Kyjev 26. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky, Screenshot, Twitter)
Nie je žiadnou novinkou, že kyjevský režim je jedným z najskorumpovanejších na svete. Túto otázku nastolili mnohí na politickom Západe po tom, čo sa vlády NATO a EÚ rozhodli podporiť kyjevský režim bez ohľadu na náklady alebo následky. Odborníci, politici, novinári a iní opakovane varovali, že finančné prostriedky, zbrane a iný majetok zaslaný do Kyjeva, by sa mali podrobiť dôkladnej kontrole
Vo väčšine prípadov však boli tieto požiadavky na audity nielen kategoricky zamietnuté, ale tí, ktorí o ne požiadali, boli obvinení z toho, že sú „ruskými agentmi” alebo „Putinovými apologétmi”, ktorí údajne podporujú „nevyprovokovanú agresiu” Ruska na Ukrajine.
Hlboko skorumpovaní oligarchovia, ktorí riadia krajinu, nemohli dúfať v lepšiu šancu ukradnúť v podstate desiatky miliárd dolárov západnej „pomoci”.
Rozsah krádeže sa však stal tak masívnym, že už ani kyjevský režim nemohol zatvárať oči a bol nútený vyhodiť viac ako tucet vysokopostavených úradníkov. Médiá to už označujú za najväčší škandál masovej rezignácie a korupcie v nedávnej histórii, vrátane obvinení ako korupcia, sprenevera a zlé hospodárenie s finančnými prostriedkami „pomoci” na nákup potravín, dokonca pre bojujúcich vojakov, bohaté večierky a drahé dovolenky, zatiaľ čo bežní ukrajinskí občania trpia následkami samovražedného zotročenia euroatlantických „hodnôt”, po tisíckach zomierajú na frontoch a čoraz väčšie množstvo kolujúcich videí ukazuje násilné odvlečenie trpiacich a ťažko skúšaných Ukrajincov priamo z ulíc, tržníc, kdekoľvek ich odchytia, a to už od veku 16 rokov. Do posledného Ukrajinca, do posledného Slovana bude západ bojovať za nerastné bohatstvo a úrodnú pôdu Ukrajiny – obyvateľstvo môže zhynúť alebo ujsť, sú to vedľajšie straty, s ktorými sa počíta a nad ktorými sa nikto nezľutuje. Nielen západ, ale ani domáca „elita“, ktorá bohatne na vojne.
Matky európskeho kontinentu by sa mali spojiť v solidarite a v mene matiek, ktorých synovia boli obetovaní a zaplatili najvyššiu daň za túto hrôzu, ktorú západ nechce ukončiť – svoje životy, by mali oblepiť Európsky parlament fotografiami detí, ktorých sú plné cintoríny, len sa o tom nesmie písať. Európsky parlament by mal prijať a dať slovo matkám, ktoré stratili to najdrahšie čo mali a nie pani prezidentovej, ktorá z tohto parlamentu odchádza s miliardami alebo ich priamo do Kyjeva doručí osobne predsedníčka EK Ursula von der Leyen. Z cudzieho však krv netečie.
Škandál sa týka hlavného poradcu Volodymyra Zelenského a štyroch námestníkov ministrov vrátane dvoch predstaviteľov obrany. Okrem toho boli odvolaní guvernéri najmenej piatich oblastí. Oleg Nemchinov, vedúci sekretariátu kabinetu ministrov, zostavil zoznam úradníkov, ktorí boli nútení odstúpiť:
– zástupca generálneho prokurátora Oleksij Symonenko
– námestník ministra pre rozvoj komunít a území Ivan Lukerja
– námestník ministra pre rozvoj komunít a území Vjačeslav Negoda;
– námestník ministra pre sociálnu politiku Vitalij Muzičenk.
Zoznam zahŕňa aj guvernérov Dnepropetrovskej, Záporožskej, Kyjevskej, Sumy a Chersonskej oblasti.
Ministerstvo obrany potvrdilo, že jeho námestník ministra Vjačeslav Sapovalov bol takisto prepustený. Bol zodpovedný za logistiku síl kyjevského režimu a bol obvinený z podpisovania potravinových zmlúv za nadhodnotené ceny. Sapovalov použil verejné prostriedky, z ktorých väčšinu teraz poskytuje Západ, na nákup vojenských dávok, čo umožnilo ďalšie zisky pre dodávateľov a pre seba. Kyjevský režim sa stále snaží škandál zľahčovať a nazýva ho „technickou chybou”, ale už ani niektoré mainstreamové médiá tomu neveria. 24. januára Politico zverejnilo podrobnosti o jeho činnosti na tomto dôležitom poste.
Ukrajinský spravodajský web ZN.UA minulý týždeň odhalil, že ministerstvo obrany nakúpilo pre svoje jednotky predražené zásoby potravín. Podľa ZN.UA, zmluva na dodávku potravín pre vojakov v roku 2023 predstavovala 13,16 miliardy hrivien, čo predstavuje 328 miliónov eur.
Zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko, obvinený z využívania verejných prostriedkov na svoj okázalý životný štýl, je teraz krytý západnými médiami, ako je BBC, ktoré tvrdí, že „Tymošenko bol počas svojho funkčného obdobia zapletený do niekoľkých škandálov vrátane októbra minulého roka, keď bol obvinený z používania auta darovaného Ukrajine na humanitárne účely”. Začiatkom decembra však miestne médiá predložili dôkazy o tom, že Tymošenko jazdil drahými športovými autami do víl a z víl, ktoré stáli až 25 000 dolárov mesačne len na údržbu.
Ostatné západné médiá sa takisto všemožne snažia škandál zľahčovať a dokonca obviňujú Rusko. „Ukrajina už dlho trpí endemickou korupciou, a to aj medzi politickými elitami, ale snahy zakročiť proti korupcii boli zatienené vojnou Moskvy v plnom rozsahu, ktorá sa začala vo februári,” píšu, že „západní spojenci Kyjeva, ktorí vyčlenili miliardy dolárov na finančnú a vojenskú podporu, už roky presadzujú protikorupčné reformy. niekedy ako predpoklad pomoci.”
Škandál zahŕňa aj luxusné dovolenky v zahraničí, pričom námestník generálneho prokurátora Symonenko túto zimu trávil dovolenku v Španielsku, zatiaľ čo drvivá väčšina Ukrajincov si nemôže dovoliť ani základné životné potreby. Okrem toho, niekoľko dní pred posledným škandálom, námestník ministra infraštruktúry a komunitného rozvoja Vasyl Lozynskij bol obvinený z prijímania úplatkov na vynútenie nákupu generátorov za výrazne zvýšené ceny. Vasyl Lozynskij bol zatknutý 21. januára na základe zatykača Národného protikorupčného úradu, ktorý ho obviňuje z toho, že od minulého septembra prijal ekvivalent úplatkov vo výške 400 000 dolárov za zmluvy, týkajúce sa dodávok elektriny. Podľa spravodajského kanála Ukrainska Pravda NABU od septembra skúma potenciálnu korupciu týkajúcu sa Lozynského.
Ukrajinské noviny ZN.UA 21. januára oznámili, že ministerstvo obrany nakúpilo niektoré potraviny pre armádu za ceny, ktoré sú dva až trikrát vyššie ako ceny v obchodoch s potravinami v Kyjeve.
Treba poznamenať, že uvedení úradníci sú priamo zapojení do dohľadu nad desiatkami miliárd dolárov, ktoré poskytujú daňoví poplatníci v USA, EÚ a inde – teda ľudia, ktorí sa stávajú chudobnými v dôsledku globálnej agresie politického Západu voči Rusku. Škandál by tiež mohol vysvetliť, prečo bol Pentagon „schopný” vystopovať zbrane v hodnote viac ako 20 miliárd dolárov, zatiaľ čo čierny trh bol zaplavený zbraňami západnej výroby. Napriek tomu Volodymyr Zelenskyj požaduje bilión dolárov za údajnú „rekonštrukciu” Ukrajiny a chce pokračovať vo vojne. Vyzerá to tak, že do posledného Ukrajinca.
NABU otvára prípad údajnej korupcie pri obstarávaní ministerstva obrany
Národný protikorupčný úrad Ukrajiny (NABU) 23. januára uviedol, že začal vyšetrovať možnú korupciu pri obstarávaní potravín ministerstvom obrany predtým, ako ZN.ua, spravodajský web, zverejnil vyšetrovanie tejto záležitosti 21. januára.
Správa z roku ZN.ua vyvolala veľký škandál, keď kritici obvinili ministerstvo obrany z toho, že profituje zo zmlúv o verejnom obstarávaní, zatiaľ čo ukrajinskí vojaci sú zabíjaní v prvej línii. Ministerstvo obvinenia poprelo.
Podľa správy sa ministerstvo snažilo nakupovať potraviny za ceny dva až trikrát vyššie, ako to stojí v kyjevských obchodoch s potravinami, čo pravdepodobne naznačuje korupčnú schému.
Ministerstvo údajne podpísalo pre rok 2023 zmluvu v hodnote 16,360 miliardy Hr (328 miliónov Eur) na vojenské obstarávanie potravín.
Ukrajinský parlamentný výbor pre národnú bezpečnosť, obranu a spravodajstvo si predvolal najvyšších predstaviteľov ministerstva, aby sa týmito obvineniami zaoberali. Minister obrany Oleksiy Reznikov poprel existenciu korupčnej schémy a tvrdil, že únik informácií bol manipuláciou špeciálne načasovanou na stretnutie v Ramsteine 20. januára, kde spojenci Ukrajiny rokovali o ďalšej pomoci so zbraňami Ukrajine. Uverejnil vyhlásenie, v ktorom vysvetľuje rozdiel v cenách obstarávania vajec ako „technickú chybu dodávateľa“.
Podľa ZN.ua správy ministerstvo obrany súhlasilo s tým, že zaplatí Hr 17 za jedno vajce, zatiaľ čo jeho cena v kyjevských obchodoch je okolo 7 Hr. Reznikov tvrdil, že dodávateľ chcel napísať Hr 17 na kilogram, nie na jedno vajce. Novinár Jurij Nikolov, ktorý prelomil príbeh, toto vysvetlenie odmietol s tým, že minister ukázal, že nechce bojovať proti korupcii a zverejnil predchádzajúce zmluvy ministerstva obrany, ktoré jasne uvádzajú cenu za jedno vajce, nie za jeden kilogram.
Motiváciu tohto „politického prevratu“ predstavuje prebujnená korupcia, ktorá sa šíri na Ukrajine na všetkých úrovniach a upriamila pozornosť na dôležité vládne osobnosti. Siahajú od zmanipulovaných a nafúknutých zmlúv s cieľom uprednostniť „priateľské“ spoločnosti, patriace k ukrajinskému systému otáčavých dverí alebo fabrikovanie „nafúknutých“ nákladov na tovar a služby zakúpené ministerstvami.
Už minulé leto sa objavil korupčný škandál, do ktorého bolo zapojené dokonca ministerstvo obrany a jeho riaditeľ odboru verejného obstarávania Bohdan Chmelnicky, obvinený zo sprenevery 580 000 dolárov v súvislosti so zmluvami na nákup munície. Vyšetrovaním sa zistilo, že do operácie boli zapojení ďalší dvaja ukrajinskí štátni príslušníci a že pri operácii bola použitá pobrežná spoločnosť v Bahrajne.
Okrem toho sa vyskytli prípady krádeží zo strany spoločností, zapojených do štátnych zákaziek, ako sú napríklad potraviny určené pre armádu, ktoré boli len čiastočne dodané a ďalej predané na čiernom trhu. V polovici januára bolo zabavených niekoľko ton dlhodobých potravín, ktoré mala spoločnosť so zákazkou udelenou ministerstvom obrany dodať armáde, avšak boli pripravené predať inde.
Zelenskyj takisto určite nie je nepoškvrneným prezidentom, „služobníkom ľudu” obdivovaným v televíznom seriáli, ktorý ho preslávil a bol pripravený skočiť z fikcie do reality. V roku 2021 ukrajinský prezident spolu so svojím blízkym okruhom skončil v škandále, týkajúcom sa takzvaných Pandora Papers, ktoré odhalili jeho offshore účty na Britských Panenských ostrovoch, Belize a Cypre. Okrem toho je Cyprus tiež cieľom 5,5 miliardy dolárov, ktoré oligarcha Igor Kolomojskij, hlavný sponzor Zelenského komediálneho a politického úspechu, spolu so svojím partnerom Gennadijom Boholjubovom previedli z ukrajinskej PrivatBank.
Neobmedzené bezprávie
Prvý z nich je konečným symbolom justičnej korupcie v krajine: Pavlo Vovk, predseda okresného správneho súdu v Kyjeve.
Ak potrebujete učebnicový príklad kleptokracie, je to toto: Vovk spĺňa všetky kritériá.
Bol obvinený z korupcie a marenia spravodlivosti, ale prípady proti nemu zničila generálna prokurátorka Iryna Venediktova, oddaná lojalistka prezidenta Volodymyra Zelenského. Prezident tiež upustil od plánov na likvidáciu Vovkovho notoricky skorumpovaného a bezprávneho súdu.
V zvukových nahrávkach, ktoré zverejnil Národný protikorupčný úrad Ukrajiny (NABU) v júli 2019 a júli 2020, je sudca vypočutý, ako diskutuje o mnohých korupčných obchodoch, vydávaní nezákonných príkazov a vyčíta, že nikto by nemal pochybovať o “politickej prostitúcii” súdu. Jeden zo sudcov jeho súdu bol zaznamenaný, že podporuje “akékoľvek bezprávie v súdnictve”.
“Sme jedineční. Sme jediný súd, ktorý prežil všetky päť rokov. Nezlikvidované, nereformované, nehodnotené,” rozčuľoval sa Vovk podľa pások NABU.
Vovk vybudoval obrovskú skorumpovanú ríšu úplatkárstva a ovplyvňovania. Podľa nahrávok bol platený za súdne rozhodnutia a organizoval falošné súdne spory a falošné výberové konania na štátne pracovné miesta.
Sudca využil svojich skorumpovaných šejkov na ovplyvňovanie a nátlak na dva hlavné orgány súdnictva – Vysokú súdnu radu a Komisiu pre vysokú kvalifikáciu. Zasahoval tiež do činnosti Najvyššieho súdu, ústavného súdu, Štátneho vyšetrovacieho úradu a Národnej agentúry pre prevenciu korupcie.
V skutočnosti sa zdá, že všetky chápadlá obludnej chobotnice ukrajinskej kleptokracie vedú k Vovkovi.
Vovk využil svoj vplyv na ústavný súd na to, aby zabil všetky vyšetrovania nezákonného obohacovania uránu vrátane vyšetrovania proti sebe.
Aby toho nebolo málo, brat sudcu bol v apríli zatknutý a obvinený z prijatia úplatku vo výške 100 000 dolárov ako sprostredkovateľa pre Vovk.
Drzosť a beztrestnosť, s akou Vovk opovrhoval zákonom a spáchal zločiny, sú ohromujúce. Ignoroval a zahodil predvolania vyšetrovateľov na výsluch a účasť na súdnych pojednávaniach.
Vovk je pozostatkom Janukovičovej skorumpovanej vlády: Býval pomocníkom Serhija Kivalova, vplyvného spojenca Janukoviča, a bol vymenovaný za vedúceho jeho dvora za Janukoviča.
Niekoľko sudcov Vovkovho súdu a spolupáchateľov v jeho prípadoch korupcie bolo vyšetrovaných kvôli nezákonnému súdeniu demonštrantov počas revolúcie EuroMaidan v rokoch 2013 – 2014, ktorá zvrhla Janukoviča.
Zelenského domáci sudca
Ak sa čudujete, prečo sa Zelenského administratíva nezbavila Vovka napriek jeho mimoriadne toxickej povesti, existuje vysvetlenie.
Online noviny Ukrainska Pravda v marci s odvolaním sa na svoje zdroje informovali, že v roku 2019 sa Vovk stretol s bývalým šéfom Zelenského štábu Andrijom Bohdanom a bývalým generálnym prokurátorom Zelenského Ruslanom Riaboshapkom. Zdroj z orgánov činných v trestnom konaní pre Ukrainska Pravda uviedol, že Vovk sa v roku 2019 stretol aj so Zelenským a presvedčil ho, že bude pracovať ako súčasť prezidentovho tímu.
Ihneď po zvolení Zelenského za prezidenta v roku 2019 sa Vovk pokúsil získať priazeň tým, že verejne povedal, že prezident má právo rozpustiť parlament v predstihu, čo zelenskyj nakoniec urobil.
Spolupráca so Zelenským môže vysvetliť, prečo sa Vovk tak dlho dostal so všetkým.
Vovkova venalita a politická prostitúcia sú presne tým dôvodom, prečo ho Zelenského administratíva tak veľmi potrebuje.
Úrady potrebujú, aby Vovk ťahal za nitky a používal ho na presadzovanie svojich politických cieľov.
Napríklad Vovkov súd 20. decembra vydal rozhodnutie o zastavení vymenovania nezávislého hlavného protikorupčného prokurátora. Vitaly Shabunin, vrcholový manažér Protikorupčného akčného centra, sa domnieva, že neexistuje spôsob, ako by sa rozsudok mohol vydať bez súhlasu prezidentskej kancelárie.
Úrady môžu tiež požiadať skorumpovaný súd Vovk, aby zrušil reformu súdnictva.
Kyjevský okresný správny súd má na to právomoc, pretože jeho výlučná právomoc zahŕňa všetky národné štátne inštitúcie v Kyjeve.
Zelenského administratíva nechce nezávislý systém presadzovania práva, pretože sa obáva, že jej najvyšší členovia budú uväznení.
Aktivisti organizujú 3. septembra 2020 protest proti korupcii súdnictva v blízkosti prezidentskej kancelárie v Kyjeve (viď obrázok). Demonštranti sa prezliekli za sudcov a nosili vlčie masky v súvislosti s Pavlom Vovkom (“vovk” znamená v ukrajinčine “vlk”), notoricky známeho sudcu zapleteného do korupcie na najvyššej úrovni, ako aj masky s tvárou prezidenta Volodymyra Zelenského. (Dejure)
Dokonca aj logika vyhlásení americkej vlády znamená, že Vovk by mal byť sankcionovaný.
Ministerstvo financií USA uviedlo, že “v polovici roku 2019 sa Portnov dohodol s vysokopostaveným ukrajinským vládnym úradníkom na formovaní vyšších právnych inštitúcií v krajine v ich prospech a ovplyvňovaní ukrajinského ústavného súdu”.
Ministerstvo tiež uviedlo, že Portnov “podnikol kroky na kontrolu ukrajinského súdnictva, ovplyvnil súvisiace právne predpisy, snažil sa umiestniť lojálnych úradníkov do vyšších súdnych pozícií a kúpiť súdne rozhodnutia” v roku 2019.
Ale bol to Vovk, ktorý stál za týmito schémami spolu s Portnovom.
Portnov, Vovk a Zelenského bývalý náčelník štábu Bohdan zorganizovali v roku 2019 odvolanie predsedu ústavného súdu a Vovk tiež diskutoval o ovplyvňovaní súdnictva s Portnovom, podľa nahrávok zverejnených projektom investigatívnej žurnalistiky Slidstvo.info.
Portnov a Vovk tiež údajne spolupracovali so Zelenského bývalým generálnym prokurátorom Riaboshapkom na zorganizovaní odvolania šéfa rady sudcov v roku 2019, podľa nahrávok.
Skorumpovaný vnútorný kruh
Druhým úradníkom, na ktorého by mali USA uvaliť sankcie, je zástupca náčelníka štábu Zelenského Oleh Tatarov.
Tatarov sa stal symbolom Zelenského tolerancie voči korupcii. Je stelesnením zásady, že prezident si cení lojalitu a podnecuje právny štát.
Tatarov bol v roku 2020 obvinený z úplatkárstva, ale Zelenskyj ho tvrdohlavo odmietol suspendovať alebo prepustiť. Zelenského generálna prokurátorka Venediktova zničila korupčný prípad proti Tatarovovi, ako to urobila v prípade Vovka.
Jediným realistickým vysvetlením, prečo sa Zelenskyj postavil na stranu Tatarova a zaplatil reputačnú cenu, je to, že ho potrebuje – rovnako ako potrebuje Vovka – na riadenie skorumpovaného ukrajinského systému presadzovania práva v záujme svojej administratívy.
Tatarov je ukrajinským sabotérom reforiem právneho štátu.
Zelenskyj v novembri povedal, že Tatarov je zodpovedný za reformu súdnictva. To znamená, že Tatarov stál za mnohými snahami o sabotáž tejto reformy od svojho vymenovania v roku 2020.
