Bratislava 29. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Národná kriminálna agentúra začala preverovať články, na ktorých pracovali novinári z Investigatívneho centra Jána Kuciaka, pre nepravdivé informácie, ktorých uverejnenie môže naplniť skutkovú podstatu trestného činu ohovárania
Prípad dozoruje prokurátor Tomáš Honz, ktorý sa „preslávil“ svojím prehnaným bojom proti extrémizmu – avšak výlučne iba tomu pravicovému. Je preto otázka, ako celá vec napokon dopadne.
Vyšetrovateľ NAKA skúma dva články, jeden v slovenčine uverejnený v máji a jeho anglická verzia z apríla 2021. Oba sa venujú konzervatívnej právnickej organizácii Ordo Iuris a obsahujú rôzne „odhalenia“ z verejne dostupných zdrojov o jej vplyve, no zároveň sú v nich aj nepravdivé informácie.
Podnet na preskúmanie podal Andrej Ralbovský, ktorý v minulosti s touto organizáciou spolupracoval a ktorý je týmito článkami poškodený.
Jednou takouto nepravdivou informáciou, ktorú investigatívni novinári uverejnili, je tvrdenie, že „Doménu ordoiuris.sk si zaregistrovala Ralbovského spoločnosť už v roku 2017 (v rovnakom čase ako v Chorvátsku)“.
Skutočnosť je však taká, že táto doména bola zaregistrovaná až v roku 2018 a nezaregistrovala si ju žiadna Ralbovského firma, ale Nadácia Slovakia Christiana, v ktorej v tom čase Ralbovský pracoval.
„Uverejnenie tejto nepravdivej informácie ma prezentuje ako nečestného a neprofesionálneho manažéra, ktorý si na svoju súkromnú spoločnosť zaregistroval doménu súvisiacu s iným projektom, ktorý riadil. V tom čase som totiž bol štatutárnym orgánom Nadácie Slovakia Christiana, ktorá prostredníctvom svojho zakladateľa a niektorých osôb v správnej rade mala priamu väzbu na poľskú organizáciu Ordo Iuris,“ vysvetľuje v trestnom oznámení Ralbovský aké vážne dôsledky má lož uverejnená „kuciakovcami“ a dodáva: „Ak by si v tom čase predmetnú doménu zaregistrovala moja spoločnosť (ktorá s nadáciou nemala a nemá okrem mojej osoby v podstate nič spoločné), bolo by to prejavom veľkej nelojality a nečestnosti z mojej strany“.
Ďalším nepravdivým údajom v článku je veta „Podľa oficiálnych dokumentov je Ralbovský stále (máj 2021) predsedom slovenského Ordo Iuris.“
Aj toto tvrdenie je lož. Z registra mimovládnych neziskových organizácií sa dá ľahko presvedčiť, že Ralbovský funkciu predsedu nezastáva už od 1. februára 2021. Hoci v čase uverejnenia problematických článkov v apríli a v máji ešte táto zmena nebola v registri viditeľná, autor z Investigatívneho centra Jána Kuciaka bol o nej informovaný emailom. Napriek tomu neodolal pokušeniu takúto nepravdu uverejniť.
Je pozoruhodné, že práve „investigatívni novinári“, ktorí si z boja proti „hoaxom a dezinformáciám“ urobili doslova živnosť, sami publikujú nielenže neoverené, ale priamo nepravdivé informácie, ktoré je možné ľahko overiť a ktoré sú jasnými hoaxmi. Ukazuje sa, že celý boj proti „hoaxom a konšpiráciám“ je v skutočnosti len zaobalená snaha o cenzurovanie konzervatívnych názorov a presadenie liberálnej ideológie za jediný povolený rámec verejnej diskusie. Aj takéto odhalenia však prispievajú k tomu, že normálnym ľuďom sa postupne otvárajú oči a čoraz menej dôverujú rôznym červeným denníkom a zo zahraničia financovaným „mimovládnym organizáciám“ agresívne presadzujúcim ideológiu liberalizmu.
Dozorujúci prokurátor Tomáš Honz však vzbudzuje viaceré pochybnosti, či sa vec napokon vyšetrí alebo či liberálni novinári budú môcť beztrestne publikovať lži. Prokurátor Honz sa špecializuje na boj proti extrémizmu a je za stíhaním viacerých kotlebovcov, Tibora Rostasa, ale aj Roberta Fica. Podľa informácií z médií má tento prokurátor preukázateľné prepojenia na osoby pohybujúce sa v prostredí liberálnych politických mimovládok. Dobre sa pozná s ľuďmi zo sorošovej Nadácie otvorenej spoločnosti, ako aj z Nadácie zastavme korupciu, za ktorou je majiteľ Esetu. Tá dokonca vo svojej výročnej správe z roku 2016 Honzovi verejne poďakovala za to, že im v ich snažení „podal pomocnú ruku“.
Honz mal podľa nedávno zverejnených informácií stáť aj za zastavením trestného stíhania pre výroky Arpáda Šoltésza, bývalého predsedu Investigatívneho centra Jána Kuciaka o „bielej spodine“. Je teda otázka, či z toho Šoltész vyviazne bez trestu aj tentokrát alebo či konečne bude spravodlivosti učinené zadosť.
Jozef Kováč