sú radi, že sú radi, hlavne, že je pokoj a pohodička, a dobrá výsluha, čo tam po policajtoch vo výkone… Chce to skúsenosť, odbornosť, ale aj odvahu a reálny záujem urobiť na vnútre tak potrebnú reformu. Nie politikárčenie, ktoré policajnému zboru určite nepomáha…”
Reakcia Progresívneho Slovenska
V komentároch na príspevok Jaroslava Naďa sa objavila aj pripomienka Branislava Vanča z PS. Ten vôbec nechápe kritiku Naďa na adresu Spišiaka, ktorý bol v bývalej vláde len poradcom ministra Mikulca, zatiaľ čo Naď bol členom vlády. “Toto snáď nemyslíš vážne. Ešte nedávno si bol podpredseda alebo člen predsedníctva Oľano, mali ste vo vláde dominantné postavenie, mali ste aj ministra vnútra Mikulca. A teraz sa ideš zbavovať zodpovednosti a hádzať vinu na niekoho iného, kto nemal výkonné a rozhodovacie kompetencie, a to napriek tomu, že ste mali dosť času a všetku moc to zmeniť. Nehanbíš sa?” Napísal Vančo exministrovi Naďovi.
Jaroslav Naď v odpovedi trvá na svojom stanovisku: “Braňo, za reformu polície bol zodpovedný a určený ministrom vnútra Jaroslav Spišiak. Bodka. Bola to jeho jediná úloha. Nie, ja sa nehanbím, urobil som na obrane také kroky, ktoré tam 30 rokov neboli. Ale keď už si začal s týmto trapnym útokom, ty sa nehanbíš Braňo? To fakt ideš tuto otázku klásť ty mne? Naozaj? Ty ideš takto so mnou komunikovať? Môžeme sa kľudne pobaviť o tom, ako si chcel ísť robiť poradcu Mičovskemu a prečo si tam nakoniec nemohol nastúpiť… Čo ty na to? Naozaj sa chceš baviť o tom, kto sa má za čo hanbiť?” Prešiel do protiútoky Naď.