Bratislava 10. marca 2023 (HSP/Foto: TASR-Michal Svítok)
Z Migov pre Ukrajinu sa stal horúci zemiak. Lieta vzduchom z ruky do ruky, nadobro odložiť ho však nemá kto
Terčom kritiky sa už stalo i to, že o krajinách, ktoré už vraj nejaké stíhačky Ukrajine poslali, nevieme vôbec nič. Urobili to totiž tajne. Slovensko, lepšie povedané jeho vládni politici, ktorí už stratili akýkoľvek mandát, to chcú urobiť s fanfárami. Generál Jozef Viktorín (Republika) sa pýta úplne zreteľne a nahlas: “Prečo máme poslať MiG-29 na Ukrajinu a prečo spoločne s Poliakmi? Prečo títo politici, ktorí už nereprezentujú nikoho, neustále ťahajú Slovákov a Slovenky do vojnových hier? Pingpong, že kto o stíhačkách rozhodne, je zreteľným výsledkom nerozhodnosti a slabosti vlády, Naďa a pani prezidentky.”
To, čo prebehlo na Slovensku v uplynulých dňoch je neuveriteľné. Bez zásahu akéhokoľvek ústavného orgánu sa funkcie vlády ocitli v rukách zákonne nezaregistrovanej mimoparlamentnej strany. Ľudia sú síce tí istí, ale legitímnosť vyfučala kamsi von oknom vo chvíli, keď sa Eduard Heger postavil za rečnícky pult s logom “D”. Otázku legitímnosti si títo ľudia pravdepodobne uvedomujú, aj preto sa asi zo stíhačiek stal horúci zemiak. “Palácový prevrat potvrdil bezmocnosť, amaterizmus, zavádzanie, klamstvá v priamom prenose a hlavne vlastný strach zo zodpovednosti,” poukazuje Viktorín. “Nie Poliaci sa budú zodpovedať za naše rozhodnutia, ale dámy a páni, budete to vy a len vy. Na to nezabúdajte! Lebo občania nezabudnú.”
V súčasnej situácii je prezidentka jediná, kto môže rozhodnúť o Migoch. Horúci zemiak, ktorý jej hodili, však takmer okamžite hodila späť. Viktorín má asi pravdu, že celý tento hujerizmus sa rozpadá pod vidinou osobnej zodpovednosti. Oni si vážne myslia, že ak rozhodne parlament, alebo vláda, čo sú štátne orgány, pri ktorých netreba menovite spomínať osoby, osobná zodpovednosť sa im vyhne.
Teraz sú vlastne len dve možnosti. Buď sa rozhodnutie o Migoch odloží na nový parlament a vládu a bude bez pochybností o legitimite rozhodnutia, alebo, ako už toľko krát, sa účelovo zmení ústava. To je ale morálne sporné. Nie referendum, ale zmeny v ústave by sa mali zakázať rok pred a rok po voľbách.