“Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami je zásadným krokom k zlepšeniu vyjednávacieho postavenia nielen pekárov, ale všetkých slovenských výrobcov potravín. Spomedzi štátov EÚ ide o najkomplexnejší právny predpis zameraný na zamedzenie používania nekalých obchodných praktík, ktoré sa, žiaľ, za uplynulú dekádu stali bežnou súčasťou života potravinárov,“ uviedol Gumán.
“Tlak obchodníkov na neustále znižovanie cien ruinuje nielen pekárov, ale aj kvalitu samotných produktov, na čo v konečnom dôsledku dopláca aj spotrebiteľ. V máji vstúpil do platnosti zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorý zabraňuje obchodníkom zneužívať svoju silnejšiu vyjednávaciu pozíciu,“ povedala Matečná. Ako ďalej uviedla, obchodné reťazce nútili dodávateľov ísť často pod výrobné náklady, s čím boli spojené menej kvalitné druhy ingrediencií, z ktorých sa pečivo vyrábalo.
Súčasný zákon rieši aj problém garancie ceny na pečivo. “Pekári boli častokrát nútení, aby reťazcom garantovali rovnakú cenu pečiva po celý rok. Toto sa stalo minulosťou. Požadovanie garantovanej ceny na dobu viac ako 60 dní sa od mája považuje za porušovanie zákona, za ktoré hrozí pokuta až do výšky 300-tisíc eur,” vysvetlil generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu rezortu pôdohospodárstva Milan Lapšanský. Ako dodal, zákon vyšiel pekárom v ústrety aj tým, že skrátil splatnosť faktúr pri dodávke pečiva na 15 dní. “Neraz totiž dochádzalo k situáciám, že obchodník predal tovar ešte v ten deň, ale faktúru zaplatil až 45. deň,“ dodal.
Rodinná spoločnosť Vamex zamestnáva približne 300 zamestnancov a zásobuje svoji produktmi takmer polovicu Slovenska. Mesačne spotrebuje viac ako 100 ton múky a denne vyprodukuje viac ako 200-tisíc rožkov a viac ako 20-tisíc klasických pšenično-ražných chlebov.