Bratislava 10. októbra 2024 (HSP/ The European Conservative / Foto:SITA/AP/PA-Gareth Fuller)
Po rokoch sľubov konzervatívcov aj labouristov o tom, že sa im podarí zvládnuť nelegálnu migráciu, sa v rámci novej analýzy zistilo, že v Británii žije viac nelegálnych migrantov ako v ktorejkoľvek inej európskej krajine. Správu prináša The European Conservative
V Spojenom kráľovstve nemá čo robiť až jedno percento obyvateľov.
Podľa výskumu odborníkov z Oxfordskej univerzity je v Spojenom kráľovstve necelých trištvrte milióna (celkovo približne 745 000) migrantov nelegálne – čo predstavuje jedno percento britskej populácie.
To je viac ako horný odhad v Nemecku, kde sa hovorí o približne 700 000 nelegálnych prisťahovalcoch a viac ako dvojnásobok o ktorých sa predpokladá, že sa nachádzajú vo Francúzsku – 300 000.
Európske hlavné mesto nelegálnej migrácie
Napriek občasným výčitkám, že Veľká Británia si “neberie svoj spravodlivý podiel“(migrantov), údaje skutočne naznačujú, že v nej žije 23 až 29 % všetkých nelegálnych prisťahovalcov v Európe.
Výskumník v oblasti národnostných menšín Guy Dampier v denníku The Daily Telegraph reagoval, že hoci je Británia ostrovným štátom – čo znamená, že by malo byť podstatne ťažšie dostať sa sem ako kamkoľvek inam na európskom kontinente – titul “hlavného mesta nelegálnej migrácie Európy“ získala vďaka svojmu liberálnemu trhu práce a neschopnosti úradov strážiť svoje hranice“.
Jeho slová len potvrdili fakt, že v sobotu – ešte pred zverejnením tejto štúdie – sa cez Lamanšský prieliv dostalo na malých plavidlách takmer 1 000 migrantov len za jeden deň – čo je v tomto roku rekordný počet. Na každej zo 17 lodí, ktoré prielivom preplávali, bolo v priemere 57 ilegálnych migrantov. Štyria migranti prišli pri tejto nebezpečnej ceste o život.
No a v ten istý deň, keď sa tieto údaje objavili v médiách, vyšlo tiež najavo, že istý albánsky migrant, ktorý bol deportovaný zo Spojeného kráľovstva po prepustení z dvaapolročného trestu odňatia slobody, sa neskôr vkradol späť do krajiny a vďaka Európskemu dohovoru o ľudských právach (EDĽP) tam získal právo na pobyt.
Predchádzajúca britská konzervatívna vláda predstierala záujem o vystúpenie z Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, aby tak pomohla riešiť problém nelegálnej migrácie. Líder reformistov a poslanec Nigel Farage vo svojom prvom prejave v parlamente uviedol, že dohovor “úplne stratil svoju opodstatnenosť“ a bráni Británii zaujať v otázke migrácie rozhodný postup – čo utvrdzuje, že by od neho mala krajina upustiť.
Súčasná labouristická vláda však dala jasne najavo, že od dohovoru “nikdy neustúpi“.
Prečítajte si tiež: