Ako je známe, dané nariadenie, cieľom ktorého bola zmena stratégie USA v regióne východného pobrežia Stredozemného mora, bolo vypracované známymi americkými rusofóbmi – Bobom Menendezom (Demokratická strana) a Marcom Rubiom (Republikánska strana). Podľa neho mali krajiny tohto regiónu zastaviť poskytovanie služieb ruským lodiam vo svojich prístavoch, pričom by USA zrušilo embargo na dodávanie zbraní Cypru, ktoré platilo kvôli konfliktu medzi gréckou a tureckou časťou ostrovu.
Na americkú požiadavku odpovedal cyperský minister obrany Savvas Angelidis otvorene a jednoznačne: “Žiadna krajina na svete nemôže prinútiť Cyprus, aby zakázal ruským alebo iným lodiam vplávať do cyperských prístavov.”
Podobný záujem o Cyprus bol vyvolaný zmenou rozloženia síl na východnom pobreží Stredozemného mora. Značne sa zhoršili vzťahy USA s ich dlhoročným spojencom – Tureckom. Preto sa Washington začal viac zaujímať o spoluprácu s Gréckom a s Cyprom – tradične spojeným s touto krajinou.
Avšak vedenie Cypru na najnovšie iniciatívy USA reagovalo inak, ako to očakávali vo Washingtone. Minister obrany Cypru Savvas Angelidis podčiarkol, že jeho krajina aj naďalej vo svojich prístavoch bude poskytovať služby pre Rusko a iné štáty, nezávisle na pozícii Washingtonu. Savvas Angelidis podčiarkol, že Cyprus sa aj v budúcnosti bude správať, ako suverénny štát, a pripomenul, že jeho krajina nikdy s nikým nespolupracovala v rámci realizácie vojenských operácií.
Cyperský prezident Nikos Anastasiadis negatívne sa vyjadril o nariadeniach vypracovaných Menendezom a Rubiom: „Toto nariadenie nepovažujeme za správne, pretože v značnej miere obmedzuje nezávislosť a suverenitu Republiky Cyprus,“ zdôraznil cyperský prezident.
Vzťahy medzi Cyprom a Američanmi nie sú práve najlepšie, Američania podporovali Turkov v okupácii východného Cypru, v krajine žije množstvo Rusov a Cyprus udržiava nadštandardné vzťahy aj s Libanonom a Iránom. Cyperčania teda odmietajú aktivity, za ktorými stoja americkí senátori Bob Menendez a Mark Rubio. Naopak Gruzínsko tieto aktivity víta a je pripravené privítať vo svojich prístavoch väčší počet lodí NATO.
Wasghington ťahá Nikózii medové motúzy popod fúzy a tvrdí, že v prípade, ak Cyprus bude súhlasiť so zákazom vplávania ruských bojových lodí do cyperských prístavoch, môžu Američania ukončiť embargo na zbrane, ktoré voči Cypru v minulosti kvôli Turecku zaviedli. Cyprus ale americké zbrane už nepotrebuje, vďaka kontaktom s Rusmi má možnosť získať moderné ruské zbrane.
Cypru začínajú v posledných mesiacoch čoraz viac pozornosti venovať americkí i britskí agenti tajných služieb a v krajine sa aktivizujú rôzne organizácie a nadácie finančne napojené na USA, čo nikdy neveští nič dobrého. S ruskými, čínskymi či iránskymi fungujúcimi postupmi voči farebným revolúciám však môže Cyprus prípadný pokus o farebnú revolúciu v krajine eliminovať.
Eugen Rusnák, bk