Máme čerstvé výsledky najnovšieho prieskumu predvolebných preferencií politických strán za mesiac november 2019, ktoré stavajú na hlavu všetky doterajšie prognózy. Podľa prieskumu agentúry EKAF, ktorý robila v dňoch 28. – 29. novembra 2019 na vzorke 1,000 respondenta, by sa víťazom volieb 2020 stala strana Vlasť Štefana Harabina so ziskom 15,00 percent, tesne nasledovaná Ľudovou stranou Naše Slovensko, ktorá by získala 14,88 percenta.
Nasledovali by Smer-SD so ziskom 13,57 percenta, Za ľudí by získalo 13,34 percenta, Sme rodina 8,23 percenta, SNS 7,89 percenta, PS/Spolu 6,66 percenta, Dobrá voľba 5,34 percenta a Komunistická strana (5,03 percenta). Do parlamentu by sa nedostali SaS (4,98 percenta), KDH (4,81 percenta), OĽaNO (4,68 percenta), Most-Híd (4,21 percenta), SMK (2,97 percenta) ani Socialisti.sk (2,34 percenta).
Vo svetle týchto výsledkov by vládu zostavoval líder strany Vlasť Štefan Harabin, pravdepodobne spolu so stranou ĽSNS a komunistami, čo by stačilo na pohodlnú parlamentnú väčšinu.
???
Čo poviete na takéto výsledky? Nie, naozaj nie sú skutočné. SÚ KOMPLETNE VYMYSLENÉ. Ospravedlňujeme sa za zavádzanie a dúfame v prepáčenie, pretože sme to urobili s dobrým úmyslom poukázať na jednu vec.
Keby sme uverejnili čísla, ktoré by boli realistickejšie, od agentúry, ktorá by nebola vymyslená, ale skutočná, tak by tomu čitatelia bez problému uverili. Ale položme si teda otázku: ak je také jednoduché založiť si agentúru a produkovať nejaké čísla, pomocou ktorých je možné veľmi jednoducho a efektívne ovplyvňovať verejnú mienku a rozhodovanie voličov, nemáme tu do činenia s nedokonalosťou systému, ktorá môže vážnym spôsobom ohroziť demokraciu?
Médiá sú plné rečí o hoaxoch, dezinformáciách a hybridných hrozbách. Ale nie sú práve falošné výsledky predvolebných prieskumov od neobjektívnych agentúr tými najväčšími hoaxmi, tými skutočne nebezpečnými hybridnými hrozbami?
Naozaj sa tu ešte niekto čuduje tomu, že poslanci Národnej rady schválili päťdesatdňové moratórium na predvolebné prieskumy, ak nemáme mechanizmus, ktorý by spoľahlivo selektoval skutočné od falošných?
Samozrejme, každému je jasné, že 50-dňové moratórium nie je ideálne, ba dokonca ani dobré riešenie – správnejšie, systémovejšie by bolo vymyslieť mechanizmus, ktorý by odstránil možnosť manipulácie s číslami v prieskumoch. Ale kým nemáme lepšie, tak buďme vďační aj za toto. Mimochodom, úplne najdemokratickejšie by bolo odstrániť volebné kvórum… ale to už je iný príbeh.
Ivan Lehotský