Od konca studenej vojny sa posunulo ohnisko vojenských operácií, uvádza sa v časopise. Teraz relatívne zriedka nastávajú situácie, kedy sa v bitke o územie dostávajú do konfliktu dve doktrinálne a technologicky podobné vojenskej sily. Príprava na vedenie bojových akcií takého plánu je aj naďalej dôležitá, ale do popredia sa postupne dostávajú protipovstalecké a policajné operácie.
Základom metodológie hodnotenia sú tri otázky: či má armáda prístup k národným zdrojom (vrátane inovačnej technologickej základne), či má dostatočnú podporu zo strany politických úradov (bez toho, aby armáda stratila nezávislosť na úradoch) a či má možnosť vykonávať inovačné pokusy v reálnych podmienkach.
USA
Podľa názoru pozorovateľa The National Interest Roberta Farleya si armáda USA zachová do roku 2030 svoj status najsilnejšieho pozemného útvaru na svete. Vysoká pripravenosť americkej armády bude zaistená vďaka rozvinutému systému inovácií v VPK, ktoré sú dostupné všetkým útvarom ozbrojených síl Spojených štátov – námorníctvu, letectvu aj Námorná pechote.
Okrem toho je americká armáda “v dobrej kondícii” – USA vedú “vojnu proti teroru” v Iraku a v Afganistane už 15 rokov, a to je najdlhšie obdobie vedenia nepretržitých vojenských akcií od doby indiánskych vojen. Avšak neustále napätie prináša veľa nebezpečenstva, vrátane úplného vyčerpania útvaru následkom nepretržitých vojen, ako je iracká a afganská kampaň.
Rusko
Po skončení studenej vojny bola ruská armáda nútená prejsť ťažkým obdobím transformácie a obnoviť svoj prístup k zdrojom, píše sa v časopise. V podmienkach ekonomického vzostupu získala prílev investícií a reformy elitných vojsk v rôznych rokoch umožnili Rusku vykonať dve úspešné operácie v Čečensku a v Južnom Osetsku.
V budúcnosti môžu pozemné vojská naraziť na problémy s prístupom k technológiám ruského vojensko-priemyselného komplexu, ktorý sa ešte len obnovuje po rozpade ZSSR a sovietskeho VPK, predpokladá časopis. Celkovo si ruská armáda nadlho zachová svoje prednosti – rozsah a psychologickú silu svojich členov.
Čína
Rovnako ako americká armáda, pozemné vojská Čínskej ľudovej oslobodeneckej armády (ČLOA) sa delí o zdroje s námorníctvom a letectvom. Spoločne so zmenou Číny v jednu z najbohatších a najdynamickejšie sa rozvíjajúcich ekonomík na svete prebehol aj prevrat v ozbrojených silách, ktoré získali prístup k financiám a k inovatívnemu sektoru, a tým sa definitívne stali modernou vojenskou organizáciou po roku 2000. Hlavnou prednosťou ČLOA je rovnako ako predtým jej rozsah – takmer žiadna armáda na svete nemá väčší počet členov, nedostatkom je chýbajúca bojová skúsenosť, ktorá bola naposledy získaná v Čínsko-vietnamskej vojne (1979).
India
Čo chýba ČLOA, toho má dostatok indická armáda: indická pozemné vojská vykonávali protipovstalecké operácie proti maoistom vnútri krajiny a bojovali proti silám v Kašmíre, podporovaným Pakistanom.
Nedostatkom indickej armády je jej technologická zaostalosť za vyššie uvedenými armádami. Rozkol v New Dillí, ktorý prebehol v minulosti, kryje vďaka importu – krajina má prístup na zbrojný trh Ruska, USA, Európy a Izraela, ale v budúcnosti bude armáda potrebovať viac inovatívnych technológií.
Francúzsko
Pozorovateľ The National Interest predpokladá, že francúzska armáda sa v neďalekej budúcnosti stane hlavnou európskou armádou, získa kontrolu nad vojenským aparátom Starého kontinentu a bude určovať jeho bezpečnostnú politiku. Na ruku ide pozemným vojskám aj bezvýhradná podpora vlády, ktorá chce zachovať veľké objemy investícií do francúzskeho VPK.