Bratislava 25. januára (TASR) – Pretrvávajúca bratislavská výstava v Slovenskej národnej galérii (SNG) z minuloročného Mesiaca fotografie s názvom Zaujatí krásou už má 240 stranový knižný katalóg. Obsahuje dokumentárnu slovenskú fotografiu z 50-tych rokov minulého storočia. Autori ho nedávno predstavili v SNG, kde český fotograf, historik umenia a pedagóg Tomáš Pospěch mal prednášku o fotografii jeho krajiny z rovnakého obdobia.
"Českej fotografii 50-tych rokov sa venovali niektoré knihy, ale ešte nebola tak systematicky spracovaná ako táto vaša v SNG, ktorú pripravili kurátori Aurel Hrabušický s Bohunkou Koklesovou. Katalóg z tejto veľkej výstavy má tiež svoju veľkú odbornú hodnotu," konštatoval Pospěch, ktorý na takmer dvojhodinovej prednáške s videoprojekciou prezentoval veľa zaujímavostí. Okrem iných aj dokumentmi potvrdil, že prezident Antonín Zápotocký bol fotograf a v rubrike komunistických novín Rudé právo radil robotníckym fotografom ako fotiť.
O výstave Zaujatí krásou sa ešte počas festivalu Mesiac fotografie viacerí odborníci vyjadrili, že je najlepšia z 30 výstav jeho 23. ročníka. Pre TASR to potvrdil aj český historik fotografie, kurátor a autor mnohých fotografických publikácií Vladimír Birgus. Napríklad táto výstava zvíťazila v ankete jedného denníka. O jej hodnote sa možno presvedčiť na treťom poschodí Esterházyho paláca SNG až do 23. februára. Je členená do 13 sekcií a obsahuje výber 350 fotografií od 33 autorov.
Expozíciu pripravila SNG v spolupráci s Tlačovou agentúrou Slovenskej republiky (TASR). Je návratom do nedávneho povojnového obdobia, ktoré si vyžadovalo značné budovateľské úsilie. Víťazná komunistická strana nastolila rýchlu modernizáciu hospodársky a civilizačne zaostalého Slovenska. Napriek tienistým stránkam spoločenskej situácie a obnovovaného procesu sa v tých rokoch naša krajina zmenila ako nikdy predtým. "Všetko prebiehalo plánovito a systematicky s perspektívou krásnych cieľov socialistického realizmu," komentoval Hrabušický.
Koncom 50-tych rokov do zobrazovania života a diania v krajine čoraz viac prenikala fotografia všedného dňa, čomu sa venovali aj viacerí fotografi neoficiálnej scény. Niektoré ich zábery z ulíc, námestí, kúpalísk, zahraničných zájazdov či verejných podujatí sú aj vtipné.
"Katalóg kopíruje štruktúru výstavy a okrem 15-16 fotografii sú v ňom všetky. Obsahuje aj tri textové štúdie od kurátorov a Alexandry Kusej," uviedla pre TASR Koklesová, ktorá z jej archívu vyberala agentúrne fotografie.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.