“Najnebezpečnejšia šou na Netflixe”?

❚❚

Bratislava 21. decembra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Progresívci kritizovali Ancient Apocalypse, pretože spochybňovala ich najzákladnejšie predpoklady, píše Kenneth Schrupp pre The American Conservative

Netflix
Ilustračné foto

Len niekoľko týždňov po svojom vydaní sa seriál Ancient Apocalypse od Netflixu stal terčom všeobecného uznania aj kritiky. Seriál sa okamžite dostal do prvej desiatky najlepších seriálov videopožičovní a denník Guardian ho označil za “najnebezpečnejší seriál na Netflixe”. Progresívni ľudia ho odsúdili za to, že je “antiintelektuálny” a podporuje “nebezpečné konšpiračné myslenie”, pričom zašli tak ďaleko, že seriál a jeho moderátora, novinára Grahama Hancocka, spojili s tým, čo Southern Poverty Law Center nazýva “blízkymi stretnutiami rasistického druhu”.

.

Hancockove tvrdenia však nie sú “nebezpečné” ani “rasistické”. Sú kontrakultúrne. Tieto odporné ohovárania sú výplodom zabehnutej monokultúry, ktorá potláča diskusiu o akýchkoľvek myšlienkach, ktoré spochybňujú prevládajúce naratívy, najmä zo zdrojov mimo hlavného prúdu, poverených, ľavicových médií a akademickej obce. Potláčaním živej diskusie a intelektuálnej flexibility táto monokultúra pripravuje ľudstvo o najväčší nástroj, ktorý má na prekonanie rastúcich výziev pre našu ďalšiu existenciu, od globálneho hladomoru a nedostatku energie až po apokalyptický asteroid.

Vo svojom novom seriáli Hancock skúma dôkazy o existencii ľudskej civilizácie pred nárazom kométy pred 12 900 rokmi, ktorý podľa hypotéz zničil veľkú časť planéty. Jedným z príkladov, ktoré uvádza, je 12 000 rokov starý Gobeki Tepli, astrologický chrámový komplex 20 veľkých kamenných stavieb, ktorého okolie by podľa archeológov mohlo predchádzať dopadu kométy. Hancock tvrdí, že takéto precízne veľké kamenné stavby, detailne zdobené rytinami, ktoré dokazujú pokročilé astronomické znalosti, sa jednoducho nemohli objaviť z ničoho nič.

.

Hoci o Hancockových tvrdeniach možno diskutovať, Hancockov základný predpoklad, že ľudské civilizácie existovali pred tou našou, nie je nerozumný. Moderní ľudia existujú odhadom 300 000 rokov, apokalyptické asteroidy dopadajú na planétu približne každých 10 000 rokov, hladina morí bola počas doby ľadovej o 400 metrov nižšia a ľudia inklinujú k životu v blízkosti pobrežia. Vzhľadom na to, ako dlho podľa odhadov ľudia existujú, spolu s rozsiahlymi a geologicky častými zmenami na našej planéte, sa tento záver zdá byť pravdepodobnejší ako presvedčenie, že žiadne predchádzajúce civilizácie vôbec neexistovali.

Úspech relácie dokazuje, že ľudia na celom svete sú zvedaví na minulosť ľudstva a tešia sa, akú pravdu by sme mohli odhaliť. Človek by si myslel, že čestní akademici, ktorí už dlho vyzývajú na “demokratizáciu vedy”, využijú tento moment na podporu trvalého záujmu verejnosti o archeológiu, namiesto toho, aby konkurenčné myšlienky ohovárali ako “rasistické”.

Aj tak sú však reakcie na rozporuplnosť seriálu s ľavicovým stredom akademickej obce neprimerané Hancockovým tvrdeniam; v hre je niečo hlbšie. Viac než len spochybňovanie konsenzu ľavicovej akademickej obce seriál spochybňuje základné presvedčenie progresívcov, že spoločnosť sa vyvíja smerom k dokonalosti. Myšlienka, že tvorivé a inteligentné ľudské civilizácie sa počas státisícov rokov existencie nášho druhu vzmáhali a upadali do zabudnutia, je zásadnou hrozbou pre progresívny naratív, ktorý ospravedlňuje každé ich rozhodnutie.

Zamyslite sa nad tým: ak ľudí každých 10 000 rokov takmer vyhladia asteroidy, potom zrejme neexistuje morálny oblúk dejín, ktorý by sa neoddeliteľne ohýbal smerom k “pokroku”. V tejto existenciálnej schéme sme len šťastlivci, ktorí mali dosť času bez astronomickej apokalypsy na to, aby sme vyvinuli priemyselnú civilizáciu a boli ušetrení častých slnečných erupcií, ktoré by našu civilizáciu závislú od elektriny znefunkčnili.

A ak je civilizácia taká neistá, potom by sme mali verejne spochybniť a ukončiť opatrenia, ktorými v mene tohto mýtu pokroku aktívne destabilizujeme našu vlastnú civilizáciu – od samovoľného nedostatku potravín a energie až po rasovú a rodovú politiku založenú na intersekcionalite. Vďaka pokrokovej politike naša civilizácia práve teraz čelí apokalypse.

.

Dnešné katastrofálne pokrokové politiky spôsobia masovú smrť v dôsledku chladu a globálneho hladomoru, ktorému by predchádzajúce spoločnosti čelili len v dôsledku prírodných katastrof. V snahe o miestnu dekarbonizáciu Európa zatvorila svoje rafinérie a miestnu výrobu fosílnych palív a stala sa závislou od ruskej energie (ignorujúc skutočnosť, že presun emisií oxidu uhličitého z jednej strany sveta na druhú neznižuje celkové emisie). V Európe zabíjanie miestnej energie a spoliehanie sa na súperov znamená, že počet obetí zimy v Európskej únii by mohol byť vyšší ako celkový počet obetí konfliktu na Ukrajine.

Ešte horšie je, že EÚ trvala na sankciách voči bieloruským hnojivám po tom, ako táto krajina umožnila ruským vojakom vstúpiť na Ukrajinu cez svoje územie, a to napriek dôsledkom pre globálnu potravinovú bezpečnosť. Bielorusko a Rusko spolu produkujú 40 % svetovej produkcie potaše, ktorá je základným hnojivom pri výrobe obilnín, ako je ryža, pšenica a kukurica, a kľúčovou zložkou pri konzervovaní džúsov a konzervovaných výrobkov. Hoci EÚ ponechala sankcie na hnojivá, trvala na sankciách aj na ruskú potaš, pretože vo svete progresívcov sa aj s nepriateľmi musí zaobchádzať rovnako. V dôsledku európskeho idealizmu a zamerania sa na bieloruskú a ruskú potaš sa predpokladá, že svetová produkcia potravín prudko klesne a spôsobí rozsiahly hladomor. Len v Afrike by sa produkcia mohla znížiť najmenej o 20 %, čo by viedlo k hladu miliónov ľudí.

Tieto krízy sú nedávnym výsledkom zdanlivo dobre mienenej, ale nedostatočne spochybnenej progresívnej politiky. Ešte nie je neskoro zmeniť smer a pomôcť ich ukončiť, ale to by si vyžadovalo kultúru otvorenú spochybňovaniu progresívnej ortodoxie. Vyžadovalo by si to mať kultúru, v ktorej sa “objektívne, racionálne lineárne myslenie” neodsudzuje ako “belošstvo” v národných múzeách alebo sa zo škôl neodstraňujú pokročilé hodiny matematiky pre ich “rasizmus”, hoci tieto zručnosti sú nevyhnutné na záchranu ľudstva pred vyhladením kométou. A určite by si to vyžadovalo kultúru, v ktorej sa skúmanie starovekej histórie jedným človekom nenazýva “najnebezpečnejším programom na Netflixe”.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

10:32

Hodnota nových objednávok v slovenskom priemysle v septembri medziročne vzrástla o 2,2 % na 5,95 miliardy eur. Začali tak rásť po štyroch mesiacoch medziročného poklesu, pričom išlo len o druhý nárast v tomto roku.

Ako v pondelok ďalej informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, medzimesačne sa nové objednávky v priemysle po zohľadnení sezónnych vplyvov v septembri oproti augustu tohto roka zvýšili o 1,1 %.

10:30

Centrálne banky Českej republiky a Maďarska tento rok osemkrát znížili základné úrokové sadzby. Európska centrálna banka (ECB), ktorej menová politika sa týka aj Slovenska ako jediného člena eurozóny z regiónu Vyšehradskej štvorky (V4), trikrát. Poľsko ich nezmenilo od októbra 2023. Argumentuje vysokou jadrovou infláciou, hoci je najnižšia z V4. V aktuálnom prehľade na to poukázal Inštitút stratégií a analýz (ISA).

10:28

Študenti z prinajmenšom 13 gruzínskych univerzít zverejnili v nedeľu spoločný manifest, v ktorom odsúdili sporné parlamentné voľby z 26. októbra a na najbližších 24 hodín avizovali v centre Tbilisi akcie “občianskej neposlušnosti”. TASR o tom informuje na základe správy stanice Rádia Sloboda (RFE/RL).

Gruzínski študenti vo svojom manifeste zo 17. novembra uvádzajú, že systematické volebné podvody odhaľujú snahy vládnucej strany Gruzínsky sen o prevzatie kontroly nad štátom.

Georgia Opposition Protest
Na snímke protestujúci sa zohrievajú pri ohni počas protestného zhromaždenia proti výsledkom parlamentných volieb, ktoré sa konalo v gruzínskom Tbilisi
10:24

Politické sily vo Washingtone a Bruseli, ktoré presadzujú vojnu, sa neštítia dať vojnovému konfliktu na Ukrajine globálny rozmer. Uviedol to v pondelok na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó pred odletom na zasadanie Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli. S odvolaním sa na server telex.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

10:22

Na 15 sa v nedeľu zvýšil počet obetí nešťastia na železničnej stanici v srbskom meste Nový Sad, ku ktorému došlo pred vyše dvoma týždňami. V nedeľu zomrela žena, ktorá pri tomto nešťastí utrpela vážne zranenia, informuje TASR podľa správ agentúr DPA a AFP.

K nešťastiu v Novom Sade došlo 1. novembra, keď sa náhle zrútil betónový prístrešok nad vchodom do hlavnej železničnej stanice, pričom zahynulo 14 ľudí, vrátane detí.

09:04

Talianska energetická skupina Enel plánuje do roku 2027 investície v celkovej výške 43 miliárd eur, čo je o 7 miliárd eur viac ako v predchádzajúcom pláne. Investície by mali smerovať najmä do sietí, na ktoré je v rozpočte vyčlenených 26 miliárd eur, oznámila spoločnosť v pondelok. TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.

08:52

Z dôvodu masívneho znečistenia ovzdušia zostali v pondelok zatvorené školy v indickom hlavnom meste Naí Dillí. Vyučovanie bude zatiaľ prebiehať dištančne, výnimka sa vzťahuje na ročníky desať až dvanásť, oznámila tamojšia vláda na sieti X. Informovala o tom agentúra AFP.

08:35

 


 

08:08

Ceny ropy sa v pondelok ráno výraznejšie nezmenili. Na trhu pretrvávali obavy z oslabenia dopytu v Číne, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom ropy na svete.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári dosiahla do 7.30 h SEČ 71,12 USD (67,20 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená nárast o 8 centov (0,11 %). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

08:01

Ceny Pamäti národa, ktoré sa tradične udeľujú na Deň boja za slobodu a demokraciu, dostalo v nedeľu päť osobností zo Slovenska, Česka a Ukrajiny. Organizácia Post Bellum ich ocenila za to, že sa postavili totalitnému režimu. Na slávnostnom galavečere sa zúčastnil aj český prezident Petr Pavel s manželkou, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke breh vodnej nádrže Sigord v Kokošovciach

Autor: TASR-Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Dušan Hirjak

René Pavlík

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali