Podľa autora NATO je v pozícii zombie a periodicky sme svedkami pokusov toto zombie reanimovať k životu. Napriek tomu má reanimácia svoje limity, zombie sa nakoniec aj tak rozpadne a zahynie.
Keď v roku 1991 skončil ZSSR, americký senátor Richard Lugar bol medzi prvými, kto dospel k názoru, že dni NATO sa musia skončiť. Nestalo sa tak, prišlo k voodoo praktikám niektorých amerických politikov a NATO sa oživilo len preto, aby dokázalo pod vedením USA zasahovať v Iraku či na Balkáne v období 1991 – 2001, po páde dvojičiek sa aktivity a význam NATO ešte viac zvýšil.
Ešte v 90. rokoch 20. storočia viacerí americkí politici, na čele s prezidentom Clintonom vyšli v ústrety zbrojárskej lobby v USA. Novou reanimáciou zombie NATO sa stalo “Partnerstvo pre mier” kde Američania zacítili možnosť zaplaviť bývalé štáty Varšavskej zmluvy množstvom americkým zbraní.
To, že Michaila Gorbačova ubezpečoval americký prezident George Bush st., britská premiérka Margaret Thatcherová, francúzsky prezident Francois Mitterand či nemecký kancelár Helmuth Kohl a ich ministri zahraničných vecí, že sa NATO nebude rozširovať na východ prestalo platiť. Strategický záväzok kľúčových lídrov NATO voči Rusku sa odignoroval, za výdatného prispenia klanu Clintonovcov.
Kongres odobril predaj zbraní východoeurópskym krajinám, ktoré podporovali aj tamojšie politické elity. Bruce Jackson, viceprezident firmy Lockheed, v rokoch 1993 – 2002 založil Výbor na rozšírenie NATO a podľa všetkého využíval príspevky obranných spoločností k tomu, aby lobboval v americkom Kongrese za rozširovanie NATO. Ruské námietky nebral nikto vážne.
Od roku 2001 sa NATO znova reanimovalo kvôli hrozbe islamského terorizmu. Neskôr pribudli iné vykonštruované hrozby – Čína, Irán, Rusko, Venezuela, Kuba. Vojenský rozpočet USA výrazne rástol, členovia NATO bojovali v prvej línii za americké záujmy. Po Obamových aktivitách Rusko dospelo jednoznačne k názoru, že Američania už nehrajú s nimi čisto a ide o koordinovaný postup cieľom ktorého je Rusko zničiť. Pre Rusov sa situácia stala vojensky a politicky neakceptovateľnou a Rusko na Kryme a v Sýrii reagovalo.
Rusi prestali Západu dôverovať a ruský prezident Putin posilnil svoje postavenie medzi Rusmi. Putin zastavil rozpad Ruska a vrátil ho opäť medzi veľmoci, pod jeho kuratelou prišlo k pripojeniu Krymu k Rusku. Mimochodom Krym je súčasťou Ruska dlhšie, ako Texas súčasťou USA. Ruská ekonomika sa po období jeľcinovského temna opäť začala zviechať, dnes je približne na úrovni Južnej Kórey na začiatku 21. storočia. Napriek tomu však ruský prezident Putin dokázal obnoviť ruskú vojenskú moc, ruský národný obraz do impozantej pozície.
Putinove kroky vyvolávajú obavy na Západe, kde poniektorí americkí lídri tvrdia, že Rusko sa pripravuje vojensky na boj proti Západu. Je to prehnané tvrdenie, ale bolo by nesprávne pochybovať o Putinovom odhodlaní chrániť ruské práva a záujmy v blízkosti Ruska.
Teraz Gruzínsko podporované časťou protiruského spektra na americkej politickej scéne pripravujú vstup Gruzínska a Čiernej hory do NATO. Ak prezident Trump nechce, aby Moskva dospela k záveru, že Gruzínsko sa má stať platformou pre pripravovaný útok voči Rusku alebo Iránu, mal by prezident Trump tieto aktivity odmietnuť.
Je čas, aby zombie NATO ukončilo svoju existenciu. Charles De Gaulle mal pravdu, keď tvrdil, že Veľká Británia sú ostrovy a USA nie sú súčasťou Európy.