“Tento týždeň vojenskí odborníci prijali rozhodnutia o (zavedení – pozn.red.) Novej vojenskej stratégie pre alianciu,” povedal generálny tajomník NATO.
Podľa jeho slov je dôvodom takéhoto kroku “jadrová hrozba”, ktorá údajne prichádza na adresu západných krajín z Ruska. Okrem toho sa aliancia stretáva s novými výzvami na východe a na juhu, povedal Stoltenberg.
“Ide o to, aby sme aj v budúcnosti boli pripravení k obrane a zaistili stabilitu. To si čiastočne vyžaduje nové vojenské koncepcie,” dodal.
Predtým zástupcovia aliancie ani raz neobvinili Moskvu z prípravy plánov použitia jadrových zbraní. V marci vrchný veliteľ spojených síl NATO v Európe generál Curtis Scaparrotti vyhlásil, že preventívne raketový útok umožní Moskve dosiahnuť “rýchle víťazstvo nad slabšími susedmi”. Žiadne argumenty na podporu svojich slov však neuviedol.
USA, ktoré sú členom NATO, však myšlienku na preventívny úder neodmietajú. Ako bolo povedané na zasadnutí Senátu predsedom Zjednoteného výboru náčelníkov štábov amerických ozbrojených síl generálom Josephom Dunfordom, táto politika sťažuje nepriateľovi rozhodnutie o útoku na Spojené štáty.
Ruská vláda neraz zdôraznila, že jadrové zbrane považuje iba za prostriedok obrany. Ako vysvetlil prezident Vladimir Putin, ruská jadrová doktrína neobsahuje prevedenie preventívneho útoku: Moskva teoreticky môže použiť jadrovú zbraň iba ako odpoveď.