Väčšina ukrajinských médií tento zákon nepodporila: buď ostro protestuje, alebo zaujala „neutrálne“ stanovisko. Mnohí analytici prízvukujú, že hrozí, že na území krajiny vybudujú vojenské základne NATO, presunú tam vojenské jednotky hlavne z USA, Francúzska a iných členských krajín Severoatlantickej aliancie a v budúcnosti by podobný stav mohol vyústiť do otvorenej vojenskej konfrontácie s Ruskom.
Mnohí vojenskí analytici podotýkajú, že NATO chce opäť hrať svoju hru cudzími rukami: vyprovokuje na území krajiny konflikt s Ruskom a pre Ukrajinu to bude znamenať totálny krach a vypuknutie občianskej vojny. Za tento zákon číslo 10067 hlasovalo 263 poslancov Najvyššej rady Ukrajiny.
Obhajcovia opatrenia tvrdia, že nie je to žiadna katastrofa a nemusí mať za následok vojnu s Ruskom. Podľa nich, ide iba o to, že cudzie vojska sa objavia na území krajiny iba za účelom účastí na vojenských cvičeniach, ale nebudú tam rozmiestnené stále. Väčšina analytikov sa však domnieva, že je to iba zámienka preto, aby na Ukrajine rozmiestnili vojska a raketové systémy NATO.
V tejto súvislosti ukrajinské médiá pripomenuli, že za tento zákon loboval osobne prezident Petro Porošenko, ktorý pred desiatimi dňami požiadal Najvyššiu radu Ukrajiny, aby ho schválila. Uviedli tiež, že 14. februára generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg vyhlásil, že NATO môže zvýšiť svoju prítomnosť v Čiernom mori, aby „ochránila Ukrajinu“. Podotkli, že NATO vyhovuje napätá situácia v regióne a robí všetko, aby sa vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou nezlepšili.
Eugen Rusnák