Kodaň 21. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Petros Giannakouris)
Napriek vyhláseniam bruselských elít o potrebe urobiť z masovej migrácie do Európy normu a o potrebe zmeniť myslenie Európanov v prospech migrácie, jednotlivé štáty EÚ sa začínajú postupne odkláňať od štedrej azylovej politiky.
Ku krajinám V4 odmietajúcim relokačné kvóty sa pridalo Rakúsko, ktoré mieni významne sprísniť svoju azylovú politiku. Ďalším štátom, ktorý oznámil zmenu svojej doterajšej pozície je Dánsko.
Dánsko ústami hovorcu pre otázky migrácie vládnej liberálnej strany Venstre, Marcusa Knutha, oznámilo, že všetci utečenci, ktorým bol v krajine udelený azyl, by sa mali vrátiť akonáhle budú ich krajiny označené za bezpečné. Toto opatrenie má platiť i v prípade, že azylanti si našli v Dánsku zamestnanie.
Vláda v súčasnosti skúma zmeny v azylovom zákone, ktoré by znamenali posun v doterajšej politike. Píše o tom portál Stredoevropan.cz s odvolaním sa na dánsky Local.
Pokiaľ by nové pravidlá, ktoré požaduje dánska ľudová strana výmenou za podporu daňových škrtov, začali platiť, v praxi by to znamenalo, že utečenci so statusom dočasného práva na azyl by stratili právo na zjednotenie rodín a museli by sa vrátiť, akonáhle by ich domovské krajiny boli označené za bezpečné.
Azylantom s dočasným pobytom by sa takisto zablokoval prístup k integračným službám ako napr. k jazykovému vzdelávaniu a tzv. “základným integračným programom”, ktoré majú pomôcť zlepšiť šance azylantov na trhu práce.
Dánsky priemysel naopak volá po uľahčení prístupu cudzincov na domáci trh práce, nakoľko po odchode Východoeurópanov vznikla na trhu medzera.
Marcus Knuth k tomu uviedol: “Počet utečencov na pracovnom trhu rastie, ale zároveň sa ich väčšia časť na pracovnom trhu nepodieľa. Celkovo sú utečenci pre Dánsko ekonomickou záťažou.”
Čo sa týka zamestnávania utečencov dodáva: “Pokiaľ sa utečenci podieľajú, to je jedine pozitívne. Ale nič to nemení na tom, že pokiaľ bude v ich krajinách mier, musia späť.”
Katarína Hanzlíková