Brusel 31. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet/Pool Photo via AP)
Zamestnancom bieloruskej diplomatickej misie pri NATO bude obmedzený prístup do bruselskej centrály Aliancie. S odvolaním sa pondelňajšie vyhlásenie generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga o tom informovala agentúra Reuters
Ako uvádza Reuters, NATO k tomuto kroku pristúpilo viac ako týždeň po nútenom presmerovaní letu spoločnosti Ryanair a následnom zadržaní bieloruského novinára Ramana Prataseviča a jeho priateľky.
“Rozhodli sme sa obmedziť prístup bieloruského personálu do centrály NATO,” uviedol bez bližších podrobností Stoltenberg na tlačovej konferencii pred utorkovými rokovaniami ministrov obrany a zahraničných vecí členských krajín NATO.
Bielorusko síce nie je členom Severoatlantickej Aliancie, no od pádu Sovietskeho zväzu v roku 1992 s NATO udržiava vzťahy a od roku 1998 zriadilo pri NATO v Bruseli svoju diplomatickú misiu.
V rámci tejto partnerskej spolupráce sa bieloruský personál môže v sídle NATO i v členských krajinách Aliancie zúčastňovať stretnutí, ktoré sa napríklad zaoberajú otázkami kontroly zbrojenia či vojenského vzdelávania, približuje Reuters.
Ako uvádza agentúra Reuters, odklon lietadla spoločnosti Ryanair, ktoré bolo 23. mája bieloruskou stranou nútené pristáť v Minsku, a následné zadržanie kritika vlády a novinára Ramana Prataseviča a jeho priateľky, vyvolalo pobúrenie medzinárodného spoločenstva.
Počas uplynulého víkendu sa vo viacerých metropolách Európy konali protestné akcie, ktorých účastníci žiadali slobodu pre Prataseviča a ďalších zadržiavaných prívržencov bieloruskej opozície.
Komisár Breton: Odklonenie lietadla do Minska bolo aktom štátneho pirátstva
Bieloruskom nariadený odklon komerčného letu spoločnosti Ryanair na letisko v Minsku bol aktom “štátneho pirátstva”. Pre agentúru AFP to v pondelok uviedol eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton po tom, čo sa v Litve stretol s viacerými pasažiermi odkloneného lietadla.
Let na trase z Atén do Vilniusu musel 23. mája núdzovo pristáť na minskom letisku pre podozrenie z nastraženej bomby, ktoré sa neskôr ukázalo ako falošné. Po pristátí bieloruské úrady zatkli bieloruského opozičného novinára Ramana Prataseviča a jeho ruskú priateľku Sofiu Sapegovú.
“Únos komerčného lietadla s občanmi či obyvateľmi EÚ na palube, ktoré letelo medzi dvoma metropolami členských krajín Únie, bol nehoráznym útokom na Európu,” napísal Breton na Twitteri.
Zároveň informoval, že členské krajiny EÚ rokujú o uvalení ďalších ekonomických sankcií na bieloruských predstaviteľov.
O možným sankciách v pondelok v Estónsku diskutovali aj exilová líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská s tamojšou prezidentkou Kersti Kaljulaidovou.
Bieloruský líder Alexandr Lukašenko, znovuzvolený vo vlaňajších sporných prezidentských voľbách, podľa Cichanovskej “priviedol Bielorusko na cestu sebazničenia, len aby získal osobnú moc a slávu,” vyjadrila sa Cichanovská na spoločnej tlačovej konferencii s estónskou prezidentkou.
Vyjadrila pritom presvedčenie, že Lukašenkov autoritársky režim predstavuje “hrozbu pre regionálnu aj európsku bezpečnosť”.