Bratislava 23. októbra 2024 (HSP/ Life Site News / Foto: Pixabay)
Služba Gmail a ďalší poskytovatelia e-mailových služieb z radov tých najväčších technologických spoločností môžu čítať vaše e-maily a dokonca vám môžu obmedziť prijatie niektorých správ. Mali by sme teda prestať používať Gmail? Life Site News upozorňuje na spôsob, ako sa brániť cenzúre spoločnosti Google
Mnohí ľudia si už uvedomujú, že produkty spoločnosti Google sledujú všetko, čo ich používatelia robia, aby tak spoločnosť Google mohla profitovať zo zhromaždených údajov. Výsledky vyhľadávania v službe Google a v službe YouTube, ktorá je súčasťou impéria Google/Alphabet, sú tiež silne manipulované ich algoritmami. Vďaka týmto zmanipulovaným výsledkom vyhľadávania môžu okrem iného napríklad ovplyvniť voľby nielen v USA – ale na celom svete. Na tému upozornil vo svojom rozsiahlom výskume Dr. Robert Epstein.
Spoločnosť Google si vedie profily svojich používateľov a dokonca aj ich detí na základe informácií, ktoré od vás získava pri využívaní svojich služieb.
Ich produkty špičkovej kvality sú bezplatné, pretože produktom ste vy a vaše údaje.
Je čas prestať používať službu Gmail?
Toto však nie je jediná vec, ktorú spoločnosť Google robí s vašimi údajmi. Mnoho ľudí má stále dojem, že Gmail, keďže nie je vyložene platformou sociálnych médií, sa nedá manipulovať. Žiaľ, nie je to tak.
Portál LifeSiteNews sa obrátil na zdroj dôverne oboznámený s touto záležitosťou, ktorý uviedol, že všetka pošta odoslaná prostredníctvom služby Gmail sa archivuje. Obsah vašich e-mailov sa skenuje algoritmom umelej inteligencie, ktorý vytvára profily tak vás, ako aj tých, s ktorými komunikujete prostredníctvom e-mailu – vrátane napríklad vašich detí.
Dokonca aj e-mail, ktorý bol napísaný v hneve, ale nakoniec nebol odoslaný a ostal v koncepte, sa ukladá v algoritme spoločnosti Google. Okrem toho sa vo vašom profile používateľa natrvalo uložia aj metadáta získané z e-mailov, ktoré ste vymazali.
Nejde však len o to, že Google číta všetky vaše e-maily. Zdroj LifeSiteNews v rozhovore odhalil, že Google v skutočnosti môže zablokovať e-maily, aby sa k vám nedostali – a to bez toho, aby ste si to vôbec všimli. Na úseku služieb môže Google vytvoriť čiernu listinu IP adries alebo dokonca určitých pojmov, ako napríklad, v Amerike často cenzurovaný výraz “pro-life“(za život) alebo tiež “LifeSiteNews“, aby sa k vám e-maily obsahujúce tieto slová nikdy nedostali.
Ak by teraz Gmail všetkým ľuďom úplne zastavil prijímanie e-mailov, ktoré obsahujú výraz “pro-life“, mnohí ľudia by si rýchlo všimli, že niečo nie je v poriadku. Gmail je však schopný zapojiť sa aj do tzv. tieňového zakazovania, čo je termín známy pre praktiky manipulácie s obsahom, ktorý môžu ľudia vidieť na sociálnych sieťach.
Práve toto je možné urobiť aj s vaším účtom služby Gmail. Redakcia LifeSite News bola napríklad informovaná o tom, že môžu byť nasadené algoritmy, ktoré pre 20 % používateľov služby Gmail prefiltrujú iba 10 % e-mailov obsahujúcich výraz “pro-life“. Je oveľa pravdepodobnejšie, že tieňový zákaz vykonaný týmto spôsobom zostane nepovšimnutý a tiež sa oveľa ťažšie dokazuje.
Spôsob, ako sa brániť cenzúre spoločnosti Google
Pýtate sa, aké kroky môžete podniknúť, keď už viete o tom, že spoločnosť Google číta všetky vaše správy na vašom účte Gmail a že si ani nemôžete byť istí, či dostávate všetky e-maily, ktoré vám boli zaslané?
Prvým krokom je zriadenie e-mailového konta u poskytovateľa, ktorý používa tzv. end-to-end šifrovanie. Znamená to, že ani poskytovateľ e- mailovej služby nemôže čítať obsah vašich správ. Vhodnými možnosťami sú napríklad Protonmail, Hush Mail alebo StartMail. Zriadenie konta je na týchto stránkach spoplatnené, LifeSiteNews však varuje : Pamätajte, že Gmail je “zadarmo“ len preto, že zhromažďuje a speňažuje všetky vaše údaje a máte nulové súkromie. Vaše údaje sa stávajú ich produktom.
Druhou radou je to, že by ste nemali používať svoje konto Gmail na odoberanie bulletinov a pri odosielaní obzvlášť citlivých informácií.
Ďalším krokom je zbaviť sa čo najväčšieho počtu produktov spoločnosti Google – napríklad prehliadača Google Chrome, vyhľadávača Google, telefónov so systémom Android a služby Google Home.
Viac o téme ako používať internet bez toho, aby ste boli sledovaní, a aké alternatívne služby používať namiesto služby Google, si môžete prečítať v článku Dr. Roberta Epsteina: Sedem jednoduchých krokov k ochrane online súkromia.
Prečítajte si tiež: