Budapešť 22. novembra 2024 (HSP/The European Conservative/ Foto: TASR – Jaroslav Novák)
V utorok 19. novembra začal Európsky súdny dvor (ESD) pojednávania v prípade maďarského zákona o ochrane detí – Európska komisia a šestnásť členských štátov zažalovali Maďarsko pre údajnú diskrimináciu komunity LGBT. Tento prípad sa však netýka len Maďarska. ESD vytvára precedens pre všetky členské štáty, ktoré chcú prijímať právne predpisy na ochranu detí pred škodlivými ideológiami a pred nezvratnými rozhodnutiami, ktoré môžu neskôr ľutovať
Maďarsko pred ESD obhajuje zákon o ochrane detí v historickom procese, informuje The European Conservative. V utorok 19. novembra sa na ESD začali pojednávania v prípade kontroverzného maďarského zákona o ochrane detí. Podnet podala Európska komisia a šestnásť členských štátov – zažalovali krajinu pre údajnú diskrimináciu komunity LGBT.
V prípade úspechu pred ESD mohla EK a zúčastnené štáty požiadať o pozastavenie hlasovacích práv Maďarska v rámci EÚ. Aktivisti tvrdia, že ide o “najväčšiu bitku o ľudské práva v histórii Európskej únie“, ktorá sa týka ochrany práv detí, sexuálnej výchovy a legislatívy údajne zameranej proti LGBT.
Formuje sa precedens
V stávke nebolo nikdy viac: Ak by súd uznal Budapešť za vinnú zo “závažného a pretrvávajúceho porušovania“ základných hodnôt a zásad EÚ, otvorilo by to dvere na spustenie tzv. Nuclear option – “jadrovej možnosti“ vyplývajúcej z článku 7 Zmluvy o Európskej únii. Táto možnosť umožňuje pozastavenie členských práv štátu vrátane práva hlasovať – a vetovať – v Európskej rade.
Odobratie hlasovacích práv by predstavovalo bezprecedentne tvrdé opatrenie, ktoré sa ešte nikdy neuskutočnilo a ktoré by spochybnilo základy a fungovanie celej Európskej únie. Niektoré členské štáty sa oprávnene obávajú, že ak sa Komisii umožní vykonávať takúto moc nad niektorou krajinou, môže to otvoriť Pandorinu skrinku, navždy a zásadne zmeniť pomer síl v Európe smerom k Bruselu.
Európska komisia ešte v roku 2022 začala právne konanie na Súdnom dvore EÚ v súvislosti s návrhom zákona, ktorý rok predtým prijal maďarský parlament a ktorý – okrem zavedenia prísnejších zákonov na ochranu detí pred pedofíliou – zakazoval propagáciu homosexuality a zmeny pohlavia v školách a v médiách (bez osobitného súhlasu rodičov), podobne ako návrh zákona, ktorý v roku 2022 predstavil guvernér amerického štátu Florida, Republikán Ron DeSantis.
Podľa maďarskej vlády zákon nie je diskriminačný, keďže sa netýka homosexuálnych alebo transrodových dospelých, ale týka sa len sexuálnej výchovy detí.
„Nejde o dospelých vo vzťahu k ich pohlaviu, ale o deti. O to, kto má právomoc v sexuálnej výchove: či školy alebo rodičia,“ povedal ešte v roku 2022 maďarský premiér Orbán.
„Deťom sa nesmie dovoliť, aby v škôlke alebo v škole dostávali akékoľvek inštrukcie týkajúce sa sexuálnej identity bez súhlasu rodičov. To je červená čiara!,“ dodal Orbán.
Oponenti tvrdia, že zákaz rodovej ideológie v školách alebo centrálny zákaz obsahu zobrazujúceho homosexualitu a zmenu pohlavia v hlavnom televíznom vysielacom čase poškodzuje deti – tým, že im bráni v prístupe k “obom stranám diskusie“, ako aj tým, že prispieva k “atmosfére strachu“, ktorá znižuje “blahobyt spoločnosti“.
