Vo veľkom medializovali jeho návštevu všetky významné čínske periodiká. A práve tie vyslovili skrytú hrozbu Číny a adresovali ju USA. Čína má zatiaľ nepoužitú, ale už pripravenú veľmi nebezpečnú zbraň, ktorou môže zasiahnuť USA veľmi citlivo a nebezpečne.
Čínske štátne noviny Global Times napísali o prezidentovej návšteve o.i.: „Početné osobnosti v Číne hovoria, že naša vláda má obmedziť vývoz vzácnych zemín do USA, lebo tak zasiahneme USA veľmi.“
Čo by to znamenalo pre USA, keby Čína celkom zastavila svoj export? Vyjadrené pár slovami – bola by to zničujúca rana.
Prečo? Už len preto, že americká ekonomika je extrémne závislá od vzácnych zeminách. Tie sú potrebné vo veľkej väčšine moderných elektronických prístrojov. Ale čo je mimoriadne dôležité pre USA, to je skutočnosť, že americká armáda je extrémne závislá od vzácnych zemín. Bez nich by bola jej úderná sila veľmi ochromená.
Len niekoľko príkladov, kde ich bezpodmienečne potrebuje:
V rýchlych vojenských atómových ponorkách, typu Virginia, v torpédoborcoch typu Aegis, v bojových lietadlách typu F-35.
Okrem toho ich armáda potrebuje v tzv. precíznej munícii, v laseroch, v komunikačných satelitoch, v radaroch, sonaroch a mnohých ďalších vojenských prístrojoch.
Americká ekonomika a armáda sú takmer na 100 percent závislé na dovoze vzácnych zemín z Číny. Štátny americký úrad, US Geological Survey uviedol v roku 2017, že viac ako 90 percent celosvetových dodávok vzácnych zemín pochádzalo z Číny.
A čo sú to tie vzácne zeminy? Je to 15 elementov z periodickej tabuľky prvkov, ktoré sa nachádzajú medzi číslom 57 lantánom a číslom 71 luteciom.
Americký úrad USGS odhaduje celkové čínske rezervy vzácnych zemín na 55 miliónov ton.
Nebezpečná čínska zbraň má teda obrovský odstrašujúci účinok, a to bez jediného výstrelu.
Roman Bednár