Bratislava 12. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Na nehoráznosti zo strany tejto vládnej junty sme už zvyknutí, takže mnohým z nás už ani neprišlo divné vyjadrenie policajného prezidenta, v ktorom označil kultivovaný protivládny protest za chrapúnstvo. Môže si však toto dovoľovať úradník?
Ak ste to náhodou v televízii včera prehliadli: dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran vo svojom oficiálnom vyhlásení povedal toto: „Trestné nie je to, že sa zúčastníte na nejakom automobilovom proteste, to považujem len za chrapúnstvo.“ Tento jeho výrok môžete nájsť napríklad TU v čase 9:25.
Hamran mal na mysli decembrový automobilový protest organizovaný stranou Smer-SD, ktorý vzhľadom na pandemickú situáciu a núdzový stav bol len vo forme trúbenia a blikania kolóny áut. Forma protestu bola zámerne zvolená tak, aby ľudia neprichádzali do kontaktu a bola tak vylúčená možnosť vzájomného nakazenia.
Doberman nevie
Kto je tento človek a z akého titulu si dovolil takto uraziť ľudí, ktorí si iba uplatnili svoje neodňateľné občianske právo na protest? Pán Hamran je úradník, ktorý bol do funkcie dočasne dosadený za tým oficiálnym účelom, aby polícia mohla slúžiť občanom v zmysle hesla „Pomáhať a chrániť“.
Policajný prezident ako občan si môže myslieť a hovoriť čo chce. Ak však vystupuje v pozícii policajného prezidenta, zvoleného do funkcie, aby slúžil všetkým občanom, vtedy je krajne nevhodné, aby z tohto úradníckeho postu prideľoval morálne hodnotenie aktivitám tej či onej skupiny občanov.
A to ani vtedy, ak by išlo o skupinu nejakých vandalov alebo výtržníkov – nie to ešte vtedy, ak ide o politický protest relevantných politických síl. To môže robiť policajný politruk v nejakom prevratovom banánistane, kde občan je majetkom tyrana a jeho spolupáchateľov, ale nie policajný úradník vystupujúci v mene občanov údajne demokratického štátu – zdôraznime, že v mene všetkých občanov, a teda aj sympatizantov tej politickej strany, ktorá je aktuálne v opozícii a legitímne protestuje proti krokom vlády.
On skrátka nemá z titulu svojej pozície čo hodnotiť protivládny protest. Tento človek svojím správaním ukázal, že nerozumie funkcii, v ktorej je, a nemá v nej čo hľadať. Opäť raz potvrdil, že táto banda amatérov, podvodníkov a plagiátorov, ktorá oklamala občanov, aby sa dostala k moci, ani netuší, o čom má byť riadenie štátu a služba verejnosti.
Stopa vedie k Hamranovmu šéfovi, jeho šéfovi a hlavnému šéfovi
Arogancia tejto junty stúpa úmerne s tým, koľko prichádza zo všetkých strán dôkazov o tom, že ich koronacistická liberálnofašistická ideológia je celkom pomýlená a po každej stránke – právnej, odbornej, morálnej – je neudržateľná.
A ak sa k tomu pridá nekultúrnosť, s akou to robia, výsledok je naozaj odpudivý. Povedzte, v ktorej kultúrnej krajine by sa napríklad mohlo stať, že líder opozície je nezákonne odpočúvaný a v priebehu jedného roka trikrát absurdne obvinený a šikanovaný justičnými činovníkmi vládnej junty (a následne oslobodený) za tri úplne nevinné veci?
Áno, aj za týmto treba hľadať policajného prezidenta Hamrana. Právnici Smeru hovoria, že existujú svedectvá o tom, že Ficovo vzatie na výsluch pred autoprotestom, aby znemožnili jeho uskutočnenie, naradil sám Hamran, ktorý mal za tým účelom vopred obchádzať jednotlivé oddelenia policajného zboru.
Ťažko však predpokladať, že to je iba jeho osobná iniciatíva – dá sa za tým tušiť tieň jeho nadriadeného, ministra vnútra Romana Mikulca. A predovšetkým osobnú nenávisť toho, ktorý stojí za nimi, a ktorý dáva všemožne najavo, že nebude spokojný, kým nebudú v base všetci, ktorí sa pred ním nepoklonili.
Mimochodom, viete ako dopadol človek, ktorý pred spomínaným autoprotestom (áno, presne vtedy, keď Roberta Fica polícia zbalila) rozbil okno na Ficovom aute, vyhrážal sa smrťou a ochrankára/vodiča (policajta, teda verejného činiteľa) napadol slzotvorným plynom, vďaka čomu dotyčný musel ísť do nemocnice? Bol vraj vyriešený obyčajným priestupkom…
Ivan Lehotský