Bratislava 16. októbra 2024 (HSP/The European Conservative/ Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)
Okrem invázie Ruska na Ukrajinu a boja Izraela proti islamskému terorizmu sa minulý týždeň na prvom plenárnom zasadnutí nového Európskeho parlamentu v Štrasburgu skloňovala aj ďalšia vojna. „Vedenie Európskej únie fakticky vyhlásilo vojnu jednému z členských štátov EÚ,“ píše Mick Hume pre The European Conservative
Vedenie Európskej únie, podporované poslancami z ľavicových, zelených a zdanlivo stredopravých strán, minulý týždeň fakticky vyhlásilo vojnu jednému z členských štátov EÚ. „Je to konflikt, v ktorom by sa mal každý, kto verí v skutočnú demokraciu v Európe, postaviť na jednu stranu a vyslať bruselskej elite nekompromisný odkaz: Ruky preč od Maďarska!,“ varuje autor textu Mick Hume.
Ide o viac
Napriek osobným urážkam na adresu Viktora Orbána vysloveným v Štrasburgu, v tomto konflikte ide totiž o oveľa viac ako len o maďarského premiéra. Ide o princíp národnej suverenity – praktický základ demokracie. Ide o slobodu obyvateľov Maďarska alebo ktoréhokoľvek iného národa zvoliť si vlastných lídrov bez zasahovania nevolenej zahraničnej oligarchie.
Bruselsko-štrasburský establišment nenávidí Orbána nielen pre jeho neochotu pripojiť sa k ich neobmedzenej podpore ukrajinskej vojny a presadzovaniu alternatívneho mierového plánu. Pohŕdajú tým, čo tento jeho postoj predstavuje: jeho odmietanie podriadiť sa línii EÚ alebo pokľaknúť pred ľavicovými elitami vo všetkých záležitostiach – od sprístupnenia maďarských hraníc pre masy prisťahovalcov až po presadzovanie genderovej ideológie na maďarských školách.
Skutočnosť, že premiér Orbán týmito konzervatívnymi postojmi možno jednoducho odráža názory väčšiny maďarského obyvateľstva, len ešte viac rozčuľuje antidemokratov z Európskej komisie a ich spojencov z klubu “my vieme, čo je vás najlepšie“.
Samozrejme, oligarchia EÚ už roky spúšťa paľbu na Orbána a jeho národno-konzervatívnu stranu Fidesz. Doteraz sa zvyčajne snažili svoju politickú vendetu maskovať ako neutrálnu “obranu hodnôt EÚ“ alebo obranu zásad “právneho štátu“ – podobne ako by niekto mohol vojenskú inváziu do suverénneho štátu nazvať “špeciálnou vojenskou operáciou“.
Orbán na súde
Minulý týždeň však v Štrasburgu došlo k niečomu pozoruhodnému – elity EÚ vyhlásili Maďarsku vojnu. Malo ísť o oficiálne otvorenie nového Európskeho parlamentu, ktorý bol zvolený v júni.
Keďže Maďarsko aktuálne vykonáva rotujúce predsedníctvo Rady EÚ, premiér Orbán tam mal zhromaždeným europoslancom predstaviť víziu svojej vlády o budúcnosti Európy.
Namiesto dôstojnej parlamentnej príležitosti však plenárne zasadnutie pripomínalo skôr súdny proces. Pred porotu bol postavený samotný Orbán. Bol to klasický politický súdny proces, v ktorom bol Orbán jednoznačne vyhlásený za vinného z ohavných zločinov páchaných proti EÚ ešte pred začiatkom procesu.
Ľavicoví, zelení a centristickí poslanci Európskeho parlamentu sa postavili do radu, aby mohli Orbánovi nadávať za to, že sa odvážil vzoprieť diktátu Bruselu v oblasti migrácie alebo rodovej politiky. Jeden z popredných europoslancov ( zo strany Zelených)povedal Orbánovi, že “tu nie je vítaný“ – v podstate bol tento jeho odkaz určený aj miliónom Maďarov, ktorí si Orbána zvolili.
Toto vyhlásenie vojny Maďarsku nebolo ani zďaleka záležitosťou niekoľkých ľavicových bláznov. Vypukla zo samotných špičiek európskeho aparátu.
Výsmech ?
Manfred Weber, nemecký líder najväčšej skupiny poslancov Európskeho parlamentu, na oko konzervatívnej Európskej ľudovej strany (EPP), sa posmieval, že Orbánova strana v Maďarsku nevyhrala voľby do Európskeho parlamentu.
Weber dokonca považoval za vhodné povedať Maďarom, že ich premiérom by mal byť v skutočnosti opozičný líder Peter Magyar, zhodou náhod z EPP.
Nevadí, že v skutočnosti Fidesz v uvedených voľbách bez problémov zvíťazil so 45 % hlasov voličov. Mimochodom, 45 % – to je úroveň podpory, ktorú Weberova národná strana CDU nedosiahla od čias pred zjednotením Nemecka v roku 1990.
Zdá sa, že predsedníčka Európskej komisie a “cisárovná“ Ursula von der Leyenová, ktorá je ešte vyššie v bruselskej hierarchii ako Weber, sníva o tom, že Orbána, vztýčeného sedliaka, pošle niekam do basy – hádže naňho každú politickú špinu, ktorú dokáže vyhrabať zo svojej plodnej fantázie.
Von der Leyenová svoj príhovor v EP dokonca ukončila priamym apelom na “maďarský ľud“ a ubezpečila ho, že v EÚ “sme jedna rodina“. „Váš príbeh je náš príbeh. Vaša budúcnosť je naša budúcnosť,“ uviedla.
Po takýchto slovách by si ktokoľvek mohol predstaviť, že Fidesz je votrelec ( pred ktorým musí EÚ zachrániť Maďarov), a že Fidesz nie je demokratická vláda, ktorá triumfovala v štyroch po sebe nasledujúcich celoštátnych voľbách vďaka hlasom tých istých Maďarov, ktorí sa už štyrikrát vzopreli príkazom z Bruselu.
“Chcú zvrhnúť maďarskú vládu”
Ako to v piatok zhrnul Orbán: „Ursula von der Leyenová a Manfred Weber oznámili, že chcú zvrhnúť maďarskú vládu. Zároveň vymenovali členov tejto nastávajúcej vlády. Dovolíme si povedať, že preferujú probruselskú vládu, nie národno-súvereneckú.“
Maďarský premiér vysvetlil, že je v EÚ, podobne ako iní predsedovia vlád, preto, aby rokoval, uzatváral kompromisy a dohody na základe národných záujmov svojej krajiny, a nie ako nejaká neangažovaná bytosť, ktorá prichádza len tak “z neba“. Naproti tomu von der Leyenová a jej kolegovia eurokrati sa chcú správať ako bohovia, akoby sa vznášali na obláčiku nad svetom rozhádaných národov pod nimi a prikazovali, čo je dobré pre budúcnosť EÚ.
Podľa slov von der Leyenovej, elity EÚ o sebe môžu dokonca tvrdiť, že sú obrancami demokracie. Ich fanklub tak minulý týždeň stál v parlamente s transparentmi, ktoré oznamovali, že sú “Demokratmi proti autokratom“, zatiaľ čo zvolený maďarský premiér bol hanobený zo strany predsedníčky Európskej komisie – pseudoautokratky, ktorá, bola nedávno “znovuzvolená“ za šéfku EÚ na ďalších päť rokov a to bez toho, aby získala podporu čoby len jediného európskeho voliča.
Izolácia demokracie
V skutočnosti oligarchia nenávidí skutočnú demokraciu, pretože od svojho starogréckeho pôvodu predstavuje spojenie “demos“ – ľudu – s “kratos“ – mocou a kontrolou. Cieľom bruselského establišmentu je udržať tieto dva prvky čo najďalej od seba a udržať si monopol moci – “kratos“.
To je dôvod, prečo okolo čoraz populárnejších populistických strán v Európe vytvorili politický kordón sanitaire – aby zabránili stranám, ktoré označujú za “krajne pravicové“, zastávať akékoľvek vplyvné pozície v Európskom parlamente.
Izoláciou Fideszu a ostatných strán novej europarlamentnej skupiny Patrioti pre Európu, tretej najväčšej skupiny poslancov Európskeho parlamentu, tieto elity zároveň odkazujú miliónom voličov naprieč celou Európou, že (tak ako Orbán)“nie sú vítaní“.
Táto vojna proti demokracii a národnej suverenite sa už šíri ďaleko za hranice Maďarska.
Konzervatívnej vláde Holandska bolo povedané, že nemôže odstúpiť z Migračného paktu EÚ, nech by si to jej voliči želali akokoľvek.
Dokonca aj poľská vláda, ktorú vedie zarytý eurokrat a obľúbenec Donald Tusk, teraz dostala od Bruselu pokyn, aby zabudla na pozastavenie žiadostí o azyl od nelegálnych migrantov.
Rastie na sile
„O budúcnosti Európy rozhodne boj za neoddeliteľné princípy národnej suverenity a demokracie. A tento boj môžeme vyhrať,“ píše autor textu.
„ Orbánovo Maďarsko sa mohlo zdať izolované medzi svojimi zúrivými nepriateľmi v Európskom parlamente (hoci aj tam ho podporili skôr iní národno-konzervatívni poslanci EP, ako o tom informovali mainstreamové médiá). Mimo bruselsko-štrasburskej bubliny však podpora populistických suverenistických strán naprieč Európou prudko rastie – čo núti ustráchaných centristov vydávať upokojujúce vyhlásenia o obmedzení migrácie,“ uviedol Hume.
„Bez ohľadu na to, aký má kto názor na vojnu na Ukrajine, je čas postaviť sa na stranu národnej suverenity a demokracie v boji proti európskej elite. Náš odkaz by mal znieť: Ruky preč od Maďarska – nevzdávame sa,“ zakončil svoj text Mick Hume.
Prečítajte si tiež: