Kyjev, Moskva 30. novembra 2018 (HSP/Foto: Facebook)
Rusko-ukrajinský konflikt v Azovskom mori vyvolal nejednoznačnú reakciu na oboch stranách. Kým na Ukrajine vyhlásili stanné právo, pripravujú sa na vojnu, vyhrážajú sa Moskve a vyzývajú svetové veľmoci, aby potrestali Rusko, v Kremli sa na začiatku snažili nedramatizovať situáciu, upokojiť vášne a reagovali diplomaticky. Najnovšie tvrdé vyhlásenia Kyjeva však zapríčinili takmer rovnako tvrdú reakciu Moskvy
„Ukrajina bude žiadať, aby prieliv Bospor a Dardanely zavreli pre ruské lode,“ vyhlásil veliteľ Vojensko-námorných síl Ozbrojených síl Ukrajiny Igor Vorončenko. Odôvodnil to, podľa neho, „nezákonným útokom ruských pohraničníkov na lode ukrajinského vojenského námorníctva“, ktoré zablúdili do ruských teritoriálnych vôd blízko Kerčského prielivu.
„Ako veliteľ Vojensko-námorných síl som presvedčený, že svetové spoločenstvo uzná, že došlo k agresii voči Ukrajine,“ povedal Vorončenko na Konferencii pre námornú bezpečnosť v Kyjeve: „V tejto súvislosti budeme žiadať, aby pre Rusko zatvorili prieliv Bospor a Dardanely v Tureckej republike. Nech Rusi vedia, že sa neoplatí porušovať normy medzinárodného práva,“ podčiarkol.
Z Moskvy nasledovala okamžitá a nekompromisná reakcia. Zaznela najtvrdšia odpoveď za celé ostatné obdobie. „Ak sa Kyjev pokúsi iniciovať podobné nezákonné opatrenie, treba bude urobiť všetko, aby Ukrajina bola zbavená celého čiernomorského pobrežia,“ vyhlásil prvý zástupca predsedu Komisie pre obranu ruskej Štátnej dumy Alexander Šerin.
„Ak dôjde k podobnému bláznovstvu a Rusko skutočne bude zbavené prechodu cez prieliv Bospor a Dardanely, adekvátnou odpoveďou bude to, že pre Ukrajinu zatvoríme celé čiernomorské pobrežie prostredníctvom všetkých síl Ruskej federácie,“ podčiarkol Šerin.
„Nemusíme sa báť hovoriť o takýchto opatreniach. Keďže Kyjev si dovoľuje robiť podobné vyhlásenia, je to dôvod na to, aby aj Rusko si dovolilo robiť takého vyhlásenia, že Ukrajina zostane vôbec bez čiernomorského pobrežia. Je to vlastne otázka iba niekoľkých hodín,“ vysvetlil.
Prvý zástupca predsedu Komisie pre obranu ruskej Štátnej dumy poukázal na to, že samotné vyťahovanie takej otázky, ako zatvorenie Bosporu pre ruské lode je nezákonné. Pripomenul, že existujú medzinárodné dohody, ktoré nik nemôže ani porušovať, ani meniť. Podčiarkol, že sa Kyjevu sotva podarí iniciovať taký nezmyselný krok.
„Nie je žiaden dôvod, aby sa spájali tieto dve otázky. Azovské more je vnútorným pre Rusko a Ukrajinu, ale Bospor a Dardanely sú turecké prielivy a majú úplne odlišný právny štatút,“ podčiarkol. Dodal, že Moskva trochu vypustila z rúk iniciatívu a umožnila Ukrajine realizovať agresívnu protiruskú politiku. Poznamenal, že je na čase napraviť chyby.
„Rusko malo ešte v r. 2014 serióznejšie reagovať na takého správanie sa Ukrajiny a oveľa viac podporovať Ruskú jar, aby po návrate Krymu do Ruska urobilo celé čiernomorské pobrežie takpovediac neukrajinským,“ vyhlásil Šerin.
„A keďže sme to neurobili, tak v súčasnosti máme to, čo máme. Ukrajina s podporou a z iniciatívy USA bude aj naďalej zhoršovať situáciu a stále omieľať tému údajnej „ruskej agresie,“ zdôraznil.
„Odesa, Charkov, Donecká republika, Luhanská republika – všetky tieto územia by mali získať väčšiu podporu ešte v r. 2014. Myslím si, že treba uznať Doneckú a Luhanskú republiku a oveľa viac podporiť Luhansk a Doneck. A už by sme mali prestať zdržiavať domobrancov Donecku a Luhansku,“ vyslovil dosť nediplomatický návrh.
„Každý nepriateľský krok alebo vyhlásenie Ukrajiny o sankciách proti Rusku by malo byť spojené s „náhodným“ posunom dopredu o dva – tri kilometre jednotiek doneckých a luhanských vojsk – smerom k ich historickým hraniciam,“ povedal v závere svojho veľmi radikálneho vyhlásenia pre média prvý zástupca predsedu Komisie pre obranu ruskej Štátnej dumy Alexander Šerin.
Eugen Rusnák