Bratislava 17. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP/DPA-Hendrik Schmidt, Facebook)
Dánsko je veľkosťou a počtom obyvateľov veľmi podobnou krajinou ako Slovensko. Nie však prístupom k epidémii koronavírusu. Kým tam pri jej riešení prevažuje pokoj a rozvaha, u nás sa šíri panika a strašenie. Myslia si to analytici z Dát bez pátosu. „Pandemický vodca“ Igor Matovič sa podľa nich opäť raz vyznamenal…
Dátoví analytici sledujú Dánsko ako nám podobnú krajinu už od začiatku druhej vlny pandémie. Je to nám veľmi podobná krajina, avšak s diametrálne rozličným prístupom k pandémii. PCR testy tam zvládajú robiť za štvrtinové ceny, tým pádom môžu testovať omnoho viac. Denne vykonajú aj 200 tisíc testov, vďaka čomu majú omnoho lepšie spracované dáta. Údaje z 12. decembra hovoria, že zo 7177 pozitívnych prípadov je variantom omicrom nakazených 1410 ľudí.
„To, čo Dánsko prezentuje vo svojom dennom reporte sa dostalo aj do týždňovej pandemickej prezentácie Slovenska. Martin Pavelka (ktorý je veci znalý epidemiológ) komentoval 14.12. situáciu v Dánsku tak, že: ´10 % prípadov (nákaz) skončilo v nemocnici´, čo následne takto pochopené otázkou pochopila /interpretovala aj novinárka. Rovnako sa v prezentácii objavil výrok: Zhruba 10 % Omikron pacientov v Dánsku leží v nemocniciach (s nákazou staršou ako 7 dní),“ poukazujú na chybné dáta analytici.
Dáni podľa nich v tabuľke porovnávajú len celkový počet príjmov do nemocníc s omicronom oproti celkovému počtu prípadov. Percento novoprijatých pacientov s omicronom teda predstavuje hodnotu 0,7 %, nie 10 %, ako to uvádzajú naši „odborníci.“
„To, že niekto takto ‘nahrubo’ zoberie zjavne nízke, nie robustné dáta na začiatku príchodu nového variantu, určí si arbitrárne, že do nemocníc ‘sa ide’ po 7 dňoch po zistení nákazy a vyprodukuje podiel vo výške 10 %, dá ho do ministerskej prezentácie, verbálne to presne tak aj na tlačovke interpretuje a dnes pravdepodobne “‘poblázni” polovicu krajiny, hraničí so: šírením poplašnej správy,“ zdôrazňujú analytici.
Taktiež upozorňujú na to, že sa nám zo štatistík vytratilo reprodukčné číslo R, ktorým tak rád argumentoval epidemiológ Martin Pavelka. „Na prezentáciu nezmestí ani len jedna zmienka o R – reprodukčnom čísle, ktoré je úplne zásadným parametrom a ktoré sa pri hodnotách nad 1,00 objavovalo v hodnotení aj pána Pavelku pravidelne a s výstrahou ‘má hodnotu viac ako 1!’. Teraz pri celoštátnej hodnote asi 0,75-0,85 (ale regionálne rôzne) sa nedozviete ani to, že také číslo vôbec existuje,“ krútia hlavami analytici.
Kým spomínaní Dáni sú v hodnotení dát opatrní a čakajú na významnejšie čísla, náš „de facto pandemický vodca IM“ už teraz vie, že situácia pri nástupe omicronu bude natoľko vážna, že „seniori nad 60 rokov budú mať začiatkom roka 2022 zákaz vychádzania bez ohľadu na zao/neazo-čkovanosť,“ kritizujú dátoví analytici. Pri hodnotení situácie sa „pandemický vodca“ pravdepodobne dostal k skreslenej informácii, podľa ktorej končí v Dánsku po desiatich dňoch od nakazenia v nemocnici každý 10. človek s omicronom.
„Som presvedčený, že presne túto informáciu o omicronistoch v Dánsku dostal a hneď ju spracoval v hlave, zobral klávesnicu a do knihyksichtov (Facebook, pozn. red.) spísal status k riadeniu pandémie na Slovensku,“ vyjadrili sa odborníci.
Pritom v súčasnosti nie je situácia na Slovensku v žiadnom prípade zlá. Zásadne a prudko nám klesli čísla pozitívne testovaných, počty hospitalizovaných prípadov nám klesajú až o 100 denne a tiež sa znižuje počet ťažkých prípadov, vyžadujúcich si intenzívnu starostlivosť. Úmrtia sa síce držia stále relatívne vysoko, ale tie je badateľný ich postupný pokles v priebehu 7 dní. Očakáva sa ich stabilný pokles.
„Všetko je v očakávanom poklese. Len Omicron sa v Sheffielde balí na cestu na náš Východ autom a lietadlom: tough time,“ vyzvali na miernu opatrnosť analytici.