Bratislava 25. októbra 2023 (HSP/Foto:Facebook)
Samopal vzor 58 má na území Čiech a Slovenska u chlapov status legendy. A to nie len kvôli svojej spoľahlivosti, kvalite a dobrej výdrži, ale aj kvôli vojenčine, ktorú si s ním v ruke odkrútilo niekoľko generácií odvedencov. Tento symbol československého zbrojárstva, však s vysokou pravdepodobnosťou vo výzbroji OS SR končí. Z vyjadrení (už končiaceho) ministra obrany Sklenára vyplýva, že diskusia o nákupe nových 21.000 útočných pušiek bude musieť pokračovať
Stanovený počet pušiek vznikol podľa Sklenára na základe odborného zhodnotenia. Ako zdôvodnil, takéto zbrane musia mať Ozbrojené sily SR aj v zásobe, aby ich v prípade potreby mohli okamžite vydávať. Myslí si, že nákup je finančne zvládnuteľný.
Útvarom hodnoty za peniaze (ÚHP) hodnotil zámer ministerstva nakúpiť 21.000 útočných pušiek 5,56 milimetra s príslušenstvom s odhadovanými nákladmi 166 miliónov eur. Analytici radia pred vyhlásením verejného obstarávania prispôsobiť počty pušiek aktuálnemu počtu vojakov a dodatočné dodávky realizovať využitím rámcovej zmluvy alebo opcie. Vydali aj ďalšie odporúčania.
Nové pušky majú nahradiť morálne a technicky zastarané útočné pušky (vz.58) a doplniť modernejšie útočné pušky, ktoré však nie sú obstarané v dostatočných počtoch. Vyplýva to zo štúdie MO SR. Prostredníctvom financií amerického fondu už rezort obrany obstaral 5000 pušiek.
Nákup útočných pušiek rozbehol ešte bývalý minister obrany Jaroslav Naď. A ako jeden zo svojich posledných väčších tendrov, ho chcel dokončiť pred predčasnými voľbami. Podľa všetkého tak slovenskí vojaci vymenia samopal vzor 58 za pušky značky Colt. Ministerstvo obrany SR sa už s návrhom na získanie dlhých ručných zbraní v hodnote cca 16,2 miliónov EUR (17,4 miliónov USD) z fondov schválených vládou USA obrátilo na vládu SR. V predkladacej správe rezort obrany argumentuje aj tým, že jednou z moderných útočných pušiek, ktoré boli už aj v minulosti obstarané formou fondu FMF a zavedené pre používanie Ozbrojenými silami SR sú útočné pušky M4A1 od americkej spoločnosti Colt. Dodávka najnovšej akvizície v oblasti útočných pušiek je plánovaná v priebehu roku 2025.
Diskusia, ktorú spustilo MO SR a hovorí o výmene, podľa neho „morálne i technicky zastaraných samopalov vzor 58″, prebieha už dlhšie. Obstaranie tisícok útočných pušiek z USA by podľa MO SR znamenalo začiatok modernizácie a výmeny zastaraného arzenálu. Prostredníctvom modernizácie by OS SR mali prejsť na nový typ primárnej zbrane profesionálneho vojaka. „V súčasnosti má armáda vo výzbroji buď morálne a technicky zastarané útočné pušky, ktoré nevyhovujú podmienkam vedenia bojovej činnosti v modernej dobe, alebo modernejšie útočné pušky, ktoré síce vyhovujú po technickej aj funkčnej stránke, avšak neboli obstarané v dostatočných počtoch.”
MO SR chce zabezpečiť pre OS SR 24 777 útočných pušiek kalibru 5,56 milimetra s príslušenstvom. Okrem 5000 kusov od Američanov – zvyšných 20 000 kusov chce získať v rámci medzinárodného tendra. Otázka preto znie, ako s týmto tendrom naloží nová vláda a ako sa na celú vec ohľadom vyradenia legendárnych samopalov vz. 58, bude pozerať nový minister obrany.
Výroba samopalu (útočná puška) vz. 58 sa začala v roku 1958. Útočná puška vynikala svojou spoľahlivosťou v zlých podmienkach (voda, mráz, piesok apod.). Pokladala sa za porovnateľnú so sovietskym AK- 47 a to aj v presnosti streľby. O spoľahlivosti a dobrom mene československého samopalu vz. 58 svedčil aj jeho vysoký vývoz do iných krajín. „Československý Kalašnikov”, sa dostal aj do Kanady či USA, kde bol v minulosti vyvážaný vo vysokých množstvách a zbraň je tam medzi strelcami dodnes veľmi populárna. Do roku 1981 sa do zahraničia vyviezlo vyše 200 000 „Päťdesiatosmičiek”. Československý samopal bol veľmi žiadaným aj vo Vietname, kde bol používaný proti Američanom počas vojny. Vz. 58 bol používaný ako zbraň aj indickými špeciálnymi jednotkami, ktoré ho do svojej výzbroje zaradili v 90. rokoch. Okrem spomenutých krajín sa vz. 58 dostal aj do „horúcich” oblastí sveta, ako sú Afganistan, Líbya, Kuvajt, Sýria, Burkina Faso, Nigéria, Peru a mnohé ďalšie, kde tieto zbrane používajú dodnes.
Samopal vz. 58, si našiel svoje miesto i na filmovom plátne. Objavil sa napríklad v rukách severovietnamskej odstreľovačky vo filme Stanleyho Kubricka Full Metal Jacket (Olovená vesta, 1987) a taktiež aj vo filme Behind Enemy Lines (Za nepriateľskou líniou, 2001), ktorý sa z veľkej časti natáčal na Slovensku.