Všetko za označenie “queer“
Na druhej strane konzervatívni aktivisti varovali, že žaloba a následné konanie o porušení právnych predpisov predstavujú klasický prípad “vyzbrojovania“ Bruselu- ten sa totiž oháňa otázkami LGBT a slovíčkom “queer“ vždy s cieľom narušiť národnú suverenitu.
Ako vysvetlil Frank Furedi, riaditeľ think tanku MCC Brusel : „Je čoraz zrejmejšie, že pod trójskym koňom falošných tvrdení o porušovaní práv “queer“(LGBTQI+ komunity) sa skrýva skutočná agenda, ktorou je využitie tohto označenia na to, aby boli národy zbavené svojich práv v rámci EÚ a aby bola napadnutá ich národná suverenita.“
„Maďarsko sa dlhodobo pevne stavia proti zastrašujúcej kampani, ktorá sa klamlivo prezentuje ako “boj za práva“. V skutočnosti ide o organizovanú snahu spochybniť právo národov uplatňovať svoju suverenitu a prijímať nezávislé rozhodnutia týkajúce sa sociálnej, rodinnej a súkromnej politiky,“ vyjadril sa Tamás Orbán v texte pre European Conservative.
Skeptici
Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že viac ako polovica členských štátov EÚ sa nadšene spojila okolo Komisie, aby prinútila Maďarsko zrušiť tento zákon alebo aby ho potrestala odobratím jeho hlasovacích práv, skutočnosť je taká, že na väčšinu z nich sa musel vyvíjať nátlak celé mesiace, kým sa rozhodli pripojiť k tomuto konaniu.
Najväčšie členské štáty, napríklad Nemecko a Francúzsko, sa k žalobe pripojili až na poslednú chvíľu, v rámci oficiálneho predĺženia lehoty o desať dní, hoci na to predtým mali šesť mesiacov.
Medzi krajiny, ktoré sa k EK pred súdom pripoja, patria Belgicko, Luxembursko, Holandsko, Portugalsko, Rakúsko, Írsko, Dánsko, Malta, Španielsko, Švédsko, Fínsko, Slovinsko, Francúzsko, Nemecko a Grécko.
Konečné rozhodnutie vo veci sa neočakáva skôr ako v lete budúceho roka, ale stanovisko vysoko vplyvného generálneho prokurátora by mohlo byť zverejnené do troch až štyroch mesiacov a naznačiť konečný výsledok.
Týka sa to aj Slovenska
Niektoré skupiny podporujúce komunitu LGBT označujú tento prípad za “najväčšiu bitku o ľudské práva v histórii EÚ“. Dôvodom je nielen rekordný počet krajín, ktoré sa na súdnom procese zúčastňujú, ale aj skutočnosť, že rozsudok vytvorí záväzný precedens, ktorý by zabránil prijatiu akejkoľvek podobnej legislatívy v budúcnosti.
To je jeden z otvorených cieľov viacerých skupín na ochranu práv, ktoré napadli maďarský zákon a ktoré poukázali na to, že viaceré členské štáty vrátane Talianska, Slovenska, Rumunska a Bulharska buď nedávno prijali, alebo pripravujú zákony, ktoré by spadali do rovnakej kategórie a po kladnom rozhodnutí Súdneho dvora EÚ by boli zo strany EÚ nelegálne.
Tento prípad sa teda netýka len Maďarska, ale týka sa schopnosti všetkých členských štátov prijímať právne predpisy na ochranu detí pred škodlivými ideológiami a pred nezvratnými rozhodnutiami, ktoré môžu neskôr ľutovať.
„Ak rozsudok povedie k tomu, že EÚ voči Maďarsku uplatní článok 7 Zmluvy o EÚ a pozastaví jeho hlasovacie práva, bude to zároveň predstavovať nenávratný krok smerom k premene EÚ na centralizovaný superštát, čo v dlhodobom horizonte navždy oslabí všetky členské štáty,“ vyjadril sa Tamás Orbán vo svojom texte pre European Conservative.
Prečítajte si tiež: