Bratislava 7. júla 2024 (HSP/Foto:Pexels)
Slovenská mládež trpí na tzv. digitálnu demenciu, čiže – ako by povedal klasik – otupieva. Naznačuje to slovník, ktorý používajú násťroční v dôsledku nekonečných hodín strávených na webe. Veď si len prečítajte tento výrok: Hey bro riadne flexíš na tom instáči LOL! To je taká bežná veta mladého Slováka v online komunikácii…
Posledných asi päť rokov som sa pohyboval medzi rôznymi komunitami mladých. Diskutovali sme o populárnej kultúre, raperoch, filmoch… Takže pre objasnenie, s čím máme dočinenia, nasleduje malá ilustračná ukážka. Zoberte si, ako rozprávajú vzory dnešných teenagerov:
„Všechno co dělám je fresh… Yzo-Yzo pussy killer… Bujaka bujaka, zežer mi mojho bujaka… Freeky, fraky, streamy, trapy, striky, paky, secret, prachy…“
To je len pár veršov z piesne Rick nebo Raf Remix, kde popri českom interpretovi Yzomandiasovi rapuje aj náš, dobre známy, Ego. Aj ďalšia česko-slovenská spolupráca v tomto žánri sa vyznačuje podobným slovníkom…
Jeho dominantou sú anglikanizmy, resp. amerikanizmy. Taký je trend: čokoľvek pochádza z USA, je „in“ a „cool“. A nepreniká to do hláv našich detí len prostredníctvom hudby. Zdrojom nie je len youtube a jeho videoknižnica. Jazyková kolonizácia funguje naprieč online priestorom: zoberte si len slová ako „follower“ a „influencer“…
Každý druhý mladý človek dnes otvára na Instagrame a TikToku účet, aby sa „ukázal“ – aby sa z neho, možno raz, stal influencer s množstvom sledovateľov. A tak preberajú všetko, čo vidia u svojich úspešných vzorov: nielen spôsob, akým sa fotiť, ale aj výrazivo…
Nejde však o gramaticky správnu angličtinu. Gro nového „jazyka“ tvorí znôška skratiek, resp. akronymov typu „LOL“ (laughing out loud – smejem sa nahlas). Takto sa z myslenia vytrácajú slovenské termíny a nahradzujú ich angloamerické neologizmy, akési patvary.
Orwell tejto dystopickej vízii lingvistiky varovne hovoril newspeak.
Podľa neurovedy takáto zjednodušená (do skrátených výrazov skomprimovaná) forma vyjadrovania vedie – predovšetkým u mladého človeka, kde sú kognitívne funkcie ešte vo vývoji – k značným negatívnym efektom. Podrobnejšiu medicínsku správu ponúka napríklad Neurologické centrum pre epilepsiu a záchvaty.
Z odborných výskumov vyplýva, že nadmerné používanie digitálnych zariadení (smartfóny, tablety, počítače…) vedie v priebehu času k úpadku kognitívnych funkcií. Sem patrí napríklad častejšie zabúdanie, roztržitosť, či ťažkosti so sústredením. Zároveň sa prehlbuje riziko závislosti na „svetoch za obrazovkou“.
Jedinec, u ktorého sa spája tzv. „digitálna demencia“ so závislosťou na digitálnych technológiách, je potom náchylnejší podliehať výkyvom nálad, úzkostiam, či stresu – pokiaľ sa mu nedostane jeho „drogy“ v adekvátnej miere.
Veď len skúste dieťaťu vziať z ruky mobil, keď sa s ním hrá, že ako zareaguje…
Samotný problém má, prirodzene, širšie spoločenské implikácie. Na jednej strane ide o „ohlupovanie“ človečenstva, no to nie je všetko. Opäť sa vráťme k zdroju, z ktorého pochádzajú všetky trendy: je ním západná kultúra s anglickým jazykom ako prezentačnou lingvistickou jednotkou par excellence.
Prostredníctvom technológií – ktoré samy o sebe pôsobia ako kultové predmety akéhosi digitálneho novopohanstva, a sú apriori „cool“, sa realizuje mentálna kolonizácia ľudstva. Adolescenti nielen, že nedosiahnu komplexný intelektuálny rozvoj a naplnenie potenciálu svojej individuálnej a unikátnej mozgovej kapacity – oni zároveň budú dospievať v samozrejmom presvedčení, že to, čo nám prináša západ, je jednoducho pokrokové, progresívne, a hodné nasledovania. Tento názor sa už teraz v značnej miere zautomatizoval – nie je náhoda, že volebné prieskumy ukazujú, že práve stredoškoláci by boli hlavnými voličmi Progresívneho Slovenska…
Manipulácia, mentálna kolonizácia, a zotročenie ľudstva teda nebude prebiehať pod hlavňami pušiek, ale za potlesku naivných detí, ktoré budú nadšene híkať nad každým novým modelom i-phonu až do úplného zbláznenia…
Riešenie? To už dávno nemajú v rukách rodičia – tí majú dnes čo robiť, aby vôbec uživili rodinu. Preventívne opatrenia by však mohli byť rukách zásadných spoločenských inštitúcií. Mám na mysli cirkvi, a potom dva kľúčové vládne rezorty, pokiaľ ide o mladých ľudí: ministerstvo kultúry a ministerstvo školstva.
Zavedenie nových osnov v rámci predmetu mediálna výchova je určite možné vnímať ako krok vpred. Snáď sa ich dočkáme už čoskoro…
Prečítajte si tiež
- “Droga”, ktorú spoločnosť toleruje. Neurológ varuje nielen rodičov: Došlo k stupiditifikácii
- Koľko percent obsahu, ktoré používatelia internetu navštívia, sledujú najväčšie sociálne siete?
- Bývalá francúzska ministerka vyzýva na obmedzenie prístupu na internet