Bratislava 10. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay, TASR-Martin Baumann)
Zadlženosť samospráv v posledných rokoch stúpa. Výška hrubého dlhu miest a obcí dosahuje viac ako 1,5 miliárd eur. V roku 2019 bol hrubý nekonsolidovaný dlh obcí 1,49 miliárd eur, dva roky predtým bol na úrovni 1,38 miliárd eur
Zadlženosť samospráv vzrástla za tri roky o osem percent
Zadlženosť samospráv vzrástla za tri roky o osem percent. Samosprávy si najviac požičiavajú na výstavbu bytov a financovanie opráv komunikácií, verejných budov či modernizáciu športovísk. Podľa zistení Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) však majú najmä malé obce problém financovať prenesený výkon štátnej správy, teda tie činnosti, ktoré vykonávajú v mene štátu. V tlačovej správe o tom informoval hovorca NKÚ Marek Papajčík.
Dlh rastie nielen v dôsledku narastajúcich povinností, ktoré prenáša nová legislatíva na obce, ale i pre nedostatočné krytie ich oprávnených nákladov zo štátneho rozpočtu. Kontrolóri NKÚ identifikovali významné nedostatky v účtovníctve preverovaných obcí, ktoré okrem iného vykazovali nesprávne údaje najmä v oblasti dlhov a záväzkov, či v systéme vnútornej kontroly. Prípad z obce Dolná Lehota v objeme 812-tisíc odstúpili kontrolóri polícii. Správou o hospodárení a zadlženosti samospráv sa bude na svojom dnešnom zasadnutí zaoberať aj Výbor NR SR pre financie a rozpočet v prítomnosti podpredsedu NKÚ Ľubomíra Andrassyho. Národná autorita pre externú kontrolu zdôrazňuje nutnosť pokračovania reformy verejnej správy s cieľom zefektívniť fungovanie samospráv a zefektívniť nakladanie s verejným majetkom i financiami.
Na Slovensku je zadlžená viac ako polovica z takmer tritisíc samospráv.
Na Slovensku je zadlžená viac ako polovica z takmer tritisíc samospráv. Nedostatok zdrojov na financovanie investícií vykrývali v najväčšej miere úvermi zo Štátneho fondu rozvoja bývania na výstavbu obecných nájomných bytov (cca 50 percent), ďalších 43 percent predstavovali bankové úvery. NKÚ zdôrazňuje, že ak zákon ustanovuje samosprávam nové povinnosti, štát má na ich výkon zabezpečiť zodpovedajúce finančné zdroje. Obce prostredníctvom svojich stavovských organizácií dlhodobo upozorňujú na porušovanie tohto pravidla. Až dve tretiny z kontrolovanej vzorky obcí uviedlo, že nemalo dostatok prostriedkov na plnenie úloh spojených s preneseným výkonom štátnej správy, ale zároveň mali limitované možnosti na výkon vlastných kompetencií.
„Nedostatok financií sa negatívne premieta do výrazného útlmu investičných aktivít samospráv. Hlavne menšie obce nie sú tiež schopné poskytnúť zamestnancom príspevok na rekreáciu či nevedia zabezpečiť zimnú údržbu chodníkov. Pri prenesenom výkone kompetencií je zasa významným rizikom zaostávajúca rekonštrukcia škôl, zabezpečenie moderných školských pomôcok pre učiteľov i žiakov. Problémy sme identifikovali tiež pri činnostiach stavebných úradov“, vysvetlil podpredseda slovenských kontrolórov Ľubomír Andrassy.
Dlhoročná kontrolná činnosť NKÚ v oblasti samosprávy potvrdzuje, že samosprávam pribúdajú povinnosti bez systémovej finančnej kompenzácie.
„Aj v dôsledku častého prijímania zákonov v skrátenom legislatívnom konaní, alebo ich nepriamych novelizácií, chýbajú dôsledné analýzy skutočného dopadu nových právnych predpisov na rozpočty verejných inštitúcií. Len výnimočne bývajú vyčíslené zvýšené náklady na mzdy zamestnancov, ale ďalšie vyvolané prevádzkové či kapitálové výdavky sú predkladateľmi zákonov prehliadané,“ povedal Andrassy.
Dodáva, že samosprávy tak často na hrane zákona suplujú štát. Ministerstvo financií SR na výhrady primátorov a starostov reaguje tým, že nárast výnosu dane z príjmov fyzických osôb v roku 2019 dosiahol sumu vyše 2,2 miliard eur, čo bolo o 33 percent viac oproti roku 2016.
V prípade obce Dolná Lehota v okrese Brezno kontrolný úrad odstúpil výsledky kontroly orgánom činnými v trestnom konaní z dôvodu prekročenia zákonných právomocí starostky. Obec si počas štyroch rokov totiž nechávala vyplácať podielové dane na účet súkromnej obchodnej spoločnosti, čím došlo k porušeniu finančnej disciplíny v sume viac ako 812 tisíc eur. Na tento problém obec neupozornil ani audítor a ani kontrolór samosprávy.