Občan Havel nestačil
Videli by sme to nasledovne. To si asi sadli mudré hlavy a povedali si: “Čo nám v republike chýba? Prečo tu je zlá nálada? Chce to viac Havla! Havel je všeliek.” Alebo to bolo inak. Každopádne, Havlove lavičky už nestačia. Na sochu sa nedarí vybrať peniaze. A tak, prvý prezident Českej republiky a modla chvíľkarov dostane aspoň svoj biják. Na jeho vzniku sa podieľa Česká televízia. Takže my všetci.
O čo pôjde? Film scenáristu a režiséra Slávka Horáka sa snaží zachytiť udalosti v živote Václava Havla od roku 1968, keď bol mladým úspešným dramatikom, cez vpád vojsk Varšavskej zmluvy a obdobie, keď sa ako zakázaný autor stiahol do ústrania na chalupu do Podkrkonošia. Film tiež bude popisovať Havlov stret s vtedajším vládnucim režimom až k prelomovým udalostiam roku 1989.
“Ide o hraný film a o dramatizáciu. Dúfam, že to živí pamätníci pochopia a budú reagovať na film ako na samostatné autorské dielo, hraný film nie je dokument ani rekonštrukcia historických udalostí,” hovorí režisér Slávek Horák.
Na rolu Václava Havla vybrali Viktor Dvořák, ktorý hral v seriáli Prvá republika nesympatického Kryštofa Lébla.
Nebude chýbať ani romantická pasáž, ktorá má Havla zľudštiť. Snímka sa zaoberá totiž tiež vzťahom Havla s jeho prvou manželkou Oľgou. Pani Havlovú stvárni Anna Geislerová. Vo filme sa tiež objavia Havlovi kumpáni, ako napríklad Pavel Landovský. Lanďáka bude hrať hviezda populárneho seriálu Most! Martin Hofmann.
Premiéra filmu je naplánovaná na budúce leto. A ako sa už spomínalo, natáčanie finančne podporila Česká televízia aj Štátny fond kinematografie.
Z našich vreciek
Tak predovšetkým, Česko je demokratickou krajinou. Preto sa Havlov kult normálnym ľuďom silne zajedá. Prečo je to českej spoločnosti tak na silu pchané? Pravidelne sa v médiách objavuje, že Havel niekomu chýba – napríklad americkej opernej speváčke Renée Flemingovej alebo českej surfistke Kristíne Křenovej. Havel bol bojovník. Pravdu a lásku v sebe musíme prebúdzať, myslí si športovkyňa, ktorá sa narodila v roku 1993. Naozaj?
Položme si, drahí čitatelia, inú otázku. Kedy niekto v Česku natočí film o Václavovi Havlovi, ktorý mu nebude prvoplánovo prihrievať polievočku a chváliť ho? Prečo tu nie je film, ktorý by ukázal, aký bol Havel v skutočnosti – so všetkými jeho slabosťami a pokušeniami? A keď by to z ideologických dôvodov nešlo, tak by si Zdeněk Troška mohol urobiť z Havla srandu. Havel ako komédia? To znie predsa lákavo.
Havel v úlohe Lelíčka
Sputnik sa spýtal na názor na film o Václavovi Havlovi známeho básnika a predsedu Únie českých spisovateľov Karla Sýsa.
“Filmy o agentoch boli vždy romantické. Či už v nich vystupovala Mata Hari alebo Lelíček v službách Sherlocka Holmesa. Snáď teda príchuť romantiky osladí realistický podklad štátneho prevratu 1989,” hovorí nositeľ štátnej medaily Za zásluhy I. stupňa.
Vyššie sme naťukli tému či česká spoločnosť potrebuje Havlov kult osobnosti. Preto sme túto otázku položili tiež pánovi Sýsovi.
“Na kulty osobností sme kadeti! Ako by nás nedonosili – potrebujeme svätca Václava, ktorý zadarmo dodával voľu Nemcom, Husa, ktorý za mlčiacu väčšinu ťahal gaštany z vlastného ohňa, otecka Masaryka, aby nás vyviedol zo žalára národov, v ktorom sme 300 rokov volali a volali, Gottwalda, čo chcel zakrútiť krkom buržujom, ale nedokrútil… Potrebujeme kanonizovať kohokoľvek, aby po ňom nezostali len lavičky po 200 000 korunách,” hovorí známy spisovateľ.
Nemohli sme sa pána Sýsa nespýtať, ako hodnotí dnešnú českú kinematografiu. Je na čo chodiť do kina? Odpoveď bola opäť nekompromisná.
“Ona ešte existuje? Do kina sa predsa chodí na popcorn, keď už sa nemôže siahať susedkám na stehno,” žartoval predseda Únie českých spisovateľov Karel Sýs.