Tatarov tiež vybral provládnych členov výberovej komisie na výber protikorupčného prokurátora, podľa investigatívneho programu Radio Free Europe/Radio Liberty Schemes. Títo členovia od roku 2020 narúšajú zasadnutia výberovej komisie, aby zabránili výberu nezávislého hlavného protikorupčného prokurátora.
Prezidentská kancelária, vrátane Tatarova, využila Vovka na zastavenie vymenovania hlavného protikorupčného prokurátora 20. decembra, podľa Protikorupčného akčného centra.
Rovnako ako Vovk, aj Tatarov je pozostatkom skorumpovanej éry Janukoviča.
Zelenskyj nehanebne porušil zákon tým, že vymenoval Tatarova, pretože bol najvyšším policajným úradníkom za Janukoviča. Zákon o lustrácii z roku 2014 zakazuje vymenovanie najvyšších úradníkov Janukoviča na 10 rokov.
Tatarov bol tiež vyšetrovaný za prenasledovanie demonštrantov EuroMajdanu a verejne sa na nich vrhol pri obrane polície, ktorá ich zbila.
To znamená, že vymenovaním Tatarov Zelenskyj nielenže porušil zákon, ale aj nerešpektoval zavraždených demonštrantov EuroMaidanu, pričom im venoval len prázdne sľuby.
Sankcie pomôžu reformám
Absolútna bezprávie a beztrestnosť Vovka a Tatarova ukazujú, že od skorumpovanej éry kremeľskej bábky Janukoviča sa z hľadiska právneho štátu zásadne nič nezmenilo. Obaja sú pozostatkami z tohto obdobia a Zelenskyj – rovnako ako jeho predchodca Petro Porošenko – je len vylepšenou verziou Janukoviča s prozápadnou fasádou.
Vovk a Tatarov ľahko zmenili svoju vernosť z prezidenta na prezidenta a nepochybne zradia aj Zelenského, keď príde ten správny čas.
Vzhľadom na to, že slúžili prokremeľskému prezidentovi Janukovičovi, je ľahké si predstaviť, že obaja prisľúbili lojalitu ruskému diktátorovi Vladimírovi Putinovi práve v čase, keď sa rysuje ruská invázia. Predali by Ukrajinu tomu, kto ponúkne najvyššiu ponuku, či už je to Kremeľ alebo nie.
Ale aj bez toho, aby sa zapredali Putinovi, mu úradníci ako Vovk a Tatarov pomáhajú ničením ukrajinského štátu zvnútra, korumpovaním vládnych inštitúcií a zabíjaním reforiem.
Preto by USA, najsilnejší a najúčinnejší partner Ukrajiny pri reforme národa, mali uvaliť rozsiahle sankcie na Vovka a Tatarova.
Okrem nich má Ukrajina ďalších úradníkov a ich spolupracovníkov, ktorí môžu byť sankcionovaní.
Možnými kandidátmi sú členovia skorumpovanej Vysokej súdnej rady, najvyššieho riadiaceho orgánu súdnictva; Zelenského náčelník štábu Andrij Jermakov brat Denys, ktorý bol vyšetrovaný kvôli videu, v ktorom údajne predáva štátne pracovné miesta v mene náčelníka štábu, a Yermakov zástupca Andrij Smyrnov, ktorý bol vyšetrovaný za údajnú pomoc skorumpovanému sudcovi utiecť z Ukrajiny.
Ak sa výber protikorupčného prokurátora a reforma súdnictva v blízkej budúcnosti nedokončia, existuje dôvod na sankcionovanie samotného Yermaka. Protikorupčné akčné centrum je presvedčené, že za fiasko s protikorupčným prokurátorom sú v konečnom dôsledku zodpovední Zelenskyj a Jermak.
Medzi ďalších možných kandidátov na sankcie patria bývalý prezident Petro Porošenko a bývalý minister vnútra Arsen Avakov, ktorí boli obvinení z korupcie v mnohých novinárskych a trestných vyšetrovaniach.
Ale sankcie proti Vovkovi a Tatarovi by boli dobrým začiatkom: Vyslali by silný signál všetkým skorumpovaným jednotlivcom, že USA stoja na strane ukrajinského ľudu v jeho boji za slobodu a právny štát – rovnako ako to bolo počas euromajdanskej revolúcie, keď Vovk a Tatarov slúžili Janukovičovmu vražednému režimu.