Moskva 26. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP)
Po pompéznom začiatku rebélie šéfa Wagnerovcov, kedy jeho súkromná žoldnierska armáda ohlásila pochod na Moskvu, sa „dej filmu”, ktorý väčšina sveta sledovala s napätím, veľmi rýchlo ukončil. Po otočení sa Wagnerovcov späť smerom do poľných táborov a údajnom odchode šéfa PMC Wagner do Bieloruska sa objavili aj hlasy, ktoré spochybňujú, že naozaj išlo o vzburu proti ruskému ministerstvu obrany a tvrdia, že celá Prigožinova akcia mohla byť len vopred naplánovanou psychologickou operáciou
Britský televízny spravodajský kanál Sky News, priniesol viacero rozhovorov na tému posledných udalostí v Rusku, ktoré mohli vyústiť až do občianskej vojny.
Podľa analytika globálnych záležitostí Michaela Bociurkiwa, vedúceho člena Atlantickej rady, mohla byť Wagnerova vzbura „riadenou udalosťou”.
„Nemôžeme zavrhnúť možnosť, že to bola v skutočnosti organizovaná akcia Kremľa – možno s cieľom urobiť nejaké upratovanie v „dome” vrcholných predstaviteľov, ale aj to, aby sa otestovala lojalita ľudí v armáde a u iných predstaviteľov,” povedal Bociurkiw pre Sky News.
Bociurkiw taktiež doplnil, že „nevidí Prigožina odchádzať so západom slnka na traktore v Bielorusku, ani tam kopať zemiaky alebo aby zamieril niekam do džungle v Afrike”.
Člen Atlantickej rady vyjadril pochybnosť nad celou udalosťou.
„Na môj vkus sa to všetko skončilo príliš rýchlo a príliš okato,” doplnil Bociurkiw a upozornil tiež, že vodca Wagnerovcov zostáva naďalej mimoriadne silný.
„Prigožin velí silám, ktoré sú väčšie ako armády niektorých stredne veľkých krajín v Európe. A nezabúdajte, že ovláda neuveriteľné množstvo zdrojov v Afrike – hovorí sa, že len v KDR je ich ročný príjem z ťažby asi miliarda dolárov,” upozornil analytik.
„Hranica s Bieloruskom je veľmi priepustná – stále by sa dala využiť na ďalší nápor na Ukrajinu a s Prigožinom a jeho taktikou je to tam dosť smrtiace,” uzavrel Bociurkiw.
Podobný názor má aj bývalý náčelník generálneho štábu britskej armády lord Richard Dannatt, ktorý uviedol, že ukrajinskí lídri sa musia chrániť pred možným útokom vedeným Jevgenijom Prigožinom na Kyjev z Bieloruska.
„Skutočnosť, že odišiel do Bieloruska, vyvoláva určité obavy,” povedal bývalý náčelník generálneho štábu britskej armády s tým, že ak má okolo seba „účinnú bojovú silu, potom opäť predstavuje hrozbu pre ukrajinské krídlo najbližšie ku Kyjevu”, kde vojna začala.
Dannatt, taktiež vyjadril svoje obavy z toho, že „je celkom možné”, že Rusko môže použiť Wagnerovu skupinu, aby sa pokúsilo opäť dobyť Kyjev.
Podľa poradcu ukrajinského ministra obrany Jurija Saka, už Ukrajina nejaký čas vie o riziku invázie od bieloruských hraníc, čo znamená, že ju „dostatočne opevnila”. „Sme pripravení na akýkoľvek vývoj udalostí,” povedal Sak a zároveň označil kapituláciu povstania ako niečo „veľmi bizarné, veľmi zvláštne”.
Viac sa dočítate
Je povstanie a presun Wagnerovcov do Bieloruska len zámienkou? Ukrajinci majú veľké obavy